piątek, 8 czerwca 2018

Paeonia - Piwonia - Pioenroos

                                  Piwonie, wysoce dekoracyjne bylinowe, bądź pół krzewiaste kwietne ozdoby. Japończycy mawiają, że uprawa roślin, to ciągła nauka, a także kształtowanie cierpliwości. Wiele w tym prawdy, jeśli dokładniej przyjrzeć się ogrodowej 'peoniowej' przygodzie. Na forach internetowych, tylu ilu zadowolonych, tylu i niezadowolonych działkowiczów - 'nie rośnie', 'nie kwitnie' i w opozycji ' bogactwo kwitnienia', 'pięknie rozrośnięte'.

                                                                Peony.eng
Paeonia - Piwonia - Pioenroos

Co zrobić, aby należeć do grupy szczęśliwców, która co roku cieszy oczy kwiatami, a jej noski delektują się piwoniowym zapachem?
Zanim zaprosimy peonię do swojej przestrzeni,
poczytajmy, poszukajmy informacji, jaki konkretnie posiadamy gatunek i jak właściwie, od samego początku, zając się jego pielęgnacją. A gdy już krok po kroku, zadbamy o jej pierwsze, podstawowe potrzeby, dokształcajmy się. Dwa, trzy sezony nauki, a potem lata rośliny w zdrowiu, a to równoznaczne z bogatym kwitnieniem.
                            Mamy do czynienia z rośliną pochodzącą z terenów wyżynnych. Klimat umiarkowany, to jej żywioł. Dorosłe egzemplarze, wystarczające mrozoodporne i odporne na czasowe susze, przetrwają też w ubogich glebach. Przy 'młodziakach', od samego początku trzeba trzymać rękę na pulsie:
* ściółkować (odpada odchwaszczanie, latem będzie mniejsze wyparowywanie, a zimą extra kołderka);
* dodatkowe dostarczanie wody w czasie suszy i przy bezśnieżnych zimach (w bezmroźne południe);
* młode egzemplarze kopczykujemy (15 centymetrowy kopczyk ziemi, rozgarniamy lub usuwamy go wiosną, gdy robimy świeże ściółkowanie). Przy piwoniach drzewiastych, do osłony używamy siatki oczkowanej, albo agrowłókniny;
* pierwsze trzy, cztery sezony nie przesadzamy; stała miejscówka, to najprostsza droga do doczekania pięknych kwiatów;
* zasilamy nawozami wieloskładnikowymi, ale nie tak, aby roślina się 'przejadła'. Wówczas siła liści, ale słabo z kwitnieniem. Unikajmy mieszanek, w których pierwsze skrzypce odgrywa azot. Jeśli nie posiadamy krowiaka, naturalnego kompostu; posiłkujmy się kompostem w granulkach, bądź suszonym;
* przy ozdobach półpełnych i pełnych, warto zastosować uniwersalne podpory kwiatowe. Będą one zabezpieczały przed tym, aby łodygi pod ciężarem kwiatów, jaki targane wiatrem, nie połamały się.


 Paeonia - Piwonia - Pioenroos
Paeonia suffruticosa - Piwonia krzewiasta, p. drzewiasta -  De boompioen
 'Red'

                          Piwonia liczy sobie 33 gatunki. Do tego dodajmy dziesiątki odmian i kultywarów, które są dostępne na europejskim rynku - jest w czym wybierać. Możemy pod kątem koloru (czerwienie, róże, biel, żółty, niebieski, także dwukolorowe), albo z uwzględnieniem budowy kwiatu (półpełne, pełne). Jeśli chodzi o wysokość, w naturalnych warunkach, spotkać można egzemplarze dorastające do 4 metrów. W uprawie, najwyższe ponad 2 metry, najniższe 60 centymetrów.  Oto kilka przykładów tych kolorowych kwietnych Pięknotek:
*  Piwonia 'Shirley Temple', kwitnienie rozpoczyna się w czerwcu, kwiaty pełne o jasnym różu, 1m.
* Piwonia 'Sarah Bernhardt', podobna wysokość, kwiaty pełne 'pomalowane' na słodki, wyrazisty róż.
* Piwonia 'Kansas', dorasta do 120 centymetrów, kwiaty pełne karminowe okazałe, intensywnie pachnące. Nadaje się do nasadzeń pojedynczych, a i pięknie wygląda w grupie.
* Piwonia 'ITOH Bartzella', okazałe żółte kwiaty pełne (średnica do 25 centymetrów), wysokość do 110 centymetrów. Bogate kwitnienie, do 100 kwiatów na półkrzewie.
* Piwonia 'Luo Yang', kwiaty pełne ciemnoniebieskie. Bardzo efektowna odmiany peoni drzewiastej.
* Piwonia 'Sorbet' , paeonia lactiflora. Dwukolorowa, kremowo różowa;kwitnie już od połowy maja.

                Nasadzenia pojedyncze, albo w grupie (wówczas sadzimy rośliny co 40 centymetrów). Pamiętajmy, że peonie nie lubią konkurować o substancje odżywcze z pozostałymi 'większymi roślinami, także nie sadźmy ich w towarzystwie większych krzewów, czy bardzo blisko drzew. Solitery, wyeksponowane  nasadzenia grupowe, któreś z pieter bylinowej rabaty,to optymalne 'miejscówki'.

 
 Paeonia - Piwonia - Pioenroos
 'First Arrival' (Itoh Peony)

                                Ekspozycja słoneczna, najkorzystniejszy, tak zwany 'jasny cień'. Wówczas kwitnienie utrzymuje się nawet do czterech tygodni. Optymalne podłoże, to dobrze przekompostowane, próchniczne, ostatecznie średnio żyzne. Odczyn pH neutralny, może być lekko zakwaszony. Lepsza dla piwonii kilka dni suszy, niż miejsce zalewowe. Części podziemne tej rośliny, nie przepadają za nadmierną ilością wody. Sadząc, przemieszajmy kilka garści piasku z ziemią ogrodową. Stała umiarkowana wilgotność podłoża. Większość peoni znosi mrozy do -25℃ , jednak wskazane jest 'opatulanie' na zimę, nie tylko młode, ale i tego starsze egzemplarze.
Gdy wcześniej podawany był kompost, nie nawozimy dodatkowo. Kolejna dostawa ekstra substancji odżywczych i minerałów, po zakończeniu kwitnienia do połowy sierpnia. Sukcesywnie usuwamy przekwitnięte kwiatostany, tnąc je nad pierwszym zewnętrznym pąkiem. Od końca sierpnia, część liści, spełniwszy swoją w sezonie funkcję, matowieje, zaczyna ulegać procesowi zasuszania. Regularnie je usuwamy. I tak aż do wiosny. Zgrabiamy niechciane stare liście, ponieważ mogą stać się zaczątkiem rozwoju chorób grzybicznych.
                             Cięcie - wcale sprawa nie jest skomplikowana, gdy posiadamy wiedzę, jaki gatunek piwonii uprawiamy. Piwonii drzewiastej nie tniemy 'krótko'. Usuwamy wyłącznie starzejące się liście, a wiosną przemarznięte, bądź połamane pędy. Te, które wydają się nam jesienią "łyse', nabiorą zielonej szaty w następnym sezonie.Paeonia - Piwonia - Pioenroos 

                       Przy odmianach bylinowych, tniemy po połowie października nisko (około 10, do 15 centymetrów nad ziemią). Starzejące się części, do tego czasu miały możliwość zaopatrzyć roślinę w całe dobro, które ona witalnie wykorzysta w następnym sezonie. Zgrabiamy, czyścimy otoczenie plantu, zasypujemy niewielkim kopczykiem ziemi. Na zimę zabezpieczenie gotowe.
                      Piwonia, pozostawiona sama sobie, zostanie narażona na wiele niebezpieczeństw. Susze, osłabiające roślinę przekwitnięte części, gnijące stare liście, choroby grzybiczne; warto więc 'mieć na nią oko'. 
                      Nowe egzemplarze możemy pozyskać poprzez wysiew nasion, górne odkłady, ukorzenienie sadzonek zielnych, oraz poprzez podział bryły korzeniowej. Najkorzystniejszy czas na sadzenie, przesadzanie i wówczas przy okazji podział, to początek jesieni (na pewno, po połowie sierpnia). Przy zakupie sadzonki, niemal zawsze, mamy etykietę, na której producent informuje nas o tym, kiedy wykonywać konkretne zabiegi.
                     Ze względów na bogactwo kolorów, a także walory zapachowe; swój ogród możemy wzbogacić w dowolna 'peoniową' kompozycję. Piwonia, nadaje się na kwiat cięty, czyli przez drugą połowę wiosny, w naszych mieszkalnych i biurowych przestrzeniach może rozgościć się to piękno.


 Paeonia - Piwonia - Pioenroos
 'First Arrival' (Itoh Peony)
 Paeonia - Piwonia - Pioenroos
 oraz Viburnum opulus - Kalina koralowa - Gelderse roos ( foto )

Paeonia - Piwonia - Pioenroos

Paeonia - Piwonia - Pioenroos
Paeonia - Piwonia - PioenroosPaeonia - Piwonia - Pioenroos
 Paeonia - Piwonia - Pioenroos
Paeonia - Piwonia - PioenroosPaeonia - Piwonia - Pioenroos
oraz Lavatera - Ślazówka ( foto )
 
Paeonia - Piwonia - Pioenroos
 
 
 
 

Paeonia - Piwonia - Pioenroos

 
 
 
 
Paeonia - Piwonia - Pioenroos (X)

 
 
 
Paeonia - Piwonia - Pioenroos

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
http://vip-colors.blogspot.com/2018/04/viburnum-opulus-kalina-koralowa.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Peony
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piwonia_(ro%C5%9Blina) 
https://nl.wikipedia.org/wiki/Paeonia
https://www.vip-colors.com/2016/10/lavatera-slazowka.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz