piątek, 10 stycznia 2020

Isotoma fluviatilis - Izotoma nadwodna - Blauwe grondkruiper

                                                Izotoma nadwodna - podziwiając jej delikatność i wdzięk, nie przyszłoby nam do głowy, że to 'niezły wojownik'. Bez 'obroży', z czasem potrafi zawojować każdy zdatny kawałek ogrodowej przestrzeni (poza wytyczonymi 'miejscówkami', mogą to być: przestrzenie pomiędzy kamieniami, szczeliny pomiędzy płytami tworzącymi ścieżki ogrodowe, wrzosowiska. Także, pięknie podkreśli walory niewysokiego drzewka, tworząc pod nim subtelny puszysty 'poduszkowy' roślinny dywan).

                                                        Swamp isotome.eng
Isotoma fluviatilis - Izotoma nadwodna - Blauwe grondkruiper


Gatunek ten, coraz częściej jest zapraszany do uporządkowanych przestrzeni. Nasadzany w bliskości oczek wodnych, stawów, czy strumyków, które funkcjonują w obiegu zamkniętym. Będzie także dobrze się komponował z innymi roślinami, tak, gdzie stopień wilgotności podłoża średni i, oczywiście,  do zadarniania terenów podmokłych.
Na własnej działce, niemal w pełni możemy kontrolować wielkość terytorium, jakim zawładnie
ten plant (sadząc, na przykład, we wkopywanych  w grunt pojemnikach - jak roślinka 'wyjdzie' poza nie, 'niech żyje wolność i swoboda'). Jej ekspansywność, nie musi kojarzyć się pejoratywnie. Po prostu wybierzmy taką część ogrodu, gdzie będzie mogła 'rozwinąć skrzydła'. Nie zagłuszy przecież wyższych, silniejszych roślin.
Kilkucentymetrowe dywaniki izotomy nadwodnej, najbardziej zachwycają w czasie lata. Wtedy bowiem ma miejsce kwitnienie. Jeśli bylina 'ma dobrze', to ilość miododajnych kwiatuszków będzie oszałamiająca. Na początku jesieni, może mieć miejsce drugie kwitnienie, nie będzie spektakularnym, ale na pewno kwietne maleństwa ucieszą oczy. U gatunku, kwiaty w subtelnych błękitach, wybarwiające się w kierunku jasnych odcieni. U odmian, cały wachlarz związany z kolorem niebieskim.
                                Roślina lubi słoneczne kąpiele, gdy odpowiedni (średni stały) stopień wilgotności podłoża. Zalecane miejsce nasadzenia, tam gdzie światło dzienne rozproszone, albo w delikatnym


Isotoma fluviatilis - Izotoma nadwodna - Blauwe grondkruiper

półcieniu (gdy niezbyt wiele wody w glebie). Ciepło, najlepiej pochodzące z otuliny pozostałych roślin, które delektują się wodnymi i słonecznymi kąpielami w otoczeniu naszego oczka, strumyku. Podłoże umiarkowanie żyzne. Odczyn pH, kwaśny, lub neutralny. Gdy jest realne zagrożenie przesuszenia podłoża (długotrwała susza), nie zapomnijmy o dodatkowym podlewaniu. Nawozimy na wiosnę kompostem, a przed zimą podsypujemy kilkunastoma garściami niewyjałowionej ziemi.
Nie bierzmy pod uwagę tego plantu, gdy ma zastąpić duży trawnik, gdzie często się chodzi, biega. To nie jest delikatna roślina, jednak, co za dużo to i dla niej niezdrowo. Jasno zielony dywanik obsypany kwiatuszkami, do podziwiania, do cieszenia oczu, do wzbogacania ogrodowej różnorodności, nie do deptania.
                              Uprawę izotomy nadwodnej, możemy również prowadzić w pojemnikach. Nie muszą być zbyt głębokie - wiadomo, roślina ma dość płytki system korzeniowy. Jednak kłącze lubi 'brykać', także wybierzmy taką donicę z odpływem, aby miała odpowiednią szerokość i spełniała odpowiednie uwarunkowania dotyczące zimowania na zewnątrz. Przy tej technice, częściej do roślinki będziemy wędrowali z konewką. Woda powinna mieć możliwość swobodnego wypływania z pojemnika. 
                             Tę wieloletnią roślinę możemy już z początkiem wiosny, wysiać z nasion, robić sadzenie z rozłogów (wiosną i jesienią). Jedno jest pewne, jeśli chodzi o naturalny wdzięk, tego tej izotomie odmówić nie można. Zestawiana z innymi, czy samodzielnie, wprowadzi do naszej przestrzeni swobodę i  autentyczność.


Isotoma fluviatilis - Izotoma nadwodna - Blauwe grondkruiper
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Isotoma_fluviatilis

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz