wtorek, 2 lutego 2021

Annona muricata - Flaszowiec miękkociernisty - Zuurzak

                                         Flaszowiec miękkociernisty, na macierzystych terenach, to jest w strefie tropików i subtropików Ameryki Środkowej i na Antylach, jest niewielkim zimozielonym drzewkiem o rozłożystej koronie, które 'produkuje' smaczne owoce guanában/gravioli z taką częstotliwością, że na pewno jest to godne podziwu! Po kilku latach od posadzenia młody egzemplarz

                                                           Soursop.eng

Annona muricata - Flaszowiec miękkociernisty - Zuurzak

zaczyna owocować. Rosnąc w odpowiednim klimacie, przy optymalnych warunkach uprawy, zbiór owoców przeprowadza się niemal przez cały rok. Okoliczna ludność, docenia walory smakowe owoców; są one zjadane na surowo, albo wykorzystywane w kuchennych rewolucjach jako dodatek, albo podstawa przetworów, soków, alkoholi, deserów. (Suszone, podsmażane, zapiekane). 

                    Nerkowaty owoc uzbrojony z w zieloną kolczastą skórkę może ważyć nawet 6 kilogramów. Za najsmaczniejsze

postrzega się te o mniejszych gabarytach, takie które ważą od 3 do 4 kilogramów. Miąższ jest śnieżnobiały, niejednolity, zawiera ciągnące się pasma delikatnej tkanki, z licznymi czarnymi nasionami długości do dwóch centymetrów. Smak miąższu, Smak bardzo oryginalny, słodkawo-kwaśny, przypominający krem, w którym poziomki i ananas. Czy owoce jest dobry do spożycia, dowiemy się po pierwsze po dotyku (nie będzie zbyt miękki), a po drugie, gdy go rozkroimy - po kolorze. Zdrowy, smaczny miąższ, będzie miał barwę brudnej bieli, zaś przejrzały ciemną, brązową. Jeśli będziemy mieli możliwość jego zakupu, w kraju czy poza granicami w czasie podróży, spróbujmy. To nie tylko wzbogaci nasze doświadczenia poznawania egzotycznych smaków, ale może i zachęci do częstszego kosztowania tego słodkawo kwaskowatego smaku.

                                   Mieszkańcy kontynentu Ameryki Południowej, korę drzewa tego gatunku flaszowca wykorzystują w celach leczniczych. Kora jako materiał zielarski, jest suszona, albo wykorzystywana do tworzenia wywarów, naparów. Posiada  bowiem właściwości antybakteryjne i wspomagające leczenie chorób wrzodowych żołądka.Annona cherimola - Flaszowiec peruwiański, czerymoja - Cherimoya ( foto )

 

 

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Flaszowiec_mi%C4%99kkociernisty

https://nl.wikipedia.org/wiki/Zuurzak

https://en.wikipedia.org/wiki/Soursop#Annona_muricata

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz