czwartek, 8 lutego 2018

Primula obconica - Pierwiosnek kubkowaty, pierwiosnka kubkowata - Sleutelbloem, Primula

                                        Pierwiosnek kubkowaty, wdzięczny, pełen koloru i zapowiedzi, że do rozpoczęcia kolejnej wiosny bliżej, niż dalej. Ze względu na swoją niską mrozoodporność, w naszej strefie klimatycznej traktowany, najczęściej, jako roślina jednoroczna.
Gatunek ten pozyskujemy poprzez letni wysiew nasion. Kwietne głąbiki, w zależności od odmiany, wznoszą się na wysokość od 20 do 35 centymetrów.


                                      Primula obconica.eng
 Primula obconica - Pierwiosnek kubkowaty, pierwiosnka kubkowata - Primula, Sleutelbloem,


Bylina ta występuje w trzech podstawowych kolorach: białym, różowym, fioletowym. Jeśli posadzona w gruncie, czas kwitnienia przypada od kwietnia do czerwca. W centrach ogrodniczych, gdy w pełni rozwijające się kolorowe ozdoby, już od początku lutego.
Kwiatuszki wydzielają delikatny, przyjemny zapach, który ma być 'motywatorem' dla pszczółek,
aby pomagały przy zapyleniu.
Zabiegi pielęgnacyjne przy tej pięknotce, należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Jej części nadziemne zawierają w sobie substancję, która może powodować podrażnienia skóry.
Więcej informacji o ogólnej uprawie pierwiosnków tutaj. Primula obconica - Pierwiosnek kubkowaty, pierwiosnka kubkowata - Sleutelbloem, Primula

 Primula obconica - Pierwiosnek kubkowaty, pierwiosnka kubkowata - Sleutelbloem, Primula Primula obconica - Pierwiosnek kubkowaty, pierwiosnka kubkowata - Sleutelbloem, Primula

Primula - Pierwiosnek, Prymulka (gatunki ) - Sleutelbloem (soorten) ( foto )

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Primula_obconica
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pierwiosnek_kubkowaty
https://nl.wikipedia.org/wiki/Sleutelbloem

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz