czwartek, 9 stycznia 2020

Cotoneaster nanshan - Irga wczesna - Dwergmispel (soort)

                                               Irga wczesna, jest krzewem liściastym z wyginającymi się łukowato, gęsto rozgałęzionymi pędami. Może być prowadzona również w formie piennej, (szczepiona na podkładce), jednak wówczas również nie osiągnie spektakularnych wysokości. Dorosły egzemplarz osiąga pomiędzy 50, a 90 centymetrów wysokości, przy podwójnej objętości.

                                                              Cotoneaster.eng
Cotoneaster nanshan - Irga wczesna - Dwergmispel (soort)
'Boer'


Liście niewielkie sezonowe, ciemnozielone, z pofalowanym brzegiem, jesienią jaskrawoczerwone. Kwiatuszki również malutkie, różowawe. Obfite kwitnienie ma miejsce w drugiej połowie wiosny (maj -czerwiec); roślina miododajna. 
Na miejsce przekwitających ozdób zawiązują się niewielkie kuliste owocki. Gdy dojrzeją, mają wyraźny czerwonawy kolor, utrzymują się na krzewie do połowy zimy, stanowiąc dla skrzydlatych
przyjaciół darmową ogrodową stołówkę. (Dla ludzi te ozdobne maleństwa są niejadalne).

                                 Strojny wygląd o każdej porze roku (owoce, przebarwiające się listki), interesujący pokrój, duża tolerancja wobec miejskich zanieczyszczeń powietrza, niewielkie wymagania glebowe - to wszystko wpływa na to, że irga wczesna jest postrzegana jako atrakcyjna roślina ogrodowa. Czy to do tworzenia nieformalnego niskiego żywopłotu, czy wyeksponowana jako soliter w formie piennej, w każdej z tych odsłon, będzie przez wiele sezonów spełniała swoją zdobniczą funkcję. 
                            Przy przepuszczalnym, średnio zasobnym podłożu, gdzie również panuje stały umiarkowany stopień wilgotności, jak najbardziej nada się ekspozycja słoneczna. Gleba o pH delikatnie zakwaszonym. Z rośliny macierzystej możemy w sierpniu pobrać sadzonki półzdrewniałe, (około 12, do 15 centymetrów odcinki, ukorzeniamy i przez pierwszą zimę pielęgnujemy w chłodnym jasnym pomieszczeniu). Nowe egzemplarze możemy również pozyskać z wysiewu.
                                    

Cotoneaster nanshan - Irga wczesna - Dwergmispel (soort)
'Boer'

Młodziki lokujemy bezpośrednio do gruntu w pierwszej połowie jesieni, albo w drugiej połowie wiosny.  W glebie zbitej, w miejscach zalewowych,  plant jakiś czas 'pociągnie', ale będzie marniał i koniec końców wypadnie.
Młode sadzonki warto przed nadejściem pierwszej i drugiej zimy, dodatkowo obsypać dodatkową kilkucentymetrową warstwą ziemi. 
                            Odmianę 'Boer', warto każdej wiosny ściółkować (o ile nie rosną poniżej niewysokie roślinki, które ochronią ziemię przed zbytnim nagrzewaniem i szybkim wyparowywaniem wody. Gatunek o pokroju krzaczastym, nie wymaga takiej ochrony, ponieważ lekko przewieszające się, a więc i pokładające pędy, znakomicie będą chroniły podziemną część przed zbytnim przegrzaniem i wysuszaniem.
Z początkiem każdej wiosny, powinniśmy fryzurkę irgi wczesnej delikatnie podciąć. Przycinanie pędów o 5, do 10 centymetrów, to pobudzenie i bogatsze krzewienie się rośliny. 
W tym czasie również wokół krzewu wykopujemy kilkanaście niezbyt głębokich dołków, które wypełniamy mieszanką ziemi i przekompostowanego krowiaka (kompostu, humusu).

Cotoneaster nanshan - Irga wczesna - Dwergmispel (soort)
'Boer'

 
 
 
 

Cotoneaster nanshan - Irga wczesna - Dwergmispel (soort)

 
Cotoneaster nanshan - Irga wczesna - Dwergmispel (soort)

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Irga
https://nl.wikipedia.org/wiki/Dwergmispel
https://en.wikipedia.org/wiki/Cotoneaster

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz