wtorek, 16 kwietnia 2024

Pinus virginiana - Sosna wirginijska - Virginische den

                                               Od późnej jesieni do przedwiośnia, wówczas wyraźniej było widać jak wielką wartość zdobniczą w naszych ogrodach spełniają rośliny zimozielone. Sosna wirginijska, należy właśnie do tej grupy roślin, które przez cały rok 'trzymają zielony fason'. Choć w jej przypadku mogą to być, przy zielonych, również igły wybarwiające się w zimowym okresie na złotożółty, cytrynowy, bądź szaroniebieski. Zmiana barwy następuje po pierwszych jesiennych przymrozkach i cofa się wiosną, kiedy drzewo rozpoczyna wegetację. Gatunek, to drzewo, które przy sprzyjających uwarunkowaniach, ze średnim tempem wzrostu, może docelowo osiągnąć od 8 do 15 metrów wysokości. W sprzedaży

                                                                                          Virginia pine.eng

Pinus virginiana - Sosna wirginijska - Virginische den
'Wate's Golden'

są również odmiany, które można zagospodarować w średnich i mniejszych ogrodach, także mamy do czynienia z iglakiem ozdobą niemal dla każdej z zielonych przestrzeni. Niższe z odmian (osiągające pomiędzy 2.5 do 4 metrów), mogą zostać wkomponowane w zieleń ogrodów przydomowych, miejskich, swobodnych, skalnych, bądź leśnych. Poza walorami przystrojenia, sosna wirginijska jest darmową stołówką dla ptaszków i mniejszych zwierzątek oraz swoistą hortiterapią dla naszych zmysłów

W czasie słonecznych dni warto spacerować w otoczeniu tych drzew, przytulać się do nich. Charakterystyczny sosnowy zapach, korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie i udrożni drogi oddechowe. I co ważne, to jest drzewo/drzewko, które bardzo szybko się adoptuje. Przetrwa na glebach mniej żyznych z niższym stopniem wilgotności. Oczywiście, nie ma co skazywać 'iglaka' na wegetację, bogaty choć lekko luźny stożkowaty pokrój roślina będzie miała tam, gdzie ekspozycja jasna, podłoże zasobniejsze ze stały umiarkowanym stopniem wilgotności. 

Przykłady atrakcyjnych odmian:

* Sosna wirginijska 'Wate's Golden', docelowa rozpiętość 2 do 2.5 metra; docelowa wysokość przy rocznych przyrostach do 0.2 metra to 2.5 do 3.5 metra. Igły wybarwiają się na czas zimy na kolor złotożółty.

* Sosna wirginijska 'Mariton', odmiana karłowa z zaokrąglonym krzaczastym pokrojem. Docelowa

Pinus virginiana - Sosna wirginijska - Virginische den
'Wate's Golden'

rozpiętość do 0.8 metra, docelowa wysokość 1 do 1.2 metra. Możliwość uprawy również w donicy, (z drożnym odpływem, dostosowanej do pozostania na zewnątrz w czasie trudnych zimowych uwarunkowań). Nadaje się do formowania niwaki.

* Sosna wirginijska 'Driscoll'kompaktowy płasko kulisty pokrój. Docelowa rozpiętość do 0.6 metra, docelowa wysokość 1 do 1.4 metra. Igły wybarwiają się na czas zimy na atrakcyjny jasnozielony/lekko seledynowy kolor. Możliwość uprawy również w donicy, (z drożnym odpływem, dostosowanej do pozostania na zewnątrz w czasie trudnych zimowych uwarunkowań). Nadaje się do formowania niwaki.

                             Sosna wirginijska, charakteryzuje się wysoką mrozodpornością USDA4 b –31,7 °C –28,9 °C. Proces wypadania starych igieł (dwu-, trzyletnich) z przyrostem młodych, jest płynny. Jak u wszystkich sosnowatych, drewno lekkie, miękkie. Żywotność, w zależności od odmiany od 60 do 100 lat. Z gatunku drewno jest łatwe w obróbce i niepaczące się. Z tych walorów korzystały i korzystają: przemysł meblarki, przemysł papierniczy, biznesy zajmujące się tworzeniem drewnianych opakowań (na przykład, skrzynki, pudełka, ramy). Sosny te tolerują różne gleby: piaszczyste, gliniaste, także podłoże zawierające łupki i granit, występuje także na torfowiskach. Może rosnąć na glebach o pH od 4 do 7, ale preferuje 4,5–6 pH.  Dorosłe egzemplarze, są odporne na mrozy i dobrze znoszą susze, ale jako gatunek światłożądny

Pinus virginiana - Sosna wirginijska - Virginische den
'Wate's Golden'

źle znoszą zacienienie, (maluchy, tylko do jakiegoś czasu tolerują miejscówkę w półcieniu). Jeśli chodzi o niski stopień wilgotności podłoża dla młodych sadzonek, to nie jest dobre -
wesprzemy je  w zahartowaniu latem podlewając rano, albo pod wieczór, zimą w bezmroźny dzień w godzinach  południowych, (woda zawsze powinna posiadać zbliżoną temperaturę do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin). 

Zalecane ściółkowanie, (zmniejszy się wyparowywanie wody, 'odpada' odchwaszczanie, a  zimą  szczególnie młode egzemplarze mają 'kołderkę' w czasie mroźnych bezśnieżnych dni). Oczywiście witalny koloryt igieł i zdrowszy pokrój drzewa te zachowają, gdy w sezonie dokarmiane specjalistycznym nawozem przeznaczonym dla roślin iglastych. Pod koniec marca dawka wieloskładnikowego, a na początku jesieni takiego, który w swoim składzie nie zawiera azotu, (dozujemy według wskazówek na etykiecie). Można także korzystać z naturalnego dobra - obkopywać kompostem, przekompostowanym krowiakiem, czy podlewać latem rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, pokrzywy, czosnek)

Sosnę wirginijską rozmnażamy  przez wysiew nasion, albo ucinamy i ukorzeniamy pęd na osnówce.

Pinus virginiana - Sosna wirginijska - Virginische den
'Wate's Golden'

 

 

Pinus - Sosna (gatunki) - Den (soorten) ( foto )

 


Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sosna_wirginijska
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sosna_wirginijska
https://www.vip-colors.com/2018/12/niwaki-trendy-w-ogrodnictwie.html
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz