sobota, 18 listopada 2017

Daucus carota subsp. sativus - Marchew uprawna - Wortel

 
Daucus carota subsp. sativus - Marchew uprawna - Wortel 

 
                                    Marchew uprawna, znana, powszechnie uprawiana. Zdawałoby się, że sporo o niej i jej działaniu wiemy. Skąd ma pomarańczowy kolor? I dlaczego należy korzystać z jej dóbr z umiarem?
                                                      Carrot.eng
Daucus carota subsp. sativus - Marchew uprawna - Wortel

                                           Ta kultywary marchwi zwyczajnej z rodziny selerowatych, możemy wysiewać od kwietnia do czerwca. Ziemia pod to warzywo, powinna być nawieziona jesienią, wtedy będzie czas, aby krowiak, czy koniak, dokładniej przemieszały się z glebą, a wiosną, już łagodniej i pobudzająco zaczęły działać. Wysiew możemy zrobić także do pojemników, ale
muszą one być o konkretnej głębokości i koniecznie z odpływem.
                                        Sadzenie do gruntu, to tam, gdzie przepuszczalność, średnia żyzność, nasłonecznienie i umiarkowana, stała wilgotność. Zaleca się, aby w bliskości marchewki, sadzić cebulę, czosnek, aksamitki. Te rośliny skutecznie odstraszają szkodliwe muszki, które mogłyby złożyć jajeczka. Po wykluciu, młode larwy pożywiają się rosnącym korzeniem , robiąc w nim dziury. Oczywiście, potem taki egzemplarz jest niezdatny do spożycia. Aby się dodatkowo chronić przed tymi i innymi szkodnikami (nornica, kret, myszy), warto  w centrum ogrodniczym zaopatrzyć się w środki ochrony zawierające w swoim składzie chlorotalonil oraz azoksystrobinę.


Daucus carota subsp. sativus - Marchew uprawna - Wortel

                                 Marchew uprawną, siejemy w rządkach. Jeśli nie zdopingujemy się, do dokładnego wysiewu co 15 centymetrów nasionka od nasionka, (rośliny potrzebują przestrzeni do rozwoju), to czeka nas około 5, 6 tygodni po sianiu, przerywanie.
Natka marchewki, czyli liście, są pierzastosieczne, równowąskie. Podziemną część rośliny stanowi korzeń spichrzowy. Jak wynika z samej nazwy, to tam warzywo kumuluje swoje największe dobro.
Z początkiem jesieni, zaczynamy zbiory. Możemy, oczywiście i późnym latem przespacerować się do ogrodu po kilka marchewek do warzywnej sałatki, ale oczywiście najdorodniejsze będą, gdy dojrzeją.
Przechowywanie marchwi nie musi nasuwać problemów. Poza krótkim terminem w lodówce, może leżakować w drewnianej skrzyni w piwnicy całą zimę. Najlepszy czas na zbiory od połowy września do połowy października; dokonując późniejszych, liczmy się z tym, że części podziemne będą przemarznięte, a nawet jeśli nie to gorzkie.
                             Marchew zwyczajna była już uprawiana w czasach starożytnych, mało kto wie, że korzeń był niemal czarny. Współcześnie, owszem są na rynkach całego świata spotykane inne kolory tej części rośliny (białe, żółte, bordowe, fioletowe, brązowe), ale to przede wszystkim kolor pomarańczowy 'zawojował' świat. 'Początek' pomarańczowym marchewkom, dali Holendrzy, którzy pod koniec XVII wieku stworzyli tę odmianę, w hołdzie Księciu Oranii, który został także królem Anglii i Szkocji (!).  Kolorem królewskim Wilhelma Henryka Orleańskiego był energetyczny orange, więc oto mamy takie marchewki.
                              
Daucus carota subsp. sativus - Marchew uprawna - Wortel

                                   Spożywana na surowo, bezpośrednio po obraniu ze skórki, jako zdrowo przekąska, jako świeży sok, jako dodatek do sałatek. Marchewka gotowana, podsmażana, pieczona. Do mięs, ciast, na soki, warzywne sałatki wekowane na zimę.
                                   Warzywo to, ma bardzo dobroczynne działanie na nasz organizm. Witaminy B, B2,B6,C,D,E,K, a także duża ilość witaminy A. Potas, fosfor, miedź, magnez, błonnik. Nie od dziś uważa się, że dzięki regularnemu spożywaniu marchewki, uzupełniany poziom luteiny korzystnie wpływa na prace naszego narządu wzroku.
                                 Inne korzyści zdrowotne: regulacja procesów trawiennych, profilaktyczna ochrona wątroby, nerek, zapobieganie chorobom dziąseł, układu moczowego. To pomarańczowe cudo, ma także duży wpływ na to, że nie trapi nas bezsenność, że jesteśmy mniej zagrożeni, takimi chorobami jak ta dotycząca zapalenia jelita grubego, czy Alzheimer.
                             Trudno byłoby tutaj nie wspomnieć o beta - karotenie. To substancja, która ma dobry wpływ na zdrowy wygląd naszej skóry. Pozwala także dłużej utrzymać letnią opaleniznę. Ważne, aby nie przesadzić ze spożywaniem marchewki w tym celu, ponieważ, gdy się ma pomarańczową buzię, to na pewno, nie wygląda naturalnie i atrakcyjnie. 
                            Czasami i dzieci, i dorośli mają 'długie' zęby na marchewkę. Warto się jednak przekonać do tego słodkiego warzywa, krok po kroku, wprowadzać do swojej codziennej diety w różnych odsłonach. Na pewno, któryś z posiłków na bazie marchewki, przypadnie nam do smaku. 


Daucus carota subsp. sativus - Marchew uprawna - Wortel


Daucus carota subsp. sativus - Marchew uprawna - Wortel
Daucus carota subsp. sativus - Marchew uprawna - Wortel
Daucus carota subsp. sativus - Marchew uprawna - Wortel

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Carrot
https://pl.wikipedia.org/wiki/Marchew_uprawna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Wortel_(groenten)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz