środa, 8 stycznia 2020

Origanum rotundifolium - Lebiodka okrągłolistna - Hopmarjolein

                                             Lebiodka okrągłolistna, to prawdziwa kwietna 'pięknotka', jeśli chodzi o ozdoby ogrodowe. Można jej uprawę prowadzić bezpośrednio w gruncie, a także w pojemnikach. Wysoce mrozoodporna, w sezonie długo zdobiąca. Sukcesem w jej uprawie będzie słowo 'drenaż'.


                                                  Round-leaved oregano.eng
Origanum - Lebiodka - Marjolein
Origanum rotundifolium - Lebiodka okrągłolistna - Hopmarjolein   
'Dingle fairy'

Naturalnymi siedliskami dla tego gatunku są wyżynne obszary Turcji, gdzie dzięki kłączom  poszerza swe terytorium. 'Miejscówka' nie należy do zbyt przyjaznych, ponieważ jest to teren skał wapiennych i roślina musi się dobrze 'nagimnastykować', aby dostatecznie mocno wrosnąć w szczeliny i następnie dalej poszerzać swoje terytorium. Dla nas to informacja, że do jej pielęgnacji powinniśmy stworzyć
podłoże przepuszczalne o pH zasadowym, bądź neutralnym. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie ma odczyn pH zakwaszony, do dołka, a także potem każdego roku wiosną wokół tej lebiodki, rozsypujemy świeżą niewyjałowioną ziemię z kawałkami startej kredy. Przy sadzeniu, dobrze jest jako pierwszą warstwę wysypać grys, (keramzyt, żwirek, kamienie). Czasowa susza nie straszna, mrozy nie straszne, ale 'mokre nogi', tym gorzej, gdy zamarzające, to to duże prawdopodobieństwo, że krzewinka szybko nam wypadnie.
Przy uprawie pojemnikowej, donica z odpływem, nie musi być głęboka, ważne, aby o odpowiedniej dla rozrastającego się kłącza szerokości. Jego podziału możemy dokonywać wiosną i jesienią.
Pędy, delikatnie się pokładają wznosząc się na wysokość od 10 do 40 centymetrów. Rosną na nich okrągławe lekko błyszczące, zielone, widocznie unerwione okrągławe listki (stąd określenie przymiotnikowe gatunku). Przy odpowiednich warunkach uprawy, w połowie czerwca rozpoczyna się kwitnienie. O ile kwiatuszki są dość niepozorne, to efektownie przebarwiające się listki podsadkowe, to prawdziwe śliczności. Są trwałe, swoim kształtem przypominają budowę kwiatostanów chmielu. W zależności od odmiany mogą być: lila róż, różowe, biało różowe, zielonkawo różowe, kremowo zielone. A drobne kwiatuszki, wyrastające spod tych ozdobnych listków, w odcieniach różu i fioletu.

Origanum rotundifolium - Lebiodka okrągłolistna - Hopmarjolein   
'Dingle fairy'

                      Całe lato mamy zapewnioną  piękną kwitnącą odsłonę lebiodki. Po delikatnym roztarciu, którejś z części rośliny, poczujemy charakterystyczny przyjemny, lekko korzenny zapach. Nowe ogrodowe terytoria, zajmuje niespiesznie. Regularnie usuwając mniej atrakcyjne górne części pędów, przedłużymy zdobniczy czas rośliny. Jesienią, mniej więcej w połowie października, przycinamy pędy pięć centymetrów nad ziemią. W donicy z odpływem, dostosowanej do zimowych warunków, jak i prowadzone rośliny w gruncie, przed zimnem okrywamy drobno oczkowaną siatką, albo wykorzystujemy stroisz. O ile, gdybyśmy nie przycinali, częściowo drewniejące pędy nie są podatne na przemarznięcia, to chcąc witalny bogaty pokrój w następnym sezonie bez 'drewnianych' części,  powinniśmy tę lebiodkę delikatnie okryć.
Zasilamy od początku kwietnia, nawóz wieloskładnikowy dla roślin wieloletnich roślin ogrodowych kwitnących, (dozujemy według wskazówek na etykiecie). Ekspozycja słoneczna. W czasie suszy, nie zapominamy rano, albo pod wieczór przespacerować się z konewką. Polewając rośliny w czasie, gdy słońce 'ostro' operuje, narazilibyśmy je na poparzenia - co wygląda nieestetycznie i dźwiganie takich zniszczonych elementów osłabia.
                   Jako niezbyt wysoka wieloletnia krzewinka, lebiodka okrągłolistna, może wyznaczać nieformalna granicę ścieżek, być niższym piętrem rabatowej kompozycji, rozrastać się na skalniaku, albo pod niewielkim drzewkiem. Oczywiście, atrakcyjne lekko przewieszające się pędy, nietrudno jest wyeksponować w donicach.Origanum majorana - Lebiodka majeranek, m. ogrodowy - Majoraan ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://nl.wikipedia.org/wiki/Origanum
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lebiodka
https://en.wikipedia.org/wiki/Origanum_rotundifolium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz