środa, 7 lutego 2018

Agave (soorten) - Agawa (gatunki)

                                Agawa, majestatyczna, pełna elegancji i kojarząca się z egzotyką. Dziś mamy możliwość przyjrzenia się, jak pięknie się prezentuje w naturalnych dla siebie warunkach. Wcześniej Ameryka Środkowa i Południowa, dziś również roślina naturalizowana w Basenie Morza Śródziemnomorskiego i nie tylko. Tam gdzie ciepło, słonecznie i nie ma mrozu.
W naszej strefie klimatycznej, jesteśmy ,poniekąd, skazani na uprawę pojemnikową, ale kilka miesięcy na letnisku, też wystarczy, aby nasycić się walorami agawy w pełnym słońcu.Agave - Agawa
 Agave attenuata  - (Agawa Koci Ogon)


Co trzeba powiedzieć wprost, decydując się na uprawę niektórych gatunków, musimy się przygotować na rozrastające się, w dość dużych rozmiarach rośliny. Oczywiście, dość rzadkie, ale są do sprzedaży odmiany hodowlane, karłowe - atrakcyjnie zdobią mięsistymi, ząbkowanymi listkami nasze parapety. Jednak, gdy chcemy doczekać imponującego kwiatostanu - potrzeba czasu i przestrzeni.
                         Rodzaj ten liczy ponad 100 gatunków. Jeśli więc upatrzymy któryś z nich dla siebie, ponieważ zachwyca nas kwiatostan, struktura, kolor liści - wcześniej poczytajmy informacje o tym
konkretnym egzemplarzu. Niektóre agawy kwitną po 15 latach, inne dopiero po 100! Tak właśnie i ten niezwykły moment zdarza się tylko jeden raz. Po wydaniu dekoracyjnego kwiatostanu, po spełnieniu swego zadania, roślina obumiera. Na jej miejscu, wodze przejmuje jeden z najbardziej rozrośniętych odrostów i tak trwa saga agawy.
Owe odrosty, bardzo prosto jest oddzielić do rośliny macierzystej i stworzyć z nich nowe egzemplarze. Latem, gdy temperatura powyżej 21°C. Po odłączeniu, jak to była w przypadku sukulentów, dajmy sadzonce z dzień, ze dwa obeschnąć, a następnie sadźmy do przygotowanego podłoża.
                     Jeśli nie posiadamy mieszanki dla kaktusów i sukulentów, ziemię ogrodową przemieszajmy z piaskiem i ze żwirkiem (keramzytem, drobnymi kamykami), (proporcje 6:2:2). Spodnia warstwa w donicy z odpływem, także powinna zostać wysypana cienką warstwą żwirku. To kolejny ze sposobów, aby uchronić plant przed zalaniem.


                                                  Agave.eng
Agave - Agawa - Agave.nl


Przesadzamy, gdy agawa wyraźnie przerasta pojemnik. Chodzi o to,aby stworzyć jej dobrą, mocną podstawę donicą, która nie będzie przechylała się pod wpływem ciężaru rośliny.
            Liście sukulenta, mogą być zielone, szaro zielone, niebiesko zielone, albo w dwukolorowe, jak w przypadku ' Vagarieta', czy prezentowanej na zdjęciu agawie amerykańskiej 'Marignata' (połączenie zielenie ze słonecznym obrzeżem.
Raz na kilka, kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat (w zależności od odmiany)odbywa się kwitnienie. Bez wątpienia, to jeden  z bardziej widowiskowych spektaklów. U niektórych odmian roczny przyrost kwiatostanu to nawet 45 centymetrów! Finalnie potęga, bo aż 12 metrów! Tyle w naturze i w specjalistycznych ogrodach, palmiarniach.
Agawa Koci Ogon, po prostu urzeka! Na pewno warto choć raz w życiu na własne oczy podziwiać to roślinne cudeńko.
                            Co do innych warunków pielęgnacji, agawy lubią słonko. Południowy parapet, czemu nie, zapraszamy. Ale obserwujmy roślinę, wszelkie marszczenia, obsychające brzegi liści, to jednak informacja, że za dużo słonka. Na pewno nie może być za dużo wody. Podlewamy raz, a konkretniej, ale nie zalewamy. Na 2litrowy pojemnik, 200 mililitrów wody. Doskonale, gdyby to była deszczówka, w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny. I tak, co 10, 14 dni.
Nie zostawiamy wody na podstawce. Nie lejemy po częściach nadziemnych. Zimą, ograniczamy podlewanie o 1/3. Chodzi o to, aby nie doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej. Wówczas


Agave - Agawa
 Agave attenuata  - (Agawa Koci Ogon)


także przenosimy agawę do chłodniejszego jasnego pomieszczenia, 8 do 14°C, to najbardziej optymalne rozwiązanie. Dostęp do źródła dziennego światła, ma być widmo. Donicy nie ustawiamy bezpośrednio na zimnej posadzce, ani blisko ścian, które mogą być przy większych minusowych temperaturach oszronione. Nie nawozimy.
                                Popatrzyliśmy i poczytaliśmy o dekoracyjnych walorach agawy. Dla rdzennej ludności, gdzie w naturalnych warunkach spotyka się tę roślinę, była ona źródłem zdrowia i dobrobytu. Sok z agawy, na poprawienie trawienia. Ziarna agawy tarte na mąkę. Liście, pożytkowano na wiele sposobów - ususzone - jako deski na ścianki, na dach, do palenia, a liście innych gatunków służyły jako podstawowy materiał, z których robi się nici, a z nich materiały domowego i gospodarczego użytku.
                               Szlachetne, naturalne dobro. Trzeba  pokłonić się przed poprzednimi pokoleniami i uczyć się od nich. Że choć naturalne dobro dawało im tyle, nigdy nie doprowadzili, poprzez jego eksploatację do jego zagrożenia. Życie w otoczeniu natury z poszanowaniem jej praw. Wyżywienie, ubranie, ozdobność, a w zamian troska w pielęgnacji. Piękna postawa.
                               Jak pięknie, to i radośnie. A więc pisząc o właściwościach agawy, grzechem byłoby nie wspomnieć o pewnym trunku, o tequila. Pomysłowi Meksykanie, wykorzystali dobra agawy niebieskiej. Fermentacja liści, kilka smakowych dodatków i trunek znany na cały świat.
                               Zaprawdę, szlachetna to roślina, która pomoże w powrocie do zdrowia, odzieje, rozweseli i jeszcze pięknie zdobi. My Europejczycy, możemy być uczuleni na słodki sok, stąd wykonując prace pielęgnacyjne (przesadzanie, pobieranie rozetek), wykonujmy je w ochronnych rękawiczkach. Zamiast uczulenia i podrażnienia skóry, zdecydowanie lepiej mieć z agawą przyjemne doświadczenia.
Agave - Agawa
 Agave attenuata  - (Agawa Koci Ogon)Agave - Agawa
 Agave attenuata  - (Agawa Koci Ogon)Agave - Agawa
 Agave americana - Agava amerykańska 'Marignata'Agave - Agawa
 Agave americana - Agava amerykańska

Agave - Agawa
 Agave attenuata  - (Agawa Koci Ogon)

Agave - Agawa
Agave salmiana var. feroxAgave - Agawa
Agave salmiana var. ferox


Agave - Agawa
Agave salmiana var. ferox 
 
Agave atrovirens - Agawa ciemnozielona - Maguey del cumbre
 
 
 
 

Agave atrovirens - Agawa ciemnozielona - Maguey del cumbre

 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Agave
https://pl.wikipedia.org/wiki/Agawa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Agave_(geslacht)