poniedziałek, 4 lutego 2019

Galeopsis tetrahit - Poziewnik szorstki - Gewone hennepnetel

                                      Poziewnik szorstki, najczęściej rośnie na glebach wilgotnych, próchnicznych na krawędzi gruntów ornych, wzdłuż żywopłotów, na hałdach, obrzeżach lasów. Można również spotkać ów gatunek przy linii brzegowej rzek. Tam, gdzie poziewnik szorstki, tam gleba bogata w azot. O ile,  'dzikus' ten rosnąc na terenach ruderalnych, przydrożnych, wygląda uroczo, to już bytując na ziemiach uprawnych, hodowcy i rolnicy tak ciepło o nim nie myślą. Jest tam chwastem, rośliną trującą. Stosuje się więc tam, różne środki jego zwalczania.


                                                           Hemp-nettle.eng
Galeopsis tetrahit - Poziewnik szorstki - Gewone hennepnetel


                                    Rozdziawione kwietne 'buźki' oraz silne szorstkie owłosienie, to zdecydowanie wpłynęło na to jak plant jest nazywany w języku polskim. Mamy do czynienia z rośliną jednoroczną. W zależności od warunków, może osiągnąć od 10 nawet do 100 centymetrów wysokości. Łodyga, w
przekroju czworokątna, pusta w środku. Rozgałęzia się, tuż pod węzłami poszerzona skośnymi włoskami. Liście, jajowate lub jajowato lancetowate, lekko wydłużone, zaostrzone, na brzegu karbowano-piłkowane, ogonkowe, ustawione naprzeciwlegle, owłosione. U młodego egzemplarza jasno zielone, z czasem 'wpadają' w głębszy butelkowy odcień, jesienią żółkną. Najelegantsza część rośliny - kwiaty  rosną w lśniących wieńcach w kątach liści w kształcie krzyża. Kwiaty duże 1.5 - 2 cm są białe, różowe, fioletowe, lub rzadziej - żółtawe. Dolna warga jest ciemniejsza. Żółta plamka w gardzieli. Kwitnienie trwa od czerwca do pierwszych przymrozków. Kwiatuszki miododajne. Po ich przekwitnięciu zawiązują się rozłupki, w których dojrzewają owalne nasiona. 
                                   Gatunek poziewnika stosowany w ziołolecznictwie. Surowiec zielarski stanowią młode liście poziewnika zebrane przed rozpoczęciem kwitnienia. Aby przygotować z nich wartościowy susz, nie można trzymać ich na słońcu. Herbatki, wywary, napary - naturalna medycyna na poprawę przemiany materii, wspomaganiu pracy układu moczowego, wsparcie przy leczeniu miażdżycy.
Jeśli zechcą Państwo skorzystać ze zdrowotnych walorów rośliny, najpierw należy skontaktować się z lekarzem. W polityce z roślinami to jest tak - to, co służy jednej osobie, drugiej może zaszkodzić.


Galeopsis tetrahit - Poziewnik szorstki - Gewone hennepnetel
Galeopsis tetrahit - Poziewnik szorstki - Gewone hennepnetelGaleopsis speciosa - Poziewnik pstry - Dauwnetel  ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Galeopsis_tetrahit
https://pl.wikipedia.org/wiki/Poziewnik_szorstki
https://nl.wikipedia.org/wiki/Gewone_hennepnetel
http://www.vip-colors.com/2018/01/galeopsis-speciosa-poziewnik-pstry.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz