czwartek, 16 listopada 2017

Beta vulgaris subsp. vulgaris - Burak ćwikłowy - Rode biet

                                      Burak ćwikłowy, warzywo niekłopotliwe w uprawie, smaczne i zdrowe. Mamy wybór, jeśli chodzi o zakup kultywarów, takie, których zbiór może być wcześniejszy, albo w drugiej połowie jesieni.
                                                                 Beet.eng
Beta vulgaris subsp. vulgaris - Burak ćwikłowy - Biet

                                        Burak ćwikłowy, możemy zacząć wysiewać już w połowie kwietnia. Ziemia pod to warzywo, powinna być nawieziona jesienią, wtedy będzie czas, aby krowiak, czy koniak, dokładniej przemieszały się z glebą, a wiosną, już łagodniej i pobudzająco zaczęły działać. Wysiew możemy zrobić także do pojemników, ale
muszą one być o konkretnej głębokości i koniecznie z odpływem.
                                        Sadzenie do gruntu, to tam, gdzie przepuszczalność, średnia żyzność, ciepło, słońce oraz umiarkowana, stała wilgotność. Zaleca się, aby w bliskości buraczków, sadzić cebulę, czosnek, aksamitki. Te rośliny skutecznie odstraszają szkodliwe muszki, które mogłyby złożyć jajeczka. Po wykluciu, młode larwy pożywiają się rosnącym korzeniem , robiąc w nim dziury. Oczywiście, potem taki e egzemplarze są niezdatny do spożycia. Aby się dodatkowo chronić przed tymi i innymi szkodnikami (nornica, kret, myszy), warto  w centrum ogrodniczym zaopatrzyć się w w odpowiednie środki ochrony, a także ulokować w bliskości warzyw specjalne pułapki i 'odstraszacze'.


Beta vulgaris subsp. vulgaris - Burak ćwikłowy - Biet

Beta vulgaris subsp. vulgaris - Burak ćwikłowy - Biet                                     Opisywany podgatunek buraka zwyczajnego, siejemy wiosną  w rządkach. Jeśli nie zdopingujemy się, do dokładnego wysiewu co 15 centymetrów nasionka od nasionka, (rośliny potrzebują przestrzeni do rozwoju), to czeka nas około 5, 6 tygodni po sianiu, przerywanie.
                                    Najpierw, możemy korzystać z dóbr młodych listków tego warzywa. W zależności od odmiany, mają kolor zielony, zielonobrązowy, albo zielony przebarwiający się na brunatnofioletowy. Kształtem podłużne, lekko zaokrąglone, albo trójkątne. Zawierają w sobie wiele białka i soli mineralnych, witaminy B,C, błonnika. W ich skład wchodzą także kwasy: jabłkowy, cytrynowy i szczawiowy.  Z czasem, kwasowość się zwiększa, staje niebezpieczna dla naszych nerek, więc dlatego do kuchennych rewolucji, możemy wykorzystywać tylko młode listki (do sałatek, zup, sosów, a nawet do przygotowania lodów).
                                       Kolorowe listki są osadzone na dłuższych soczystych ogonkach o wyrazistym kolorze (bordowym, czerwonym, fioletowym).
                                  Po około 16 , 18 tygodniach, korzenie spiżowe osiągają pełną dojrzałość. Mogą być podłużne, kuliste, płaskokuliste. Zakupując nasiona, dokładnie czytajmy na etykiecie, ile roślina potrzebujemy tygodni, aby zmagazynować odpowiednią ilość substancji odżywczych.Beta vulgaris subsp. vulgaris - Burak ćwikłowy - Biet

                                  Najsmaczniejsze są te odmiany, gdzie jest cienka skórka. Na nowo, do najbardziej wykwintnych restauracji wraca moda na to warzywo. Przy umiejętnym jego blanszowaniu, czy zasuszaniu, także zachowuje większość witamin, kolor i bardzo elegancko się prezentuje.
                              W domowych działaniach kuchennych, możemy tę podziemną część warzywa wykorzystać na wiele sposobów. Świeże sałatki do obiadu, zawekować z chrzanem, ugotować , smażyć, ugotować z innymi warzywami jako zupę warzywną, zrobić świeży sok, dodać do szejków, musów.
                                Już starożytne cywilizacje ceniły ten gatunek jako źródło, które dostarczam naszemu organizmowi witalność i zdrowie. Betaina ma duży wpływ na usprawnienie pracy układu trawiennego, wydalniczego, krążenia. Przy regularnym wykorzystywaniu tego warzywa w naszej diecie, spowalniamy proces starzenia, realnie wpływamy na utrzymanie wzroku w dobrej kondycji, wspomagamy odporność całego organizmu.
                                 Przechowywanie buraków ćwikłowych, nie musi nasuwać problemów. Poza krótkim terminem w lodówce, może leżakować w drewnianej skrzyni w piwnicy całą zimę.Jeśli pozostawimy część warzyw na drugi sezon, wytworzy się kwiatostan, a następnie, zrośnięte w kłębek, jednonasienne owoce. Suche, zebrane w słoneczne południe, mogą być w następnym sezonie wiosną, wysiane.


Beta vulgaris subsp. vulgaris - Burak ćwikłowy - BietBeta vulgaris subsp. vulgaris - Burak ćwikłowy - Rode bietBeta vulgaris subsp. vulgaris - Burak ćwikłowy - Biet

 
Beta vulgaris subsp. vulgaris - Burak ćwikłowy - Biet

 
 
 

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Burak_%C4%87wik%C5%82owy
https://nl.wikipedia.org/wiki/Beta_vulgaris_subsp._vulgaris
https://en.wikipedia.org/wiki/Beta_vulgaris