czwartek, 16 listopada 2017

Penstemon hartwegii - Penstemon Hartwegii - Schildpadbloem

                                    Penstemon Hartwegii, to bogato i bardzo dekoracyjnie prezentująca się bylina. Dzięki niej, latem, ogród nabierze barw, lekkości i wdzięku. Nie jesteśmy ograniczeni kolorem; połączenia czerwono-białe, różowo-białe, niebiesko-białe, fioletowo białe (do tych podstawowych wliczmy kilkanaście kombinacji z odcieniami).
 
                                                                               Hartweg's beardtongue.eng   
Penstemon hartwegii - Penstemon Hartwegii- Penstemon.nl
 
                                    Penstemona Hartwegii, możemy pozyskać na kilka sposobów. Poprzez jesienny wysiew nasion (musi zajść proces stratyfikacji); wiosenny,czy jesienny podział rozrośniętych kęp, albo zakup młodych egzemplarzy w szkółkach.
Podłoże przepuszczalne, próchniczne, najkorzystniejszy odczyn pH
zasadowy, albo neutralny, umiarkowana wilgotność. Miejsce słoneczne, skalniak, czy jedno z wyższych pięter bylinowej rabaty. Bardzo ładnie prezentuje się także sadzony indywidualnie, 3 do 5 egzemplarzy; wówczas zadbajmy, aby rósł w niedalekiej odległości otuliny wyższych krzewów, nie narazimy go wówczas na kontakt z porywistymi wiatrami.
                               Jeśli chodzi o zasilanie, zdecydowanie korzystniej jest stosować nawóz w granulacie, który rozkłada się bardziej równomiernie i wolniej w czasie. Od końca maja do połowy sierpnia, raz w miesiącu.
                              Ten gatunek charakteryzuje się stosunkowo wysoką mrozoodpornością, jednak nie zaszkodzi kęp podsypać  kilkoma dodatkowymi garściami świeżej, niewyjałowionej ziemi.

Penstemon Hartwegii
'Polaris purple'


                                       Przy optymalnych warunkach uprawy i tych pogodowych, roślina zaczną kwitnąć już na początku czerwca. Zdobienie będzie trwało do sierpnia. Powolutku, dzień za dniem, tydzień za tygodniem, z kwietnych pąków będą się otwierały beczułkowate ozdoby, od dołu do góry.O kilka tygodni możemy  przedłużyć kwitnienie, regularnie usuwając przekwitnięte kwiatostany. Jeśli chcemy doczekać nasion, pozostawmy góra dwa.
                                       W zależności od odmiany, przy tym gatunku spotykamy wysokość od 30 do 70 centymetrów. 'Polaris purple', ze zdjęć, osiąga od 40 do 60 centymetrów wysokości.
Pojedynczy kwiat o dzwonkowatym kształcie. Taka budowa umożliwia bez przeszkód dotarcie, do środka za pyłkiem, skrzydlatym przyjaciołom.
                                       Dekoracyjnie prezentujące się kwiaty, można także ścinać i wykorzystywać w bukietowych kolorowych aranżacjach.


Penstemon Hartwegii


 


 
 
 

Penstemon Hartwegii
'Polaris purple'


Penstemon Hartwegii
'Picotee Red'

 
 

Penstemon Hartwegii
  'Picotee Red'

 
 
 

Penstemon Hartwegii
'Polaris purple'
 
 
 
 
Penstemon hartwegii - Penstemon Hartwegii

 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Penstemon_hartwegii
https://nl.wikipedia.org/wiki/Penstemon

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz