czwartek, 28 lutego 2019

Blighia sapida - Bligia pospolita, (Owoc accke) - Aki

                                           Bligia pospolita, to niewysokie drzewo liściaste o mocno zagęszczonym pokroju. Osiąga nie więcej niż 10 metrów wysokości. Rośnie w strefie tropikalnej (USDA od 10 do 12), macierzyste tereny to zachodnia Afryka, jednak obecnie, to na karaibskich szerokościach jego owoce zawojowały nie tylko kuchenne rewolucje, ale także przemysł eksportowy. Transportuje się stamtąd tony oryginalnie wyglądających przysmaków ... tyle co smacznych, to i niebezpiecznych.


                                                              Achee.eng
Blighia sapida - Bligia pospolita - Aki


                                  Niebezpieczne dla osób, którą są nieświadome jak wielkie zagrożenie wiąże się ze zjedzeniem owocu ackee, gdy nie jest dojrzały, albo przejrzały. Na tych etapach, takie części jak skórka, miąższ i pestki, wydzielają trującą substancję, która w 'najlepszym' wypadku, może doprowadzić do do lekkiego zatrucia organizmu (gorączka, wymioty, osłabienie), w najgorszym do
śmierci. Uwaga! Zważywszy na to, że nasze enzymy trawienne nie są nawykłe do tego 'przysmaku', przy możliwości posmakowania go w niewielkiej ilości, proszę upewnić się u osób znających temat, czy owoc jest dojrzały  i jak należy kosztować jego jadalne części (kremowy, biały, bądź żółtawy gąbczasty miąższ). ( Odwrotna sytuacja, to zaprosić Jamajczyka na sos śmietanowy z prawdziwkami. Byłby to dla niego 'zabójczy' posiłek).
                          Każdy owoc to  trójkomorowa 'kapsuła'. Po dojrzeniu każda komory rozdziela się, ukazując trzy błyszczące nasiona, z których każde ma miąższ u podstawy. Te mięsiste łuki stanowią jadalne części owoców. W tropikach, to co można z nich jeść, gotuje się, smaży, piecze, suszy.
Z owoców, produkuje się: desery, słodycze, napoje, wino. Konserwuje w dużych ilościach i wysyła wysyłane za granicę  (w puszkach, jak znane nam ananasy).
Suszone nasiona ('czarne oczy'), łupina owocu, liście i kora, są wykorzystywane do w lokalnym ziołolecznictwie.
                                   Bligia pospolita, jest zimozielona. W czasie sezonu wegetacyjnego, aby mogło nastąpić owocowanie, najpierw oczywiście ma miejsce kwitnienie. Pośród pierzastowrębnych zielonych liści, rozwijają się pachnące wiechy. Mają po około 20 centymetrów długości. Zaś każdy pojedynczy niewielki kwiatuszek,  to pięcioramienna gwiazdka z zielonkawo białymi płatkami.
                                   Okres wegetacyjny może trwać przez cały rok,  ale w uprawie, dla pozyskania dużych zbiorów, najczęściej to czas  od grudnia do maja. Drzewo to jest szeroko uprawiane i naturalizowane w tropikach i strefach podzwrotnikowych.


Blighia sapida - Bligia pospolita - Aki


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://nl.wikipedia.org/wiki/Aki_(plant)
https://en.wikipedia.org/wiki/Ackee
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bligia_pospolita
https://www.vip-colors.com/2016/10/ananas.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz