środa, 5 czerwca 2019

Sansevieria - Sansewiernia, wężownica (gatunki) - Vrouwentongen (soorten)

                                                              Devil's tongue.eng
Sansevieria - Sansewiernia, wężownica Vrouwentongen
Sansevieria trifasciata - Sansewieria  gwinejska

                                       Urozmaicenie kształtów, kolorów, nieduże nakłady pracy przy pielęgnacji (przy założeniu, że od samego początku są właściwe), wieloletnie żywe ozdoby - tak, to wszystko o rodzaju sansewiernia. W prezencie jedna z tych Pięknotek, a chwila moment człowiek patrzy, a tu południowy parapet zastawiony jej kilkunastoma gatunkami. W zależności od gatunku, odmiany, rośliny osiągają wysokość od 20 centymetrów, do 2 metrów (uprawa w pojemniku).

Sansevieria trifasciata - Sansewieria  gwinejska
'Laurentti'

Sucholubne rośliny zielne i krzewiaste sukulenty, które niemal na każdym kontynencie mają swoich sympatyków. Liście grube, proste, płaskie cylindryczne, mieczowate; zielone, żółto zielone, żółto czerwone, zielono czerwone; w paski, z kolorowym obrzeżem. Różnorodność form i kolorów, to kolejny atut. Do pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, restauracyjnych wybieramy taką odmianę,
kultywar, gatunek, gdzie roślina może się doskonale wkomponować, albo kontrastowo podkreślić walory swego otoczenia. Przy obecnej modzie na rośliny pokojowe, 'przy których nie trzeba się nachodzić', sansewiernia, ma szansę stać się jedną z kilku niekwestionowanych faworytek w tej grupie.
                             My doskonale wiemy, żeby mieć efektownie prezentującą się roślinę, należy poznać zasady jej pielęgnacji i oczywiście, regularnie prowadzić je przy uprawie.  Owszem, roślina postawiona byle gdzie, z byle jakim podłożem, przez jakiś czas dźwigałaby trudy związane z przetrwaniem, marniała i traciła i na swej atrakcyjności - a nie o to przecież nam chodzi.
                                Gdy zakupimy 'doniczkowca', bądź dostaniemy kilka soczystych pędów; najpierw poszukajmy informacji o zasadach jej pielęgnacji. Znacząca sprawa, znać nazwę 'kwiatka', to bardzo ułatwi dalszy ciąg wspólnej przygody.
                               Podłoże do kaktusów i do sukulentów, to jest to, co nada się naszej roślinie. Jeśli takiego nie możemy kupić, wówczas, posiłkujemy się ziemią uniwersalną, plus dodatki (żwir, agroperlit, drobny keramzyt). Pojemnik z odpływem, pierwsza warstwa 3 do 5 centymetrów drobnych kamyków (dodatkowe zabezpieczenie części korzeniowej przed zalaniem).


Sansevieria kirkii - Sansewieria kirkii
'Silver Blue'

                               Jeśli posiadamy tylko części pędów, wstrzymajmy się dwa trzy dni przed ich sadzeniem. Niech obeschną (polityka z najmłodszym pokoleniem sukulentów). Po posadzeniu, ustawiamy donicę w słonecznym miejscu, gdzie dzienne światło rozproszone. Sansewierie lubią ciepło i dzienne światło. Jeśli ustawimy pojemnik w zbyt zacienionym miejscu, pędy zaczną się wydłużać, wiotczeć, nie będą już  tworzyły zwartego, bogatego pokroju. Egzemplarz, zacznie wyglądać nieestetycznie. Można 'doniczkowcowi' zafundować przeprowadzkę w inne miejsce w mieszkaniu, czy na letnisko, wówczas różnice temperatur i dostępu do dziennego światła, powinny być jak najmniejsze. Przenosząc na słoneczny taras, balkon, zróbmy to, gdy na dworze powyżej 21°C, (ustawmy w osłoniętym miejscu od deszczów).
Optymalna temperatura w pomieszczeniu, to 16 do 23°C. Trzeba wiedzieć, że roślina ta nie ucierpi również przebywając w miejscu, gdzie jest od 8 do 35°C. Raz jeszcze, cała rzecz w tym, aby nie fundować radykalnych zmian. 
                           Te 'kwiatki', nie tolerują przelewania. Zimozielone rośliny, magazynują nadwyżki wody w mięsistych listkach, kiedy więc jej jej za dużo, zaczyna gnić bryła korzeniowa. Latem, umiarkowana dostawa wody co trzy tygodnie, na czas później jesieni i zimy, przy pracujących grzejnikach, zmniejszamy dostawy o 1/3, ale nie częstotliwość.  W żadnym wypadku (!), nie pozostawiamy  wody na spodku, czy w osłonce. 
                          Przesadzamy co dwa, trzy sezony, wiosną. Do dużych egzemplarzy, dobierzmy taką donicę (góra dwa numery większą od poprzedniej), aby zapewniła bezpieczną równowagę roślinie (i nam),

                            
Sansevieria cylindrica - Wężownica cylindryczna, Sansewieria walcowata 
 Shabiki® Fan

                           A teraz ciekawostka - niby tak trzeba pilnować się przy tej roślince z wodą, a tu niespodzianka - gdy odłączony od rośliny macierzystej młody pęd umieścimy w naczyniu wypełnionym wodą (trzy, cztery centymetry (tego co z ziemi), wtedy tak nauczona roślina, powinna bez problemu rosnąć i rozwijać się (uprawa hydroponiczna). Jeśli na powrót egzemplarz umieścilibyśmy w podłożu, będzie potrzebował utrzymywania średniego stopnia wilgotności tej 'miejscówki'.

Dla ułatwienia pielęgnacji wężownicy, zwanej też 'językiem teściowej', (czy innego sukulenta, kaktusa), proponuję dni podlewania, zapisać w/na kalendarzu ściennym. Praktyczne rozwiązanie, wówczas tych informacji nie trzeba 'trzymać z tyłu głowy', a roślina ma regularnie dostarczaną optymalna ilość wody.
                                   Co jakiś czas, raz na miesiąc, dwa - patyczkiem proszę nakłuwać ziemię, przy brzegach doniczki, tak, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Napowietrzenie, rozruszanie ziemi, to kolejne profilaktyczne zabezpieczenie przed zatrzymywaniem wody.
                                     Jeśli przelaliśmy kilku-, kilkunastokrotnie , wtedy niestety, zapewne będziemy mieli do czynienia z bardzo złą kondycją bryły korzeniowej. Plant obumiera, widać to po wyraźnie po nadziemnych częściach. Brązowieją, gniją, wiotczeją.  W takim przypadku, gnijące części zainfekowały cała bryłę korzeniową. ... Ale nie wszystko stracone. Proszę odciąć pozostałe soczyste pędy, podzielić je na mniej więcej 10, 12 centymetrowe odcinki, obsuszyć  i ukorzenić w odpowiednim podłożu. Pierwsze podlewanie tych 'młodzików' dopiero po  dwóch tygodniach od wsadzenia.


Sansevieria - Sansewiernia, wężownica - Vrouwentongen  


 
 Sansevieria trifasciata - Sansewieria  gwinejskaSansevieria trifasciata - Sansewieria  gwinejska
'Laurentti'Sansevieria trifasciata - Sansewieria  gwinejska
'Laurentti'Sansevieria kirkii - Sansewieria kirkii
'Silver Blue'
Sansevieria cylindrica - Wężownica cylindryczna
 Shabiki® Fan
Sansevieria cylindrica - Wężownica cylindryczna
 Shabiki® Fan 
 
Sansevieria Masoniana - Sansewieria m., Wężownica Masona 
'Victor'
 
 
 

Sansevieria Masoniana - Sansewieria m., Wężownica Masona 
'Victor'

 
 
 
 
Sansevieria hyacinthoides - Sansewieria, wężownica (gatunek)

 
 
 
 

Sansevieria trifasciata - Sansewieria  gwinejska

 
 
 

Sansevieria trifasciata - Sansewieria  gwinejska

 
 
 

Sansevieria trifasciata - Sansewieria  gwinejska

 
 
 

Sansevieria trifasciata - Sansewieria  gwinejska

 
 
 

Sansevieria trifasciata - Sansewieria  gwinejska

 
 
 
 
 
Sansevieria cylindrica - Wężownica cylindryczna, Sansewieria walcowata 

 
 
 
Sansevieria trifasciata - Sansewieria  gwinejska

 
 
 
 
 
Sansevieria cylindrica - Wężownica cylindryczna, Sansewieria walcowata
oraz Euphorbia milii - Wilczomlecz okazały, w. lśniący - Christusdoorn ( foto )

 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Sansevieria
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sansewieria
https://nl.wikipedia.org/wiki/Vrouwentongen