piątek, 17 listopada 2017

Annona cherimola - Flaszowiec peruwiański, czerymoja - Cherimoya

                                 Flaszowiec peruwiański, to drzewo liściaste. Naturalnie rośnie na terenach Ameryki Środkowej oraz Ameryki Południowej. Dorasta tam do wysokości około 8 - 10 metrów. W Europie możemy w basenie Morza Śródziemnomorskiego spotkać o 30% niższe egzemplarze.
                            
                                                             Chirimoya.eng
Annona cherimola - Flaszowiec peruwiański, czerymoja - Cherimoya

                                Czerymoję uprawia się dla jej owoców. Dla jednych mogą być bardzo smaczne, dla innych mdłe, bez smaku. Tak,czy tak, nie można zaprzeczyć, że mamy tutaj do czynienia z bombą witaminową. Witaminy C,B,B6 plus wapno,błonnik, magnez - to tylko część dobra, które skrywa w sobie.
                           Po zasadzeniu, drzewko potrzebuje kilku lat, aby dojrzeć do wytwarzania owoców. Trwa to około 5 pięciu sezonów. Potrzebne jest ciepło, dużo słońca i odpowiednia, średnio żyzne
podłoże oraz jego umiarkowana, stała wilgotność. Roślina nie jest mrozoodporna. Przy niewielkich temperaturach minusowych, przetrwa; jednak  w sezonie, zbioru owoców wówczas nie powinniśmy brać pod uwagę. Smakowitości flaszowca peruwiańskiego, są więc transportowane na duże odległości. Stąd już wiadomo, dlaczego są zrywane jeszcze nie w pełni dojrzałe. Szybko dojrzewają, więc trzeba trochę szczęścia, aby trafić w zakupie budyniowe jabłko, gdy jest w najlepszej formie do spożycia.
                       W żadnym wypadku nie jemy skórki i pestek. Szczególnie, wówczas zadbajmy, aby nasi mali milusińscy nie byli narażeni, po przypadkowym zjedzeniu pestek, na wymioty, biegunkę i bardzo złe samopoczucie.
 Po przekrojeniu na pół, możemy 'budyniowy' miąższ wybierać łyżeczką. Próbować od razu, czy dodawać do owocowych sałatek, wypieków, lodów, musów, szejków owocowych.  Annona cherimola - Flaszowiec peruwiański, czerymoja - Cherimoya 
                                  
Kilkukrotnie moje 'skojarzenie' smakowe, porównane zostało z awokado. Bez wyrazistego smaku, jako dodatek z innymi owocami- taki budyń a'la śmietankowy. Może po prostu, to nie była top odmiana.
Pozostaje więc przyjąć na słowo, że wiele z owoców flaszowca jest bardzo smacznych.                               Nawet do 20% zawartości owocu, to cukier. Stąd czasami możemy się spotkać z nazwą: cukrowe jabłko.  Peruwiańczycy twierdzą, że regularnie spożywane, wzmacniają organizm i polepszają samopoczucie. Komu nie uwalniałoby się więcej serotoniny, smakując takie zdrowe słodkości.
Czy cherimoya jest dobra do spożycia, dowiemy się po pierwsze po dotyku (nie będzie zbyt miękka), a po drugie, gdy ją rozkroimy po kolorze. Zdrowy, smaczny owoc, będzie miał barwę brudnej bieli, zaś przejrzały ciemną, brązową.
                             Jeśli będziemy mieli możliwość zakupu w kraju czy poza granicami w czasie podróży, spróbujmy. To nie tylko wzbogaci nasze doświadczenia poznawania egzotycznych smaków, ale może i zachęci do częstszego kosztowania tego budyniowego jabłuszka.

Annona cherimola - Flaszowiec peruwiański, czerymoja - Cherimoya
Annona cherimola - Flaszowiec peruwiański, czerymoja - CherimoyaAnnona muricata - Flaszowiec miękkociernisty - Zuurzak ( foto )


 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Cherimoya
https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaszowiec_peruwia%C5%84ski
https://nl.wikipedia.org/wiki/Cherimoya

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz