poniedziałek, 11 czerwca 2018

Trachycarpus fortunei - Szorstkowiec Fortunego - Chinese henneppalm


                                     Szorstkowiec Fortunego, z pełnej nazwy Trachycarpus Fortunei Naini Tal, w stanie dzikim rośnie na Półwyspie Indyjskim. Osiąga tam do 20 metrów wysokości. W europejskich warunkach, dorosły egzemplarz osiąga 12, a w najlepszym wypadku 16 metrów wysokości. Palma,

                                                  Chinese windmill palm.eng
Trachycarpus fortunei - Szorstkowiec Fortunego - Trachycarpus, Chinese henneppalm

o wysokiej klasie dekoracyjności. Młode rośliny pozyskujemy poprzez zakup wyrośniętej sadzonki, drzewka (szkółki, centra ogrodnicze), albo poprzez wysiew nerkowatych ciemnych nasionek. Przy wysiewie (do podłoża dostosowanego dla palm), najpierw na dobę zostawmy nasiona w letniej wodzie, potem
należy zwrócić uwagę na zapewnienie odpowiedniej temperatury od  20 do  25℃, to optymalne wpasowanie się w oczekiwania rośliny. Można wspomagać się 'docieplaniem', poprzez nakładanie na miejsce wysiania przyciętych, odkręconych butelek. Po wysiewie, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, pierwsze wschody mogą nastąpić po dwóch, a zdarza się, że i  po czterech miesiącach.
                           Młode sadzonki, to niewielkie ciemnozielone pióropusze liści i grubiejący z roku na rok pień. U dorosłego egzemplarza, te delikatnie błyszczące wachlarze, mogą osiągnąć od 100 do 150 centymetrów średnicy, zaś pień mieć w obwodzie nawet 100 centymetrów.
                          Po kilku latach, na drzewie w porze najcieplejszej, zaczynają się pojawiać czasowe ozdoby - kwiatostany. Ich obecność, to sygnał od rośliny, że rozwija się zdrowo i chce wydać na świat kolejne pokolenia. Te dekoracje możemy spotkać na egzemplarzach, które mają więcej niż 120 centymetrów wysokości (choć nie jest to 'sztywną' regułą). Roślina dwupienna, a to znaczy, że kwiaty męskie i żeńskie występują na dwóch osobnych, a nie na jednej roślinie. Jeśli takie posiadamy, możemy doczekać się własnych nerkowatych nasionek. I Indiach, kwiatostany traktuje się jako źródło substancji odżywczych i minerałów, podobnie nasiona - więc części te są chętnie pożytkowane w kuchennych rewolucjach.

Trachycarpus fortunei - Szorstkowiec Fortunego

                                  Ekspozycja słoneczna, dla młodego egzemplarza miejsce osłonięte od silnych wiatrów.  Obecność tej palmy, zdecydowanie nada naszemu ogrodowemu otoczeniu egzotycznego, orientalnego wyglądu. Przy dopasowaniu z niższymi, równie egzotycznymi pięknościami, plus odpowiednio jasny kolor tarasu i poczujemy się jak w ogrodzie śródziemnomorskim. W nasadzeniach jako soliter, albo w grupie, a wówczas przy zachowaniu odpowiedniej odległości, aby każda z roślin miała zapewnioną przestrzeń do zdrowego rozwoju.
                                 Podłoże średnio żyzne, próchniczne. W pojemnikach, najkorzystniej, gdy to dostosowane do uprawy palm. Przepuszczalność, stała umiarkowana wilgotność podłoża, super jeśli byłaby i stała umiarkowana powietrza. Ściółkujemy. W czasie długotrwałej suszy, przy bezśnieżnych zimach (duże egzemplarze na zewnątrz) nie zapominamy o podlewaniu. Wody nie lejemy po liściach i po kwiatostanach, latem robimy to albo z rana, albo pod wieczór; zaś zimą w południe, w dniu, gdy nie ma mrozu i ziemia jest nie zbita. Zawsze używamy wody w temperaturze przybliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.
                             Pierwsze lata, wskazana uprawa pojemnikowa. Jest to ogromnym ułatwieniem, jeśli chodzi o zabezpieczenie palmy na zimę. Dorosłe drzewa, zniosą minusowe temperatury dzielnie (nawet do -25℃), choć w miarę możliwości, moglibyśmy i je okryć siatką oczkowaną. Ale jednak to ogrom powierzchni, więc choć dodatkowym kopczykiem ziemi zabezpieczmy część korzeniową.
Co do młodych okazów w donicach (z odpływem, przy podłożu dla palm), w połowie października roślina powinna być przeniesiona do pomieszczenia chłodnego, gdzie jest dostęp do dziennego światła.
                               

Trachycarpus fortunei - Szorstkowiec Fortunego

Temperatura zimą nie niższa niż 0℃.  Podlewamy tak, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Na wiosnę przesadzamy do większego pojemnika. Przenosimy na zewnątrz, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków.
                                 Gdy, dojrzejemy do decyzji, że wsadzamy drzewko w miejsce docelowe, bezpośrednio do gruntu, zróbmy to wiosną, przed dniami, gdy zaczynają się upały. Wówczas mogą się pojawić przebarwienia na liściach, to reakcja na regularne dostawy 'mocniejszego' słońca. Z czasem, gdy proces aklimatyzacji będzie przebiegał pomyślnie, przebarwienia pozostaną, ale staną się bardziej stonowane i nie będą bardzo wyróżniać spośród kolorytu pozostałych ciemnozielonych pióropuszów.
                                Szorstkowiec Fortunego, przez niektórych jest także uprawiany w domowych, biurowych przestrzeniach. Jeśli jest zapewniona odpowiednia przestrzeń, plus regularna pielęgnacja, nie ma ku temu przeciwwskazań. Regularnie podlewamy, na okres zimy mniej obficie; dopasowujemy donicę tak, aby utrzymała w równowadze rozrastające się drzewo; przesadzamy co dwa, trzy sezony wymieniając wyjałowioną ziemię na świeżą, bogatą w substancję odżywcze; zasilamy nawozem przeznaczonym dla palm.
                                Czy to przy pielęgnacji pojemnikowej, czy, gdy roślina posadzona w gruncie, regularnie usuwamy starzejące się, przemarznięte, przesuszone, połamane części. Kwiatostany, gdy stracą swe walory ozdobne także. Ewentualnie, przy dwóch egzemplarzach, dla nasion zostawiamy jeden,czy dwa kwiatostany. Substancje odżywcze, zachowane poprzez usunięcie pozostałych zbędnych elementów, na pewno przez roślinę zostaną spożytkowane mądrze.


Trachycarpus fortunei - Szorstkowiec Fortunego


 
Trachycarpus fortunei - Szorstkowiec FortunegoTrachycarpus fortunei - Szorstkowiec FortunegoTrachycarpus fortunei - Szorstkowiec FortunegoTrachycarpus fortunei - Szorstkowiec FortunegoTrachycarpus fortunei - Szorstkowiec FortunegoTrachycarpus fortunei - Szorstkowiec FortunegoTrachycarpus fortunei - Szorstkowiec Fortunego - Chinese henneppalmTrachycarpus fortunei - Szorstkowiec Fortunego
Trachycarpus fortunei - Szorstkowiec Fortunego

 
Trachycarpus fortunei - Szorstkowiec Fortunego
 
 
 

Trachycarpus fortunei - Szorstkowiec Fortunego

 
 
 
 
Trachycarpus fortunei - Szorstkowiec Fortunego
 
 
 
 

Trachycarpus fortunei - Szorstkowiec Fortunego
 
 
 
 

Trachycarpus fortunei - Szorstkowiec Fortunego

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Trachycarpus_fortunei
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szorstkowiec_Fortunego
https://nl.wikipedia.org/wiki/Trachycarpus

4 komentarze:

 1. Witam Panie Bartku!
  Dobrze, jak tak szybko pa reaguje i szuka pomocy. Z opisu wynika, że z rośliną dzieje się coś niedobrego. Oczywiście, może to być reakcja na miesiąc bez wody, ale też efekt dostarczenia dużej ilości wody przy pierwszym podlaniu po tak długiej przerwie, (być może).
  Nie obędzie się bez sprawdzenia kondycji bryły korzeniowej. Zdaję sobie sprawę, że przy takich 'gabarytach', będzie to wyzwanie, ale chcąc uratować ten konkretny egzemplarz, warto. Po wyjęciu z donicy, w miarę możliwości oczyszczamy bryłę korzeniową z podłoża; wtedy będzie widać, które części są chore (zasuszone, bądź ślizgie). Usuwamy je nożem/nożyczkami (odkażamy po każdym użyciu). Tniemy dwa centymetry na zdrowej tkance, bo jeśli na przykład, wdała się choroba grzybicza, pozostawienie nawet niewielkiej części chorych pędów, powoduje nawrót. Do donicy świeża , odpowiednia dla palm mieszanka, usunięcie chorych czerniejących liści, niezbyt obfite 'właściwe' dostawy wody. Odbudowanie się rośliny może potrwać nawet kilkanaście tygodni. Panie Bartku, zapraszam na facebook'owy fanpage do społeczności Vademecym Interesting Plants, gdzie w wiadomościach prywatnych i w sekcji 'Posty gości' można publikować zdjęcia swoich ukochanych roślin i na bieżąco być informowanym o roślinnych pięknotkach. Miłego popołudnia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam Państwa! Egzemplarz, który już ma swoje lata, prezentuje się b.dobrze. Kilka zabiegów i znowu wejdzie na wysokie obroty. Liści wodą nie spryskujemy. Aby podwyższyć poziom wilgotności w pomieszczeniu, wystarczy ustawić w pobliżu roślin kilka zwilżaczy wypełnionych wodą. Natomiast jeśli chodzi o czyszczenie tych dużych 'gabarytowo' pióropuszy, w  czasie lata, gdy na letnisku deszcz w zupełności wystarczy. Gdy roślina na stałym miejscu w domu, mniejszą pod letni natrysk (donicę owijamy folią), następnie z mokrymi liśćmi odstawiamy w zacienione miejsce, po ich wyschnięciu dopiero powrót do jasnej miejscówki. U ogromnych egzemplarzy, gdy liście zakurzone, pozostaje 'ręczna' robota. Przecieranie z wewnętrznej części do zewnątrz, zawsze czystą mokrą szmatką . W centrach ogrodniczych należy kupić specjalne podłoże dla palm. Gdy takiego nie ma 'w zasięgu', to należy stworzyć przepuszczalną mieszankę - na dno donicy z odpływem, kilka centymetrów 'rozluźniacza' (kulki styropianowe, żwirek), następnie mieszanak ziemi do roślin doniczkowych owego 'rozluźniacza' i kilka garści kompostu/humusu. Roślina powinna mieć stałe miejsce,często rozstawiana  po kątach oprotestuje to zahamowaniem wzrostu  zrzucaniem liści. Woda do podlewania powinna być odstałą (24 h), albo deszczówka  - zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin. Miesiąc , półtora po przesadzeniu do nowego podłoża, szorstkowca zaczynamy zasilać, (ilość i częstotliwość dostarczania nawozu na etykiecie środka do zasilania palm).  Serdecznie pozdrawiam! Ps. Jeśli bez zdjęć, a będą inne zapytania - proszę je umieszczać bezpośrednio pod opisem konkretnej rośliny - ta wiedza przydaje się nam wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję za odpowiedź.
  Mam jeszcze jedno pytanie. Dlaczego trzy nowe liście zatrzymały się w procesie wzrostu i od dwóch miesięcy nic się z nimi nie dzieje. Również ten na wpół otwarty tkwi w takim stanie od tych dwóch miesięcy.
  Czy te czarne plamy które pojawiły się na liściu które przesłałem w załączonej fotografii świadczą o chorobie a może o przelaniu lub przenawożeniu?
  Dziękuję za pomoc i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam! Proszę zastosować się do 'planu roboczego'(przesadzenie, usunięcie chorych części nadziemnych i podziemnych, właściwa pielęgnacja). Wówczas szorstkowiec będzie miał możliwość 'wejść na wysokie obroty'. Bez działań, kontynuacja starych i pojawianie się nowych oznak, że roślina choruje. Opis co i jak - co do tego konkretnego egzemplarza, został podany wyczerpująco. Miłego tygodnia.

   Usuń