poniedziałek, 13 stycznia 2020

Tillandsia ionantha - Oplątwa ionantha, (o. ionanta) - Luchtplantje

                                     Oplątwa ionantha, to roślinny rarytas, który już nie musi wzbogacać wyłącznie zbiorów kolekcjonerskich. Przebojowo roślina 'wkracza' do nowoczesnych wnętrz, a i nie traci nic a nic na urodzie spektakularnie przyozdabiając te urządzone w stylu tradycyjnym, przytulne. W odpowiedniej aranżacji (podwieszona, wyeksponowana w szklanym eleganckim pojemniku),
                                                               Sky plant.eng
Tillandsia - Oplątwa - Tillandsia.nl  
Tillandsia ionantha var. vanhyningii - Oplątwa ionantha, (o. ionanta)
'Xmas'

na pewno będzie wyrazistą roślinną ozdobą, a przez niektórych nawet postrzegana jako żywe dzieło sztuki. Taki właśnie jest ten epifit, kolejny przedstawiciel bogatego w kolory i w kształty rodzaju oplątwa.
                                  To, że do uprawy tego gatunku nie potrzebujemy podłoża, czy pojemnika, nie znaczy, że mamy do czynienia z rośliną bezobsługową. Takie nie istnieją. Wszystkie niezbędne składniki pokarmowe oraz wodę oplątwa pobiera z powietrza, dlatego określana jest jako „air plant”
(roślina powietrzna). Zanim jednak więcej informacji, o tym jak dbać o ten nietuzinkowy plant, najpierw o jej całorocznych ozdobnych częściach - o liściach. Są  wąskie, srebrzysto zielone, rynienkowate, wygięte do dołu liście tworzą dość zwarte rozetki. Okresowo nabierają delikatnie purpurowych rumieńców. Pokryte są one drobniutkimi, gęstymi włoskami, które nadają roślinie srebrzystego blasku i sprawiają, że wygląda ona niczym pokryta zamszem. Kwitnienie rośliny (niewielkie, rurkowate kwiatuszki w kolorze  niebiesko-fioletowym z żółtymi pylnikami), to dla nas informacja, że tej konkretnej roślinie zostało niewiele czasu. W przeciągu kilku tygodni zacznie zamierać. Tak to jest z rodziną bromeliowatych - jedno pokolenie, jedno kwitnienie. Mając tę wiedzę, będziemy wiedzieli, że po kwitnieniu wystarczy od rośliny matecznej oddzielić niewielkie odrosty. To te egzemplarze będą teraz wyrastały jako oryginalne, nadal jednak rzadko spotykane ozdoby.


Tillandsia ionantha - Oplątwa ionanta - Luchtplantje

Posiadając jeden, czy dwa egzemplarze, prowadzone w uprawie powietrznej, będziemy musieli opracować, podług własnych warunków mieszkaniowych. strategię zraszania.                                        Oplątwy, uwielbiają wysoki stopień wilgotności powietrza. Także, ustawienie kilku zwilżaczy wypełnionych wodą, przysłuży się nie tylko roślinom, ale i naszemu lepszemu samopoczuciu. Zraszamy planty rano,albo pod wieczór - w tym czasie, w naturalnych warunkach osiada rosa. Używamy rozpylacza  bardzo drobnych oczkach.  To ma być mgiełka, a nie wielkie krople wody. Używamy wody, która posiada temperaturę zawsze zbliżoną do tej, jaka panuje w otoczeniu plantu. Powinna być miękka, odstała (bez wapna), w ciepłe miesiące mile widziana deszczówka. Średnio zabieg co 10, do 12 dni. W dzień zraszania, jeśli 'na stałe' podwieszone, warto pod roślinami położyć ceratę (folię), nadwyżka wody  z zraszacza będzie 'kapała' ; chodzi o to, aby roślina przyjęła płynu tyle ile potrzebuje, a my nie będziemy mieli zachlapanego mieszkania. Lokalizacja w łazience, też całkiem rozwiązanie do rzeczy - (wtedy duże prawdopodobieństwo, że obędzie się bez zraszania).
                               Późną jesienią i przez zimę, jak najbardziej ekspozycja południowa. W ciepłe miesiące, zdecydowane 'nie' dla ostro operujących promieni słonecznych, wówczas wystawa wschodnia, będzie tą optymalną. (Czyli, przefiltrowane światło dzienne).
Temperatury pomiędzy 14, a 30°C 'sprawdzą się' pod warunkiem, że obędzie się bez nadwyżek wody i wypomnianych już, niesłużących kąpieli słonecznych. Nie fundujmy roślinie radykalnych zmian, chrońmy ją przed przeciągami.

 
Tillandsia ionantha - Oplątwa ionanta - Rode luchtplantje
'Fuego'
 
 
 
 
Tillandsia ionantha var. vanhyningii - Oplątwa ionantha, (o. ionanta)
'Xmas'
 
 
 
 

Tillandsia ionantha var. vanhyningii - Oplątwa ionantha, (o. ionanta)
'Xmas'
 
 
 
 

Tillandsia ionantha var. vanhyningii - Oplątwa ionantha, (o. ionanta)
'Xmas'
 
 
 
 

Tillandsia ionantha var. vanhyningii - Oplątwa ionantha, (o. ionanta)
'Xmas'
 
 
 


Tillandsia (soorten) - Oplątwa (gatunki) ( foto )


Przypisy:  
https://en.wikipedia.org/wiki/Tillandsia_ionantha
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Strona_g%C5%82%C3%B3wna
https://nl.wikipedia.org/wiki/Hoofdpagina
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz