środa, 6 lutego 2019

Cichorium intybus var. foliosum - Cykoria sałatowa - Witlof

                                 Cykoria sałatowa, to 'rozbudowana' wersja cykorii podróżnik. Ta spożywcza odmiana, została także rozbudowana w siłę smaku kilku kultywarów:
* czerwona cykoria, * biała cykoria, * zielona cykoria, * kultywar, z którego pożytkuje się korzeń spiżowy (jako substytut kawy, czy też do produkcji inuliny, czy fruktozy (słodziki)).
                                O ile,  zielona cykoria i ta z radicchio z rozetą liści odziomkowych wybarwiających się na czerwono, są uprawiane w sposób tradycyjny, to cykoria biała,

                                                           Chicory.eng
Cichorium intybus var. foliosum - Cykoria sałatowa  - Witlof


stanowi prawdziwy ewenement pod tym względem. Technika uprawy warzyw w ciemności? To nie zdarza się zbyt często, a jeszcze rzadziej, z sukcesem. W tym konkretnym przypadku, metodą prób i
błędów, osiągnięto perfekcję - ciemność, odpowiednia temperatura, średni stały poziom wilgotności podłoża i oto jest roślina jadalna, którą możemy wykorzystać w kuchennych rewolucjach na wiele sposobów. Zapiekać, gotować, grilować, robić z niej sałatki, surówki. W połączeniach z jabłkiem, szynką, gotowanym jajkiem, figami - tworzy absolutnie niepowtarzalny, wykwintny smak. Aby jednak przy pierwszej degustacji, nie zrazić się do tego kultywaru cykorii sałatowej, ponieważ nieumiejętnie przygotowana, będzie gorzka i niesmaczna, poczytajmy o jej naturze, o tym, co zrobić, aby była chrupka i smaczna.
                               Przy zakupie, cykoria powinna być jędrna, chrupiąca i nieuszkodzona. Góra spiczasta i zamknięta. Bez uszkodzeń, biała/żółta, a ostrze rośliny nie powinno być odbarwione na ciemny brąz.  Cykoria jest uniwersalna i łatwa do przygotowania, obecnie w na rynku, można zakupić już tylko te warzywa, które są zawierają w sobie łagodną gorycz. Surowe, warzywa są bardziej gorzkie niż gotowane, ale nietrudno się tego nadmiaru goryczki pozbyć mocząc liście przez kilkanaście minut w zimnej wodzie (głąbik zbyt gorzki, więc go nie wykorzystujemy).
Roślina, może być przechowywana w lodówce przez 1 do 2 tygodni. Po około 2-5 minutach blanszowania można również zamrażać warzywa. W dobrze zamkniętej plastikowej torbie lub pojemniku cykorię można przechowywać przez okres do 12 miesięcy (minimum -18°C)


Cichorium intybus var. foliosum - Cykoria sałatowa - Witlof


                                                    Jak już wiemy, przyjemny dla oczu, biały kolor nadaje się warzywu, pozwalając wyrosnąć mu w ciemności. Dzięki temu zieleń liści nie ma szans na rozwój. Jeśli przynieśliśmy roślinę do domu, tym dłużej zachowa swoje barwy, im mniej będzie miała styczności z dziennym światłem (inaczej liście, zaczną mocno żółknąć, a następnie zielenieć). 
                                                   W Holandii, każdy z tych kultywarów, uprawia się w szklarniach, czy w specjalistycznych tunelach (cykoria biała), przez cały rok.  
                                                    Warzywo, więc jego spożywanie równa się witalności, poprawie naszego psychicznego i fizycznego zdrowia.  Sód, potas, magnez, mangan, żelazo, miedź, cynk, fosfor, karoten i witaminy B1, B2, C, kwas foliowy - siła witamin i minerałów. Jedzenie cykorii sałatowej, korzystnie wpłynie na  usprawnienie pracy układów krwionośnego, pokarmowego i moczowego. Nie będziemy po niej czuli się ociężali (niskokaloryczna), a nasza skóra dostanie porządny zastrzyk witalności.  
                                                 Jeśli chodzi o dostępną formę uprawy, radicchio, to wysiew nasion w maju, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków. Korzenie spiżowe wykopujemy jesienią i przechowujemy je do kolejnej wiosny, aby ponownie posadzić (skrzynia z piaskiem,pomieszczenie zaciemnione, gdzie jest sucho, z temperaturą od  4 do 7°C). W drugim sezonie uprawy, liście nadają się na zbiór. Nie można także nie wspomnieć o pięknych, pełnych naturalnego wdzięku kwiatach cykorii - u gatunku niebieskich koszyczkach kwiatowych.


Cichorium intybus var. foliosum - Cykoria sałatowa - WitlofCichorium intybus var. foliosum - Cykoria sałatowa - WitlofCichorium intybus - Cykoria podróżnik - Wilde cichorei ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Chicory
https://pl.wikipedia.org/wiki/Cykoria_sa%C5%82atowa
https://nl.wikipedia.org/wiki/Witlof


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz