wtorek, 6 lutego 2018

Pinus - Sosna (gatunki) - Den (soorten)

                                       Sosna, to pokaźna rodzinka około 115 gatunków. W ten iglasty skład wchodzą bardzo wysokie drzewa i niewielkie karłowe krzewy. Mamy do czynienia z rośliną, która jest wytrwała i dostosowująca do niemal każdych warunków atmosferycznych. Niegroźne jej wysokie temperatury minusowe, a i doskonale sobie daje radę w upalne lata.                     
                                       Pine.eng
Pinus - Sosna (gatunki) - Den (soorten)

                             115 gatunków, do tego dodajmy co rusz powstające w szkółkach ogrodniczych odmiany i kultywary. Jest w czym wybierać. Mając nawet niewielką przestrzeń ogrodową, możemy się zdecydować na zakup, któregoś z iglaków. A nawet jeśli ogrodu nie mamy, a od zawsze chcieliśmy nauczyć się sztuki bonsai - możemy wybrać do wieloletniej pielęgnacji, właśnie drzewko sosnowe, które przez cztery pory roku będzie bardzo dekoracyjnie zdobiło nasz balkon. Takie tyci tyci i to w niewielkim pojemniku.
                              Czy to uprawa pojemnikowa, czy powszechna bezpośrednio w gruncie; nie powinna nasuwać większych problemów. Oczywiście, jeśli zależy nam na bogatym, efektownym
pokroju i formie drzewka,czy krzewu; troszkę do pracy nad roślinami trzeba się przyłożyć, ale
naprawdę to zdecydowanie niewiele w zamian za to,co otrzymamy w zamian.
                             W lasach trzeba walczyć o światło dzienne, 'przebijać' ponad inne drzewa, albo wysuwać koronę na obrzeża drzewnego skupiska. Na marginesie, sosna, w tych wygibasach jest trochę niesforna - zna  sztuczkę z przesuwaniem korony , dlatego w gronie drzew iglastych zajmuje mało zaszczytne miejsce, z największych odsetkiem śniegołomów. Mokry śnieg, to zbyt dużo, aby wierzchołki, cz wysunięte gałęzie boczne, beztrosko, 'na nielegalu' czerpały słonko.
                               Co to za informacja dla nas? Aby nie doprowadzić do takich zniszczeń, sadźmy roślinę w miejscu, gdzie jest zrównoważony dostęp do światła dziennego. Wydłużające się, później połamane gałęzie - to ani przyjemny dla oczu pokrój, ani świadomość, że odpowiednio zajmujemy się sosnową ozdobą.


Pinus contorta - Sosna wydmowa - Draaiden ( foto )

                  Wiemy nie od dziś, że sosna da radę na podłożu skalistym, piaszczystym, my możemy dać jej od siebie więcej. Gleba w uprawie, przepuszczalna, średnio zasobna w substancje odżywcze o odczynie neutralnym lub kwaśnym. Najkorzystniej dla niej, gdy podłoże jest średniej wilgotności.
Wysoce odporna na miejskiej zanieczyszczenia i minusowe temperatury ( niektóre gatunki do - 27°C).  Wskazania do nasadzeń pojedynczych lub grupowych ( w parkach, na wrzosowiskach, w ogrodach skalnych). Będą zimozieloną ozdobą, która także może tworzyć wyższe piętro , gdzie niższe to rododendrony, czy bylinowe kolorowe urozmaicenie.
                       Niektóre półkarłowe kultywary mają króciutkie igły, inne zaś imponują ponad 15 centymetrową długością.


Pinus mugo - Kosodrzewina, sosna górska, kosówka właściwa - Bergden ( foto )

Igły to całoroczna szata roślin.  Ozdób (zielonych, siwo zielonych, srebrno niebieskich, zielono niebieskich), nie da się tak łatwo zastraszyć niedogodnymi warunkami, na przykład, mrozem. Chronią je środki przeciwmrozowe. Aby nie przechodzić bolesnego procesu wyparowywania wody zimą, każda igła jest powleczona delikatna warstwą wosku.Ta mocna wierzchnia warstwa, plus głęboko, bezpiecznie ukryte szparki  oddechowe i zima sosnom nie jest groźna. Niemniej, młode 2, 3 letnie egzemplarze, zaleca się na czas mroźnych miesięcy podsypać kopczykiem ziemi. Ciepłe nogi (korzeń palowy). to gwarancja, że roślina będzie zdrowa i elegancka przez wiele sezonów.
Z latami, dorosłe egzemplarze pozbywają się starych, bezużytecznych igieł. Odbywa się to co trzy lata; nietrudno dostrzec, egzemplarz tej zimy wydaje się troszkę 'z przerzedzonymi włosami', w końcu oczyszcza się z prawie 25% swej zieloności. Ta warstwa tworzy częściowo izolacyjną ściółkę (przed zbytnim wyparowywaniem latem i ciepłą kołderkę zimą). A na wiosnę rozwijają się młode igiełki.


Pinus nigra - Sosna czarna - Zwarte den ( foto )
 
Przed drzewem z czasem też mogą pojawić się szyszki.   U wielu ogrodowych odmian szyszki są nieregularnego kształtu, to sosnowa okrywa kwiatowa. Uwalniają pyłek,który może się przemieścić dzięki powiewom wiatru na duże odległości, po spełnieniu tego obowiązku, obumierają.
                         Kto nie zna zapachu igieł sosnowych po deszczu, ten wiele traci. Aromat żywicy, lasu, wszystko w jednym - a możemy doświadczyć tej przyjemności pielęgnując już jeden egzemplarz.
Gdy nasza sosna (odmiany karłowe) po ziemie, czy po lecie, niestety 'wzbogaciła się' w przemarznięte, połamane, przesuszone części usuwamy je regularnie. Interesującym zabiegiem, pomagającym zwiększyć pokrój rośliny, jest usuwanie igieł ze szczytowych części pędów. Gałęzie nie będą 'ciągnęły się' w górę, a zwiększą swoją masę wszerz.
 W nasadzeniach pojedynczych, grupowych, z odpowiednią przestrzenią do życia, sosny, to zimozielone ozdoby na wiele sezonów.Pinus parviflora - Sosna drobnokwiatowa - Japanse witte den (foto)

 
 
 
 
 


Pinus pinea - Sosna pinia - Parasolden ( foto ) 
 
 

Pinus strobus - Sosna wejmutka - Weymouthden ( foto )
 
 
 
 

Pinus sylvestris - Sosna zwyczajna, S.pospolita - Grove den ( foto )
 
 
 
 
 
 
 
Pinus virginiana - Sosna wirginijska - Virginische den ( foto )
 
 
 
 

Pinus wallichiana - Sosna himalajska - Tranenden ( foto )


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sosna
https://en.wikipedia.org/wiki/Pine
https://nl.wikipedia.org/wiki/Den_(geslacht)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz