piątek, 13 października 2023

Agastache rupestris - Kłosowiec (gatunek) - Dropplant

                                     Agastache rupestris, należy do rodziny jasnowatych. Przymiotnik rupestris po łacinie oznacza skalny, także przyjmijmy umownie, że mamy do czynienia z (kłosowcem skalnym). Naturalne siedliska tych roślin znajdują się w południowym stanie USA w Nowym Meksyku oraz w kraju Meksyk. Ze względu na wysokie walory zdobnicze oraz długi czas kwitnienia, rośliny te sadzone są w kilka sztuk w przydomowych ogrodach, bądź w większych grupach w kompleksach zieleni miejskiej.

                                                                        Threadleaf giant hyssop.eng

Agastache rupestris - Kłosowiec (gatunek) - Dropplant
'Sunset Hyssop'

W zimniejszych regionach kraju, bylina ta będzie przemarzać, także tam nadaje się wyłącznie do nasadzeń w pojemnikach, które na czas zimy powinny być przeniesione do nieogrzewanego pomieszczenia z dostępem do światła dziennego i regularnych niezbyt obfitych dostaw wody. Egzemplarze sadzone bezpośrednio w gruncie, pod koniec października przycinamy około 0.2 metra od ziemi i okrywamy drobno oczkowaną siatką, agrowłókniną, albo gałązkami świerkowymi, które obsypujemy ziemią.

(Kłosowiec skalny) znakomicie odnajdzie się nie tylko w glebach próchnicznych, a także tam, gdzie miejscówki ubogie w substancje odżywcze, (choć wiadomo, obfitsze i dłuższe kwitnienie tam, gdzie będzie miał co podjeść). Wystarczą naturalne metody nawożenia. Nawozimy od początku kwietnia do końca września. W przeciwieństwie do wielu innych gatunków kłosowca, części zielne i korzenie tego, dla mieszkańców Europy są niejadalne. Także zapraszając go do swojej zielonej przestrzeni, wzbogacamy ją wyłącznie o roślinę ozdobną. Może być wszechstronnie w tej odsłonie stosowana - na rabatach bylinowych do wszelkich zestawień, gdzie inne planty o podobnych uwarunkowaniach glebowych/wodnych/świetlnych. 

                                     Na ciemno zielonym tle romboidalnych blaszek, kwitnienie rozpoczyna się pod koniec lipca i trwa z pojedynczymi akcentami do pierwszych przymrozków. Kwiatostany w wyrazistych

Agastache rupestris - Kłosowiec (gatunek) - Dropplant
'Sunset Hyssop'

kolorystycznych odsłonach: pomarańczowy, różowy, czerwony. Szczególnie po ciepłym dniu, kwiaty wydzielają wyczuwalną przez człowieka przyjemną lukrecjową woń. Ogrodowi mali zapylacze/oblatywacze, 'wyłapują' ten miły zachęcający zapach przez cały czas, dlatego z przyjemnością korzystają z darmowej stołówki jaką dla nich jest ta miododajna bylina. Listek roztarty w palcach również zapachnie jak lukrecja.

                                     Gatunek ten można rozmnażać z nasion, przez wiosenny podział kępy lub z sadzonek zielnych pobranych w czerwcu, (odcinki 12 - 15 centymetrowe bez zawiązanych kwiatostanów. Wytworzenie korzeni bardzo przyspieszy użycie środka ukorzeniającego).

                                     Ekspozycja w miejscu osłoniętym, słonecznym, przy średnim stopniu wilgotności podłoża, będzie tą idealną. Gdy nasadzenia pojemnikowe, donica z odpływem wypełniona mieszanką uniwersalnej ziemi ogrodowej oraz 'rozluźniacza' (keramzyt, żwir). Pod dachem wszystkie pędy skracamy o 2/3 długości w marcu, następnie już na letnisku, gdzie wynosimy pod koniec maja przesadzamy do świeżego niewyjałowionego podłoża. 

Panuje brak hydrologicznej równowagi, więc i w ogrodzie nie pozostawiajmy kłosowca samemu sobie - latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy, nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór.

Agastache rupestris - Kłosowiec (gatunek) - Dropplant
'Sunset Hyssop'
Agastache rupestris - Kłosowiec (gatunek) - Dropplant
'Sunset Hyssop'
 oraz Penstemon hartwegii - Penstemon Hartwegii - Schildpadbloem ( foto )
 


 
 
Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2017/11/penstemon-hartwegii.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Agastache_rupestris
https://pl.wikipedia.org/wiki/K%C5%82osowiec
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz