czwartek, 8 lutego 2018

Alocasia Zebrina - Alokazja Zebrina, a. pasiasta - Olifantsoor

Alocasia Zebrina - Alokazja Zebrina, a.pasiasta - Olifantsoor

                                       Alokazja zebrina, naturalnie rośnie w subtropikalnej strefie klimatycznej.  Niestety, że względu na panujący u nas klimat, pozostaje nam uprawa doniczkowa. Rodzaj alokazja liczy 79 gatunków. Zebrinę, pośród innych wyróżniają charakterystyczne wzory pędów. Można je kojarzyć z pasami zebry, albo z tygrysimi wzorami. Pędy, dzięki tym 'dekoracjom', bardzo zyskują na swej atrakcyjności. 'Zwierzęca roślina' z wieloma sercami. A przy tym, choć jest konkretnych wysokości, pełna lekkości i ażurowych prześwitów.
 Te zalety, bez wątpienia, czynią z niej  jedną z atrakcyjniejszych, egzotycznych żywych ozdób.


           Alocasia - Alokazja, Zakleśń - Alocasia.eng
Alocasia Zebrina - Alokazja Zebrina, a. pasiasta - Olifantsoor

 Jakby nie dość było skojarzeń ze zwierzętami, ze względu na wspomniany już wzór pędów, to i w tej tematyce, inne części rośliny, nie pozostają w tyle. W niektórych krajach plant ten nazywany jest Uchem Słonia, a to za sprawą eleganckich, sercowatych, spiczasto zakończonych liści (strzałkowate). Pojedynczy liść jest koloru butelkowej zieleni z wyraźnym nerwem głównym.
Pędy wznoszą się na wysokość od 80 do 120 centymetrów; potem roślina już bardziej koncentruje się
na zagęszczaniu pokroju (dzięki nowym przyrostom).
Liczmy się z tymi rozmiarami, ponieważ chcąc zapewnić temu gatunkowi przestrzeń do życia, nie możemy go wcisnąć na parapet w zbyt duże słońce, czy przeciwnie w ciemny kąt (poparzone części, albo nieestetycznie wydłużone pędy). Rozproszone dzienne światło, to jest to, co będzie służyło witalnemu rozwojowi rośliny.
                             Cało rocznie zdobią pędy i liście, kwiaty, przy odpowiedniej pielęgnacji, mogą się pojawiać nawet dwukrotnie w sezonie. To niewielkie jasne kolby. Charakterystyczna budowa kwiatu dla rodziny obrazkowatych. Aby doczekać kwiatów, musimy zapewnić roślinie w okresie wegetacyjnym, stałą wysoką temperaturę otoczenia (22 do 27°C). W momencie, gdy kwiatostan zaczyna tracić na urodzie, należy go usunąć, aby nie osłabiał plantu, nie czerpał substancji odżywczych, które mogą być zagospodarowane w mądrzejszy, bardziej przydatny sposób.
                          Nie tolerują żadnych minusowych temperatur. Jeśli zdecydujemy się na okres zimy pozwolić roślinie na odpoczynek, regenerację; wówczas ustawmy ją tam, gdzie dostęp światła dziennego i temperatura nie może być poniżej 15°C. W sezonie 18 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia. Może być wyższa, ale pamiętajmy, czy w domu, czy na letnisku, ustawienie pojemnika nie w miejscu bezpośredniego słońca. Słońce tak, ale zza firanki, czy przedostające się przez liście wyższych roślin. Unikajmy silnych przeciągów, porywistych deszczów.

                           
Alocasia Zebrina - Alokazja Zebrina, a.pasiasta - Olifantsoor

                                          Zawsze pojemnik z odpływem, o numer, góra dwa większy. Pierwsza warstwa drenaż ( żwirek, czy  keramzyt), następnie  ziemia dla roślin doniczkowych przemieszana z kilkoma garściami piasku i z kilkoma żwirku. Bardzo ważna jest przepuszczalność. Od czasu do czasu, możemy długim patyczkiem robić dziurki przy brzegach donicy.
                                          Zapewniamy roślinie stała, umiarkowaną wilgotność podłoża. Nie przelewamy, nie przesuszamy, nie pozostawiamy wody na spodku. Zimą tylko nieznacznie zmniejszamy ilość wody, ale nie częstotliwość podlewania (o około 1/4). Woda, jak w przypadku większości roślin doniczkowych uprawianych w domu, musi mieć temperaturę zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu plantu.
                                    Aby pozyskać nowe egzemplarze, z rośliny macierzystej oddzielamy odrosty i je ukorzeniamy. Najlepiej to robić na początku lata.
                                     
                                          Sercowate liście są znacznych rozmiarów i jeśli chcemy podziwiać ich błyszczącą, zieloną szatę, w upalne dni pod wieczór, zimą z rana (gdy obok kaloryferów), zraszajmy je rozpylaczem o drobnych oczkach. Zabieg w zupełności powinien wystarczyć, aby te części rośliny były czyste i zdrowo się rozwijały. Zbyt duże oczka w sitku i będziemy mieli efekt nieestetycznych plam.
Możemy także co trzy , cztery miesiące zapewnić roślinie kąpiel. Zadbane, pozbawione kurzu, będą lśniące i pełne witalności. W ciepłe miesiące, nie ma problemu, osłaniamy folią donicę i przy użyciu natrysku zmywamy nieczystości. Oczywiście, wskazana jest rozwaga i delikatność. Czy to w warunkach domowych, czy na letnisku, raz, używając gąbeczki przecieramy liść od wewnątrz


Alocasia Zebrina - Alokazja Zebrina, a.pasiasta - Olifantsoor


do zewnątrz, a dwa nigdy nie przeprowadzamy kąpieli w pełnym słońcu (doprowadzimy do poparzenia blaszek). Mokry liść po wyschnięciu może być pełen nieatrakcyjnych plam ( podobny efekt jak przy użyciu rozpylacza ze zbyt dużymi otworami), przykładamy więc, nie pocieramy, ręczniczek papierowy; on 'wyciągnie' nadwyżkę płynu, a my będziemy mieli czyste liście, które po kilku godzinach nabiorą błysku i bardziej wyrazistego koloru.
                                              To zupełnie naturalne, że i ten gatunek alokacji dotyczy proces starzenia. Jeśli roślina ma satysfakcjonujący nas pokrój, usuwajmy wyblakłe, stare liście. Gdy cały plant wygląda na 'skapciały', warto pobrać odrosty, aby stworzyć kolejne pokolenie.

                                           Alokazja pasiasta, to roślina stylowa, ze zwierzęcym charakterem. Wyrazista jak zebra, ma w sobie coś słodkiego z tygryska i przy tym 'mądrze' i bardzo dekoracyjnie zagospodarowuje sobą przestrzeń, a takie emocje budzą w nas inteligentne słonie.

Alokasia x amazonica - Alokazja  amazońska, zakleśń - African mask    (foto )  
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Alokazja
https://en.wikipedia.org/wiki/Alocasia