piątek, 2 lutego 2018

Tradescantia sillamontana - Trzykrotka sillamontana, (t.włochata)

                                       Trzykrotka sillamontana, to gatunek należący do bogatego rodzaju Trzykrotki. Wyróżnia się on spośród innych srebrzystobiałymi włosami, które pokrywają liście, pędy, a nawet kwietne pąki. Nie trudno więc będzie rozpoznać tego 'białego pajączka' pośród innych kwietnych pięknotek.

                                               Tradescantia sillamontana.eng
Tradescantia  - Trzykrotka - Tradescentia.nl
Tradescantia sillamontana - Trzykrotka silamontana


Od razu warto wyjaśnić, dlaczego, po co te srebrne włoski. Matowe, bądź szaro-zielone części rośliny, są mocno pokryte tym delikatnym puszkiem, który spełnia funkcję ochronną (chroni wrażliwe części przed zbyt mocno operującymi promieniami słonecznymi) oraz spełnia niebagatelną rolę w procesie transpiracji, częściowo hamując zbyt dużą ilość wyparowującej wody.
                             Wcześniej, mając do czynienia z innymi gatunkami trzykrotki, od razu zauważymy, że listki tej są bardziej
mięsiste. Roślina pochodzi z Meksyku, w tej chwili naturalizowana w wielu innych krajach Ameryki Środkowej, Ameryki Południowej, a także w basenie morza Śródziemnomorskiego. Uprawiana tam jest bardzo często w gruncie. Wysokie temperatury, silne słońce, to nie sprzyja stałej umiarkowanej wilgotności. Więc te 'tłustsze' listki, podobnie jak to jest u rodziny gruboszowatych, kumulują wodą, aby równomiernie ją pożytkować według potrzeb.
Stąd dla nas cenna informacja, przy pojemnikowej pielęgnacji tej 'pajęczarki', że nie można przesadzić z podlewaniem.
                      Eksponowane w promieniach słonecznych, szarosrebrne liście, to całoroczna ozdoba. Latem natomiast, rozpoczyna się kwitnienie. U trzykrotki sillamontana kwiaty kwitną w wierzchołkowych punktach wzrostu, albo w katach przylistków. Pojedynczy kwiat posiada trzy jasnoróżowe płatki korony.
 Możliwa wystawa ze wszystkich czterech stron, przy założeniu, że światło dzienne rozproszone. Zbyt dużo słońca, popalone liście; zbyt duży cień, nieelegancko wydłużające się, łysiejące pędy. W obu przypadkach, także słabe kwitnienie, albo całkowite zahamowanie.


Tradescantia sillamontana - Trzykrotka silamontanaPodłoże przepuszczalne, wskazane,aby ziemia została przemieszana z garścią żwirku, kamyków. Spodnia warstwa w donicy z odpływem, także wysypana niewielką warstwą keramzytu, czy żwirku. Przesadzamy, co dwa, trzy sezony.
Najpierw sztywne pędy, z czasem zaczną się przewieszać. Jeśli mamy możliwość zapewnienia trzykrotce sillamontana  letnisko, wynieśmy ją tam ( na przykład, zawieszona w osłoniętej od silnych wiatrów i bezpośredniego słońca altanie lub na balkonie). Pod zadaszenie powinna trafić najpóźniej w drugiej połowie września. Gdy jesień zbliża się ku końcowi, powinniśmy zapewnić tej roślinie okres spoczynku.
Możemy ją przenieść  wówczas do chłodnego, jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura wynosi od 13°C, ograniczamy podlewanie do minimum ( tak ,aby nie dopuścić przesuszenia bryły korzeniowej). Woda zawsze powinna mieć temperaturę zbliżoną do tej, która panuje w otoczeniu trzykrotki, najkorzystniej, gdy przez cały rok korzystamy z miękkiej wody, deszczówki. Nie zraszamy liści.
Możemy także trzykrotkę nadal pielęgnować w ogrzewanych kaloryferami pomieszczeniach. Jednak dajmy jej odczuć, że sezon dobieg końca i teraz chwila wytchnienia, zmniejszamy o drobinę podlewanie, zatrzymujemy wspomaganie nawozem, nie przesadzamy,nie przeprowadzamy cięcia zbyt długich pędów. I tak od października, do końca lutego.
                                
                                   Okwiecone latem pędy, mogą osiągnąć długość do pół metra. Przy odpowiedniej ekspozycji, na przykład w podwieszanym pojemniku, możemy stworzyć z niej ,w naszej domowej, czy tarasowej przestrzeni,  prawdziwe żywe działo sztuki.Tradescantia sillamontana - Trzykrotka silamontana 


Z początkiem wiosny, wracamy do sezonowej ilości wody. W części okresu wegetacyjnego,to jest od kwietnia do sierpnia, średnio co miesiąc zasilajmy ją nawozem do roślin doniczkowych kwitnących.
Od maja do lipca pobieramy sadzonki zielne.Upieczemy dwie pieczenie przy jednym ogniu, gdy będziemy późną wiosną przeprowadzali cięcie pielęgnacyjne. Czasami zbyt długie pędy mogą zacząć łysieć, pomimo naszej troskliwej opieki, roślina po prostu się starzeje. Tniemy i mamy materiał na nowe egzemplarze.  Ukorzeńmy i sprezentujmy komuś, kto doceni urodę tego zwisającego cudeńka.
Tradescantia (soorten) - Trzykrotka (gatunki)  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Tradescantia_sillamontana

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz