poniedziałek, 5 lutego 2018

Pyrostegia venusta - Pyrostegia powabna - Vlamtrompet, Oranje trompet

                                           Pyrostegia powabna, z niezliczoną ilością płomiennych trąbek. Trudno przejść obok niej obojętnie. Pnącze to, w odpowiednich warunkach może kwitnąć o każdej porze roku. Tutaj na zdjęciach, w styczniowej, tegorocznej odsłonie w Hiszpanii. Jakże tego widoku nie uznać za energetyczny? Prawdziwy, naturalny antydepresant na zimowe szarości.


                                             Flamevine.eng
Pyrostegia venusta - Pyrostegia powabna - Vlamtrompet, Oranje trompet                     Mamy do czynienia z rośliną wieloletnią. Pochodzi z terenów Ameryki Południowej, a to znaczy, że lubi ciepło i bardzo na jej zdrowiu odbijają się minusowe temperatury. Na macierzystych terenach, gdy rośnie w stanie dzikim, to w średnich piętrach roślinności, czerpiąc
poprzez liście innych rozproszone światło dzienne. W Brazylii i w Paragwaju, zapylana jest przez kolibry. W naszych europejskich warunkach, tych słodkości mogą posmakować pszczółki i motyle.
             Naprzeciwległe , skórzaste w głębokiej zieleni liście. Pędy, przy dogodnych warunkach
(klimatycznych i uprawy), mogą się piąć nawet na 14 metrów wysokości; najczęściej spotykamy egzemplarze dorastające do połowy tych możliwości.  Wymaga miejsca, które przysłuży się
'wspinacze'; takiego, które nie ulegnie oszronieniu. nie będzie pokryte śniegiem, czy mrozem.
Szklarnie, osłonięte altany, albo uprawa doniczkowa w domowym zaciszu. Dorosłe egzemplarze, że względu na rozmiar i wysokość, trudno byłoby przenosić na letnisko, gdy temperatura sprzyjająca ku temu; ale mniejsze rośliny, na pewno doskonale się odnajdą , zwieszając subtelnie z parapetowych pojemników,czy pnąc po ściance przy altanie.
              Liście są zimozielone, kwiaty kwitną w naturze, gdy u nas środek zimy i przedwiośnie (grudzień, styczeń, luty). W miejscu pochodzenia, jaki w krajach Basenu Morza Śródziemnomorskiego, doskonale to da się zauważyć. W uprawie doniczkowej, często może tak być, ale też późniejsze tygodnie w temacie kwitnienia wchodzą w grę.
         


Pyrostegia venusta - Pyrostegia powabna - Vlamtrompet, Oranje trompet


                     Płomienne ozdoby, to trąbkowate kwiatostany zebrane w wiechy, umiejscowione na końcach pędów. Pojedynczy kwiat, to długa rurka z delikatnie wywiniętymi płatkami na zewnątrz.
Przy bogatym kwitnieniu, z pewnej odległości, można pomyśleć, że patrzymy na płonące ciepłem i elegancją ognisko. Pnącze to, należy do jednych z najbardziej dekoracyjnych. I trudno się z tym nie zgodzić, podziwiając jego urodę (szczególnie w środku zimy!).
               Podstawowy warunek uprawy, żadnych minusowych temperatur. Co prawda, w niektórych opisach można natrafić na informacje, że roślina poradzi sobie z -10 °C stopniami przez kilka dni, ale my przecież chcemy mieć efektownie krzewiąca się i kwitnącą piękność, więc zróbmy wszystko, aby nie spotykały jej temperatury poniżej 0 °C.
Jeśli będziemy sprzyjali w naszej pielęgnacji, jej naturalnemu rytmowi wzrostu i rozwoju, od listopada do marca, przetrzymujmy ją w chłodnym pomieszczeniu ( 5 do 15 °C), z dostępem do światła dziennego. Promienie słoneczne nie bezpośrednio padające, zbyt duży cień także nie będzie korzystny; rozproszone światło, to jest to co ta roślina światłolubna będzie sobie ceniła.
Ziemia w szklarni, w pojemniku (z odpływem, solidny, aby stanowił właściwą przeciwwagę do ciężaru pnącza, pomimo podpory), średnio żyzna, przepuszczalna, o pH neutralnym, albo lekko zakwaszonym. Wilgotność podłoża umiarkowana, stała.
Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa jest bardzo dobrze przesuszona, nie pozostawiamy wody zastałej. Nie podlewamy po liściach,czy po kwiatach (nieestetyczne plamy, a dwa zagrożenie chorobami grzybicznymi). Zawsze używamy wody, która ma zbliżoną temperaturę do tej, która panuje w otoczeniu rośliny.
Jeśli nie cięliśmy pędów po kwitnieniu (1/3 ich długości), zróbmy to z nadejściem wiosny, (kwiaty pojawiają się na ich szczytach pędów). Cięcie latem daje więcej korzyści. Po pierwsze praktyczne, łatwiej będzie nam na zimę przenieść donicę do pomieszczenia; po drugie plant będzie miał czas na odpoczynek i szybciej w następnym sezonie ozdobi się pomarańczowymi, widocznymi z dużej Pyrostegia venusta - Pyrostegia powabna - Vlamtrompet, Oranje trompet
Euphorbia candelabrum - Wilczomlecz kandelabrowy - Kandelaarboom ( foto )


odległości ozdobami. I korzyść jeszcze jedna, dość istotna - ucięte części pędów, po pozbyciu się usychających kwiatostanów, możemy wykorzystać jako sadzonki zielne. Do przyjęcia potrzebują kilku tygodni wysokich temperatur, podobnie nasiona w wysiewie (20 do 25°C). Na pewno , nowe egzemplarze będą wspaniałym prezentem dla zaprzyjaźnionych miłośników roślin, albo zostawimy je dla siebie, aby powiększyć terytorium pomarańczowego szaleństwa. Bez obaw, w naszych warunkach, trudno o to,aby roślina stała się inwazyjną (tak jak to ma miejsce w niektórych częściach Brazylii). Znając już naturę rośliny, którą się opiekujemy, nawożenie rozpoczynamy, gdy plany wystartuje w kolejny sezon wegetacyjny. Wówczas, raz w miesiącu dostarczamy nawozu w granulacie do ogrodowych roślin kwitnących. Robimy to do czasu, aby większość kwietnych wiech już zacznie przekwitać. Sprawdzi się także dostarczenie, jako wierzchniej warstwy kilku garści torfu. Dostarczenie dodatkowej ilości substancji odżywczych, oraz warstwa 'kontrolna' jeśli chodzi o wyparowywanie wody.
                         Przesadzamy co dwa, trzy sezony do większego stabilnego pojemnika. Wówczas możemy delikatnie podzielić bryłę i pozyskać w ten sposób materiał na nowe egzemplarze. Jeśli roślina jest posadzona bezpośrednio w gruncie, czwarty sposób rozmnażania. to odkłady.
Przez cały rok usuwamy gnijące, połamane, chore części.
                          W Ameryce Południowej pyrostegia powabna, jest rośliną leczniczą. Napary, wywary, herbatki z kwiatów i z liści; to ludowe panaceum w czasie przeziębienia, przy problemach z trawieniem. Można usłyszeć, że jej delikatnie gorzkawy smak, jest w pełni do zaakceptowania, szczególnie, gdy po wypiciu herbaty i zdrowie, i nastrój się znacznie poprawiają. 
                       Jeśli dysponujemy odpowiednim miejscem, nie ma co się zastanawiać. Pnącze jest zachwycające. Kwiaty energetyczne, eleganckie. W ich kolorach pergola,czy ścianka altany, to wyjątkowa, rzadko spotykana żywa ozdoba naszej przestrzeni.Pyrostegia venusta - Pyrostegia powabna - Vlamtrompet, Oranje trompetPyrostegia venusta - Pyrostegia powabna - Vlamtrompet, Oranje trompet
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Pyrostegia_venusta
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pyrostegia_powabna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz