piątek, 20 sierpnia 2021

Centaurea montana - Chaber górski - Bergcentaurie

                                Chaber górski współcześnie, to już nie tylko 'dzikus o niebieskich oczach', rosnący na terenach wyżynnych i przy górskich szlakach. To grupa roślin ozdobnych do przydomowych ogrodów; gdzie obfite kwitnienie i urozmaicony koloryt odmian. Kolejną zaletą roślin, jest ich niekłopotliwa uprawa. To wszystko zdecydowanie przemawia za tym, aby je zaprosić do swojej zielonej przestrzeni.

                                                       Perennial cornflower.eng

Centaurea montana - Chaber górski - Bergcentaurie
 'Amethyst in Snow'

Cenna roślina rabatowa, istnieje również możliwość jej zagospodarowania w monotematycznej jednobarwnej, bądź wielobarwnej 'plamie'; w ogrodach skalnych, czy w uprawie pojemnikowej, (gdzie

donica z odpowiedniego tworzywa, aby chroniła podziemne części roślin w trudnych zimowych warunkach).  

W zależności od odmiany, a także od warunków uprawy, byliny te osiągają od 0.4 do 0.7 metra wysokości. Rośliny kępiaste, liście podłużnie lancetowate, od spodu filcowate, jasnozielone. Kwiaty, zebrane w pojedyncze koszyczki o średnicy 6 do 8 centymetrów.  tylko rurkowate, brzeżne, u gatunku  o barwie niebieskiej, u odmian także o różowej lub białej; wszystkie wewnętrzne fioletowawe. Listki okrywy koszyczka mają ciemne i postrzępione brzegi. Rośliny te tworzą podziemne rozłogi, dlatego najprościej pomnożyć chabrowe 'poletko', dokonując podziału części podziemnych w kwietniu, albo we wrześniu.

                                 Pora kwitnienia  tych roślin, to (po 'ciepłej' zimie) już końcówka maja do połowy lipca. Gdy przekwitnięte kwiatostany z pędami regularnie wycinane, albo jedno przycinanie 'fryzurki' w lipcu, wtedy drugie mniej obfite kwitnienie, które może się utrzymywać do początku września. Przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami, usuwamy wszystkie szpecące części, wycinamy pędy.

Centaurea montana - Chaber górski - Bergcentaurie
 'Amethyst in Snow'

Niewielkie nakłady pracy i uwagi dla tych roślin, wówczas gdy od samego początku zadbamy o stworzenie im optymalnych warunków uprawy. Nam oczywiście nie chodzi  o to, aby roślina przetrwała, tylko aby pięknie zdobiła, dlatego warto zapewnić jej przynajmniej średnio żyzne przepuszczalne podłoże, (piaszczysto gliniaste), gdzie stopień wilgotności stały umiarkowany. Odczyn pH gleby neutralny w kierunku lekko zakwaszonego.
                                      Ekspozycja słoneczna, ale nie tam, gdzie latem najostrzej operujące promienie słoneczne (zbyt silne słońce, zbyt duże zacienienie - słabe kwitnienie, albo jego zahamowanie).
Upalne lato, bezśnieżna zima - trzeba dodatkowo podlewać. Latem, rano, albo pod wieczór; zimą w bezmroźny dzień w godzinach południowych. Dostawa wody, gdy wierzchnia warstwa ziemi przesuszona, jeśli chodzi o donice - nie pozostawiamy jej nadmiaru w osłonce, na podstawku. Niezbędny odpływ, woda zawsze powinna posiadać temperaturę  zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu roślin.

Przy średnio żyznej glebie, wystarczy 'dokarmiać' roślinę raz w miesiącu,  (początek kwietnia do końca lipca) nawozem wieloskładnikowym do roślin ogrodowych kwitnących, (ilość według wskazówek na etykiecie).
                                               Czy to ogród w stylu wiejskim, angielskim, na kwietnej łączce, w pojemnikach, na rabacie, w donicy, czy w wazonie - wszędzie tam jest dobre miejsce dla pełnych naturalności i wdzięku chabrów górskich.

Centaurea montana - Chaber górski - Bergcentaurie
 'Amethyst in Snow'
Centaurea montana - Chaber górski - Bergcentaurie
 'Amethyst in Snow'
Centaurea montana - Chaber górski - Bergcentaurie
 'Amethyst in Snow'


 

Centaurea montana - Chaber górski, -- Bergcentaurie
 Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji pani Katarzyna Rogalska - Kawałko TMM

 
 
 
 
Centaurea montana - Chaber górski - Bergcentaurie

 
 
 
 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Centaurea_montana
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chaber_g%C3%B3rski
https://nl.wikipedia.org/wiki/Bergcentaurie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz