wtorek, 5 lutego 2019

Asplenium Antiquum - Zanokcica stara - (Japanse nestvaren)

                                                     Zanokcica stara, a w młodym, nowym wydaniu. Jest popyt na atrakcyjne odmiany paprotek, rynek szkółkarski i botanicy, nie próżnują. Odsłona odmiany 'Leslie',  to zwarty bogaty, 'soczysty' w kolor pokrój. U gatunku, liście są jasnozielone, lancetowate z ostrymi zakończeniami i z wyraźnie wyeksponowanymi nerwami głównymi. Tutaj, urozmaiceniem, strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o dekoracyjność, okazała się 'sałatowa korona'.


                                                  Bird's Nest Fern.eng
Asplenium Antiquum - Zanokcica stara - (Japanse nestvaren)
'Leslie'


                                      W zależności od odmiany, rośliny w warunkach uprawy pojemnikowej, mogą osiągnąć wysokość od 30 do 70 centymetrów. Te najwyższe, będą najstarszymi, które są pielęgnowane przez troskliwe dłonie. Delikatnie błyszczące liście 'Leslie', u dorosłego egzemplarza
osiągną około 50 centymetrów. Z czasem najstarsze subtelnie odchylają się od gniazda, wciąż jednak 'nie wyłamują się', tworząc z młodszymi zwartą całość. Odmiana nie wytwarza zarodni, także pozostaje nam 'polowanie' na nią w w centrach ogrodniczych i  w zaprzyjaźnionych szkółkach.
                                     Nie od dziś wiadomo, że jeśli od samego początku, zajmiemy się paprotką we właściwy sposób, wówczas jej wieloletnia pielęgnacja, nie będzie kłopotliwa.
Zdecydowanie, w naszym klimacie, to nie jest roślin, która z sukcesem rozwijałaby się rosnąc bezpośrednio w gruncie. Przetrwałaby tylko kilka dni, gdy  około 0℃, a znając nasz klimat, nie mamy złudzeń, że temperatury zimą są zdecydowanie niższe.
Dolna granica, w której rośliny nie zostaną narażone na zmarznięcie i zachorowanie, to 10℃.
Także, na czas zimowiska, gdy przetrzymywane w jasnym, chłodnym pomieszczeniu, nie powinny być tak obficie podlewane jak w sezonie.
                                        Plant, ma słabo rozbudowaną bryłę korzeniową.  Musimy więc szczególniej zadbać i to o każdej porze roku, aby nie dopuścić do jej zalania. Paprotka bardzo źle reaguje na nadwyżki wody - wiotkie, a z czasem gnijące liście, to nic zdrowego, ani atrakcyjnego.
Zanim o 'dozowaniu' wody, najpierw o tym, jaka ekspozycja.


Asplenium Antiquum - Zanokcica stara - (Japanse nestvaren)
'Leslie'


W tym temacie, optymalnym rozwiązaniem, jest tak zwany 'jasny cień'. Miejsce osłonięte od przeciągów i od ostro operujących palących promieni słonecznych. W zbyt dużym cieniu, liście przybiorą ciemną matową odsłonę, roślina 'zgubi' zwarty pokrój, zahamuje rozwój, a to wszystko będzie równało się nieeleganckiej prezentacji.
                                    Wiedząc, że zanokcica ma niewielkich rozmiarów korzenie, nie musimy jej sadzić w głębokim, wielkim pojemniku. Wystarczy doniczka z odpływem, która jest o numer, dwa większa od poprzedniej. Przesadzanie robimy w momencie startu okresu wegetacyjnego, to jest w połowie marca. Ziemia ogrodowa przemieszana z piaskiem i z drobna korowiną (bez żywicy). Podłoże przepuszczalne, średnio żyzne. Pierwsza warstwa w donicy z odpływem, keramzyt (żwirek, kamyki). Na bieżąco usuwamy nieatrakcyjne, zestarzałe, połamane części (przy dobrej pielęgnacji, będzie ich naprawdę niewiele).
                                    W naturalnych warunkach, gatunek żyje w otoczeniu, gdzie jest wysoka wilgotność powietrza. Także, nie rzecz w 'zalewaniu' przy podlewaniu, a utrzymaniu stałego średniego stopnia.  Technika sprawdzania  'na palec' -  pierwsza warstwa gleby sucha, dostawa wody (zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny, nie lejemy nią po liściach).
Na spodku możemy ustawić kamyki, a dopiero na nich doniczkę - stamtąd czerpanie wody jest bezpieczne. W  żadnym wypadku, nie zostawiajmy wody w osłonce, czy na spodku, gdy pojemnik stoi bezpośrednio na nim.
                                 Można śmiało napisać, że w tej odsłonie, zanokcica stara prezentuje się przez cały rok, bardzo elegancko. Soczysta 'przyjemna' zieleń, zbyt nie absorbuje, a nowoczesna odsłona sprawia, że roślina 'ze smakiem; zwraca na siebie uwagę.  
Asplenium Antiquum - Zanokcica stara - (Japanse nestvaren)
'Leslie'
Asplenium Antiquum - Zanokcica stara - (Japanse nestvaren)
'Leslie'
Asplenium Antiquum - Zanokcica stara - (Japanse nestvaren)
'Leslie'
Asplenium hybrids - Zanokcica mieszańcowa, Z.hybrydowa (foto)
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Asplenium_antiquum

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz