środa, 4 maja 2022

Calathea roseopicta - Kalatea różowokropkowana

                            Kalatea różowokropkowana, obecnie jeden z najmodniejszych gatunków, który swymi efektownymi odmianami oczarował nie tylko roślinnych kolekcjonerów, a każdego, kto chciałby upiększyć swoją mieszkalną przestrzeń. Odpowiednio wyeksponowane egzemplarze tego gatunku, dodadzą także elegancji i kolorytu przestrzeniom biurowym, restauracyjnym i hotelowym.

                                                               Rose-painted calathea.eng

Calathea roseopicta - Kalatea różowokropkowana - Calathea (soort)
'Medallion'

                         W swoim naturalnym środowisku, to jest na kontynencie Ameryki Południowej, kalatea różowokropkowana w stanie dzikim rośnie w niższych partiach roślinności. Aby przetrwać w trudnych dżunglowych uwarunkowaniach i w walce z innymi o dzienne światło wygrywać, roślina ta wykształciła

bardziej ruchliwe, zauważalne 'gołym okiem' zachowania. Tam, gdy 'chwyta' promienie słoneczne, blaszki ustawiają się pod odpowiednim kątem, aby czerpanie energii było jak najbardziej optymalne. Na naszej szerokości geograficznej, gdy prowadzimy egzemplarz w mieszkaniu, nie będę te zachowania aż tak bardzo zauważalne, niemniej różnica ułożenia blaszek rano, a wieczorem co nieco będzie się różnić. 

                       Liście są główną całoroczną ozdobą; cecha charakterystyczna dla gatunku - od spodu są bordowo fioletowe. U gatunku wierzchnia strona oliwkowo zielona z szerokim nerwem głównym, dołem wybarwionym na czerwono i poprzecznymi jasnozielonymi i szerokimi pasami nie dochodzącymi do brzegu blaszki. U odmian, zawsze ten sam wzór (mniej, czy bardziej wyrazisty), gdzie urozmaicenie w natężeniu któryś z kolorów charakterystycznych dla gatunku. To rośliny, które wzbudzają zainteresowanie i zachwyt.

                      Maluchy poszczególnych odmian osiągają pomiędzy 0.4, a 06 metra wysokości/szerokości. Jest więc czym cieszyć oczy. Przy optymalnych warunkach uprawy, witalnym pokrojem

Calathea roseopicta - Kalatea różowokropkowana
'Medallion'

będziemy zachwyceni przez cztery do pięciu lat; po tym czasie przy kolejnym przesadzaniu do świeżego niewyjałowionego podłoża, należy dokonać podziału bryły korzeniowej. Starsze egzemplarze byłyby nieco wyłysiałe, jeśli donica o odpowiedniej szerokości, młode egzemplarze można dosadzić do rośliny macierzystej, aczkolwiek sugerowałabym dla nich nowe doniczkowe mieszkanko - zagęszczony pokrój, to jest to, o co nam chodzi. 

                                  Przesadzamy do większego o numer pojemnika z drożnym odpływem. Zabieg ten możemy wykonać w przeciągu całego roku; ważne, aby podłoże i woda do podlewania były zawsze w zbliżonej temperaturze jaka panuje w otoczeniu roślin. Spodnią warstwę powinien stanowić drenaż, czyli kilka centymetrów drobnych styropianowych kulek (kamyków, żwirku, keramzytu); następnie mieszanka ziemi do roślin doniczkowych z garścią owego 'rozluźniacza' i z garścią humusu (kompostu). Do zdrowego rozwoju rośliny te potrzebują dobrze 'podjeść i podpić'. Dlatego nawet z rok rocznie wymienianym podłożem, nie obędzie się bez dodatkowego nawożenia. Zaczynamy dostarczać nawóz do miesiąca od przesadzania; dostarczamy go według wskazówek na etykiecie (ilość, częstotliwość dostaw). Najodpowiedniejszym będzie nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla roślin uprawianych w mieszkaniach ozdobnych z liści. Kalatea różowokropkowana również kwitną, ale kwiatostany nie stanowią dużej wartości zdobniczej, po przekwitnięciu ich pędy należy nisko przyciąć, dzięki temu zaoszczędzoną energię rośliny przeznaczą na wytwarzanie młodych części.

Calathea roseopicta - Kalatea różowokropkowana
'Silvia'

                        Ekspozycja, gdzie światło dzienne rozproszone. Zbyt blisko ekspozycji południowej, zbyt blisko działających zimą grzejników - żółknące, zasychające końcówki liści, zahamowanie wytwarzania młodych części. Zbyt jałowe podłoże, za mały pojemnik, za wysoki/za niski stopień wilgotności podłoża, to także brak witalnego rozwoju i zagrożenie pojawienia się chorób grzybicznych, (śliskie brunatne plamy na liściach, nadgniwające brzydko pachnące części podziemne). Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. nawet dwa razy w tygodniu - nie przelewamy, nie zasuszamy. - podlewamy rozsądnie. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu plantów; odstała, albo deszczówka. Optymalna temperatura otoczenia przez cały rok,  to pomiędzy 16, a 24°C, bez dużych dziennych różnic.  Aby zwiększyć wilgotność powietrza, można zimą, gdy są włączone grzejniki, albo w czasie upalnych dni - ustawić w pobliżu kilka zwilżaczy wypełnionych wodą. Taki zabieg przysłuży się nie tylko roślinom, ale również polepszeniu naszego samopoczucia.   

                      Kalatea różowokropkowana,  to dla  domowych zwierzaków i dla nas ludzi, roślina trująca - nie nadaje się do podgryzania, ani do kulinarnych rewolucji, (zawiera trujące szczawiany wapnia).

Calathea roseopicta - Kalatea różowokropkowana
'Silvia'

Zabiegi pielęgnacyjne przy tych roślinach powinniśmy wykonywać w rękawiczkach. Natomiast jej siłą, która sprawia, że nasze otoczenie staje się bardziej przyjazne (poza walorami zdobniczymi), jest to, że wspomaga oczyszczanie  powietrza. Gatunek należy do grupy roślin  Air So Pure. Więcej informacji na temat roślin w mieszkaniu, które oczyszczają powietrze - tutaj.  

                                  Gdy roślina zakurzona, ale dość podręcznych rozmiarów, nieczystości  z listków można usunąć pod 'delikatnym' natryskiem z letnią wodą, (wcześniej, szczelnie folią zakrywamy donicę). Po tym zabiegu   kalatea musi pozostać przez kilka godzin w zaciemnionej miejscówce; liście wyschną, nabiorą połysku i powrót na stała ekspozycję.  Większe egzemplarze ulokowane w ciężkich donicach, tutaj odsuwamy ją do intensywnego dziennego światła i czyszczenie 'ręczne'. Każdy listek przecieramy od strony wewnętrznej na zewnątrz; ściereczka powinna być za każdym razem przepłukana w czystej letniej wodzie.

Calathea roseopicta - Kalatea różowokropkowana
'Flamestar'

 

 

 


Calathea roseopicta - Kalatea różowokropkowana
'Medallion'Calathea (soorten) - Kalatea, ostrzeszyn (gatunki, odmiany) ( foto )


 

 
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Calathea_roseopicta
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalatea_r%C3%B3%C5%BCowokropkowana
https://nl.wikipedia.org/wiki/Calathea
https://www.vip-colors.com/2021/11/rosliny-oczyszcajace-powietrze.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz