wtorek, 17 sierpnia 2021

Pinus strobus - Sosna wejmutka - Weymouthden

                                                    Sosna wejmutka, sosna amerykańska - to kolejna z atrakcyjnych odsłon rodziny sosnowatych. Gatunek, przy optymalnych uwarunkowaniach,  posiada dość szybkie tempo wzrostu,  gdzie na naszej szerokości geograficznej docelowa wysokość, to 14 do 24 metrów. 

                                                  Eastern white pine.eng

Pinus strobus - Sosna wejmutka - Weymouthden
'Radiata'

Czyli drzewo iglaste polecane do dużych ogrodów, parków i kompleksów zieleni miejskiej. W temacie odmian, będzie większy wybór miejscówek, ponieważ część z nich to odmiany karłowe, niektóre z roślin, posiadają pokrój krzewiasty. Więc odpowiednio zagospodarowane mogą wypełnić zieloną przestrzeń

niewielkich, a nawet małych przydomowych ogrodów. Niektóre z odmian, nadają się do prowadzenia w formie niwaki, albo bonsai (pod dachem). Sosna wejmutka, należy do grupy drzew długowiecznych, sadząc ją możemy to iglaste piękno pozostawić wielu kolejnym pokoleniom.

Przykłady atrakcyjnych odmian:

* Sosna wejmutka 'Krügers lilliput', kulisty karłowy pokrój. Niewielkie roczne przyrosty, przez 10 lat osiąga 0.7 m wysokości, (gdzie docelowa 1.2 do 1.5 metra). Igły szaro-niebiesko-srebrzyste. Odmiana nie toleruje przesuszeń, za to lubi gdy pH gleby w kierunku zakwaszonego, więc optymalna miejscówka, gdzie wrzosowate.

* Sosna wejmutka 'Pendula', bardzo widowiskowa odsłona. Sosna płacząca, która nie utrzymuje pionowego przewodnika. Ściele się po ziemi, zaś podwiązana, (co wskazane), przybiera najatrakcyjniejszy pokrój. Wysokość podpory, co równoznaczne z wysokością iglaka, według naszych upodobań, (do 10 metrów). Dość długie szaroniebieskie igły.

* Sosna wejmutka 'Radiata', (na zdjęciach). O zwartym karłowym półkolistym pokroju. Niespiesznie przybiera na wysokości, gdzie ta docelowa do 1.8 metra. Igły zielono-niebiesko-srebrzyste. Odmiana dość dobrze znosząca czasowe przesuszenia, dlatego nadaje się do ogrodu skalnego.

Pinus strobus - Sosna wejmutka - Weymouthden
'Radiata'

* Sosna wejmutka 'Torulosa', średniej wielkości drzewko, docelowo 8 metrów wysokości. Pokrój maluchów zwarty, u dorosłych egzemplarzy większy luz. Korona szeroko stożkowata. Zielone igły mają na spodzie dwa białe paski, które na skutek skrętów są dobrze widoczne i nadają drzewu wygląd rośliny dwubarwnej.

                                         U gatunku, igły zebrane po pięć na krótkopędzie, niebieskozielone, długości od 6 do 10 centymetrów, szerokości do 1 milimetra, giętkie i cienkie, z opadającą pochewką liściową. Proces wypadania starych igieł (dwu-, trzyletnich) z rozwojem młodych, jest płynny. Co sprawia, że roślina przez cały rok zachowuje dekoracyjną zieloną/niebieskawozieloną listną szatę. Kora, spękana, ciemnoszara, z wiekiem grubieje i ciemnieje. Szyszki męskie walcowate, żółte, niewielkie. Wyrastają w grupach u nasady młodych pędów, najczęściej na starszych, dolnych gałęziach. Szyszki żeńskie wyrastają na szczytach pędów, w górnej części korony, są sztywne i zaokrąglone.Początkowo zielone, z czasem brązowieją zwieszając się; dość okazałe, do dwudziestu centymetrów długości. Jak u wszystkich sosnowatych, drewno lekkie, miękkie. W tym przypadku koloru kremowożółtego. Drewno jest łatwe w obróbce i niepaczące się. Z tych walorów korzystały i korzystają: przemysł meblarki, przemysł papierniczy, biznesy zajmujące się tworzeniem drewnianych opakowań (na przykład, skrzynki, pudełka, ramy).
                                     Młode sosnowe pędy, które wykorzystywane są  jako surowiec zielarski. Z pędów i igliwia otrzymuje się olejek sosnowy. Ten olejek eteryczny, działa przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie, w niewielkim stopniu również moczopędnie. W czasie słonecznych dni warto spacerować w otoczeniu tych drzew, przytulać się do nich. Charakterystyczny sosnowy zapach, korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie i udrożni drogi oddechowe, (sylwoterpaia +aromaterapia).

Pinus strobus - Sosna wejmutka - Weymouthden
'Radiata'

Sosna wejmutka, toleruje różne gleby: piaszczyste, gliniaste, także podłoże zawierające łupki i granit, występuje także na torfowiskach. Może rosnąć na glebach o pH od 4 do 7, ale preferuje 4,5–6 pH.  Dorosłe egzemplarze, są odporne na mrozy i dobrze znoszą susze, ale jako gatunek światłożądny źle znoszą zacienienie, (maluchy, tylko do jakiegoś czasu tolerują miejscówkę w półcieniu). Młode egzemplarze należy przed nadejściem trudnych zimowych warunków podsypać dodatkowych 10 - 15 centymetrowym kopczykiem ziemi i osłonić drobno oczkowaną siatką, (zostanie zachowana wentylacja powietrza, a jednocześnie zapewniona ochrona przed przemarzaniem młodych pędów). Podobnie, jeśli chodzi o niski stopień wilgotności podłoża dla młodych sadzonek, to nie jest dobre -
wesprzemy je  w zahartowaniu latem podlewając rano, albo pod wieczór, zimą w bezmroźny dzień w godzinach  południowych, (woda zawsze powinna posiadać zbliżoną temperaturę do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin). 

Zalecane ściółkowanie, (zmniejszy się wyparowywanie wody, 'odpada' odchwaszczanie, a  zimą starsze egzemplarze mają 'kołderkę' w czasie mroźnych bezśnieżnych dni). Oczywiście witalny koloryt igieł i zdrowszy pokrój drzewa te zachowają, gdy w sezonie dokarmiane specjalistycznym nawozem przeznaczonym dla roślin iglastych. Pod koniec marca dawka wieloskładnikowego, a na początku jesieni takiego, który w swoim składzie nie zawiera azotu, (dozujemy według wskazówek na etykiecie). Można także korzystać z naturalnego dobra - obkopywać kompostem, przekompostowanym krowiakiem, czy podlewać latem rozcieńczonymi z wodą gnojówkami (żywokost, pokrzywy, czosnek).Pinus - Sosna (gatunki) - Den (soorten) ( foto )

 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Pinus_strobus
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sosna_wejmutka
https://nl.wikipedia.org/wiki/Weymouthden
https://www.vip-colors.com/2018/12/niwaki-trendy-w-ogrodnictwie.html
https://www.vip-colors.com/2020/10/wrzosowate-heidefamilie.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz