czwartek, 6 czerwca 2019

Origanum majorana - Lebiodka majeranek, m. ogrodowy - Majoraan

                                             Lebiodka majeranek,  powszechniej znana pod nazwą majeranek ogrodowy -to roślina przyprawowa jednoroczna. Ziółko, które można dodawać do potraw bezpośrednio zrywając, albo zachować na wiele miesięcy użytkowania, odpowiednio wcześnie przed kwitnieniem obrywając listki i je susząc. Ususzone (nie na bezpośrednio oddziałujących promieniach słonecznych), zachowają subtelną woń olejków eterycznych.


                                                               Marjoram.eng
Origanum majorana - Lebiodka majeranek, m. ogrodowy - Majoraan


Przy odpowiednich warunkach uprawy, roślina osiągnie wysokość około 40 centymetrów i 2/3 tychże szerokości. Będzie doskonałym uzupełnieniem ogrodowego ziołowego zakątka. Lebiodkę można także uprawiać w pojemnikach (balkon). Niewielkie eliptyczne zielone listki, są bardzo subtelnie
omszone. Równie drobne kwiatuszki, w jasnym, bądź w różowym kolorze, także nadające się do spożycia. Kwitnienie trwa od lipca do wczesnej jesieni.
                                  Od dawien dawna wiadomo, że roślina ta, ma zbawienny wpływ na pracę układu pokarmowego, usprawniając jego pracę; wspomaga także organizm w walce z przeziębieniem (poprzez inhalacje), a w formie herbatki, ma właściwości uspokajające.
                                   Najczęściej jednak, walory zioła, wykorzystywane są w kuchennych rewolucjach, gdzie rozdrobnione ziele jest wykorzystywane jako przyprawa. Szczelnie przechowywany, może służyć 'w dosmaczaniu' zup, wyrobów masarskich do następnych zbiorów.
                                       Zalety lebiodki majeranku, doceniają także zielarze i przemysł kosmetyczny. Majerankowe olejki eteryczne,  są komponowane z innymi  roślinami i w ten sposób powstają  naturalne suplementy diety - wspomaganie od wewnątrz. Zaś od zewnątrz, możemy wykorzystać dobra tej rośliny stosując z jej składem maseczki, naturalne olejki do skóry, kremy i balsamy.
                                  Warto także wspomnieć, że walory  zapachowe majeranku ogrodowego, są wykorzystywane w aromaterapii,  (aby poprawić fizyczne i psychiczne samopoczucie).
                                   Lebiodka majeranek, rośliną wielofunkcyjną, cieszy więc fakt, że jest 'odkrywana' na nowo i zyskuje coraz to większa popularność.


Origanum majorana - Lebiodka majeranek, m. ogrodowy - MajoraanOriganum hybrid - Lebiodka majeranek (odmiana hybrydowa) - Majoraan
'Rosenkuppel'


Origanum hybrid - Lebiodka majeranek (odmiana hybrydowa) - Majoraan
'Rosenkuppel'Origanum rotundifolium - Lebiodka okrągłolistna - Hopmarjolein (foto )


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Lebiodka_majeranek
https://nl.wikipedia.org/wiki/Echte_marjolein
https://en.wikipedia.org/wiki/Marjoram