poniedziałek, 20 listopada 2017

Sciadopitys verticillata - Sośnica japońska - Japanse parasolden

                                          Sośnica japońska, iglasta piękność, spotykana nadal zbyt rzadko. Kraj pochodzenia, możemy już wyczytać w jej nazwie. Tylko tam rośnie w stanie naturalnym.
Przyzwyczailiśmy się do myśli, że, w dużym uproszczeniu, iglaki są mało wymagające. Otóż, w tym konkretnym przypadku, pójście na łatwiznę, doprowadziłoby do tego, że szybko stracilibyśmy roślinę.


                                                  Japanese umbrella-pine.eng
Sciadopitys verticillata - Sośnica japońska - Japanse parasolden                                   W rodzimych stronach dorasta do 40 metrów wysokości, w Europie Środkowej osiąga tylko 25% tych możliwości. Nie charakteryzuje się szybkim wzrostem. Roczny przyrost wynosi pomiędzy 20, a 30 centymetrami. Można dostrzec plus w tej sytuacji. Otóż, jako roślinę wymagającą szczególniejszej  ochrony w pierwszych sezonach, przy mniejszych wymiarach, będzie ją łatwiej przezimować w chłodnym pomieszczeniu, gdzie jest dostęp do dziennego światła. Temperatura tam pomiędzy 4°C, a 10°C. To bardzo ważne, aby nie było zbyt ciepło, drzewko każdego roku potrzebuje
wejść w stan spoczynku. Podlewamy mało obficie, wystarczająco tyle, aby nie przesuszyć bryły korzeniowej. Takie dogodne zimowanie powinniśmy fundować roślinie przez trzy, cztery lata.
                                   Następnie wiosną, mając pewność, że nie nadejdą już przymrozki, sadzimy sośnicę w miejsce stałe. W podłoże żyzne, przepuszczalne, o odczynie pH kwaśnym, gdzie stopień wilgotności umiarkowanie stały. Sprzyjać drzewku na pewno będzie, obłożenie powierzchni ziemi wokół pnia, zmieloną korą (sosnową, albo mieszanką drzew iglastych z centrum ogrodniczego). Latem, będzie mniejsze wyparowywanie wody, a zimą dodatkowa kołderka. Późną jesienią, można zebrać delikatnie większość, nasypać kilkanaście garści niewyjałowionej ziemi i zasypać nową, wyższą warstwą zmielonej kory; wiosną rozsunąć niewielki kopczyk. Do ochrony górnych części można pierwsze dwa sezony posiłkować się stroiszem, związanymi pasmami słomy, agrowłókniną (plandeki, folia  - to nie zda egzaminu, zbyt słaba wentylacja powietrza).Sciadopitys verticillata - Sośnica japońska - Japanse parasolden


                                    W pierwszych latach, japońska sosna parasolowata, ma stożkowy pokrój. Jako dojrzały egzemplarz, subtelnie traci swoją strzelistość, nabierając krągłości, setki tysięcy parasolowatych okółków tworzyć zaczyna bardziej luźną formę. Można powiedzieć, że igły są w dwóch wymiarach. Te na długości pędów, są mniejsze i łuskowate, natomiast te na ich końcach, dłuższe (od 10 do 15 centymetrów), dzięki czemu,  roślina zyskuje egzotyczny wygląd.
                                  Wystawa nie powinna być zbyt słoneczna. Optymalnym będzie takie miejsce, gdzie wystarczająca ilość światła dziennego, ale bez ryzyka palących na skwarkę w czasie lata promieni. Strefa tolerancji zimna, 7a. Przed mroźnymi wiatrami i zacinającym śniegiem, warto 'skryć' iglastego maluszka pośród otuliny innych roślin. Pamiętajmy, aby każdej zapewnić odpowiednią przestrzeń do rozwoju.
                                  W czasie suszy, nie zapominamy o podlewaniu. W żadnym wypadku nie sadźmy sośnicy tam, gdzie po deszczach może zbierać się woda; to najszybsza droga, aby zielone i błyszczące igły, przemienić w kupę nieatrakcyjnych żółto-brązowych.
                                
                             


Sciadopitys verticillata - Sośnica japońska - Japanse parasolden                                                             Brązowo-szara kora z czasem zacznie  łuszczyć się pionowo płatami; może przybierać także brunatno-szary kolor. Ten odmładzający zabieg, stosowały już drzewa z tego gatunku w epoce mezozoiku ('takie tam' małe 250 milionów lat temu). Narastające nowe warstwy korka 'napierają', w wyniku tego, możemy być świadkami tworzenia się niepowtarzalnych korowych wzorów.
                                                               Mamy tutaj do czynienia z rośliną jednopienną, jej szyszki są niewielkich rozmiarów, do 10 centymetrów, dojrzewają aż dwa sezony, są o jajowatym kształcie, brunatno-brązowe, rosną w górę.
                                                               Styczność z tak egzotycznym iglakiem, wcale nie musi nasuwać nam zbyt wiele pracy. Wystarczy, że od samego początku wczytamy się w potrzeby tego drzewa i kierując się głosem rozsądku, zastosujemy do zaleceń. A wówczas, dalsza pielęgnacja, okaże się połączeniem pożytecznego z przyjemnym; my wzbogaceni wiedzą, a nasz ogród dekoracyjnie prezentującą się sośnicą japońską.Sciadopitys verticillata - Sośnica japońska - Japanse parasolden

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Sciadopitys
https://pl.wikipedia.org/wiki/So%C5%9Bnica_japo%C5%84ska
https://nl.wikipedia.org/wiki/Japanse_parasolden

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz