piątek, 1 lutego 2019

Rzeka Ijssel. Roślinne i kulturalne horyzonty.

                                               Można śmiało napisać, że Ijssel, jest rzeką, przy której przyroda i kultura, prezentują się w wielu zachwycających odsłonach. Brzegi lasów, wzgórz, dużych miast, wiejskie zakątki, łąki, sady, pola, szkółki ogrodnicze, szklarnie z warzywami - każde z tych miejsc, czerpie korzyści z  szerokiego śródlądowego potoku.                                
Bogactwo flory i fauny, zachwyca. Wzdłuż rzeki, pod kątem przyrodniczym, znajdują się niezwykle cenne tereny. Holenderska gospodarność i dbałość niemal o każdy metr ziemi,

                                                                Ijssel.eng
Ijssel.plIjssel


to gwarancja, że te miejsca będą, poza dekoracyjną odsłoną, użyteczne dla ludzi i dla  innych zwierząt, pod różnymi względami. Na długości rzeki, to jest na 125 kilometrach, po obu stronach, częściowo obszar został  objęty ochroną w ramach programu Natura 2000. Chodzi o
to, aby zachować oraz nie ingerować w określone typy siedlisk przyrodniczych i gatunków, które uważa się za cenne, i za zagrożone w skali całego kontynentu. Miejsca te, są wytyczone zazwyczaj poza szlakami, które przemierzają wędkarze i maszerujący wzdłuż brzegów spacerowicze. Niewielką część linii brzegowej, zajmują także odgrodzone pastwiska; rzadziej jednak są spotykane od tych, po których legalnie możesz przejść nad rzekę. Za regularne wykaszanie terenów, które przy 'większej wodzie', mogą zostać częściowo zalane, państwo kieruje do właścicieli łąk dopłaty. Także, poza rezerwatami przyrody, torfowiskami, obszarami międzywala, niewielkimi wyspami i terenami zalewowymi, w otoczeniu Ijssel, niemal cały rok jest soczysta zieleń traw. Nieco bliżej wody, mniej więcej 5 do 7 metrów od, możemy zaobserwować większe urozmaicenie pod względem gatunków. O każdej porze roku, kolorowe 'dzikusy' nadają swemu otoczeniu innego bogactwa kształtów, barw i  zapachów.
 

Sparganium erectum - Jeżogłówka gałęzista - Grote egelskop (foto)
 
                                            W świecie roślin, nad rzeką, zawsze coś się dzieje. Mając na uwadze, że ostatnimi laty, klimat stał się bardziej 'łagodny', nie dziwi już, że w zimowe miesiące niektóre planty powtarzają kwitnienie, albo zaczynają, po krótkiej regeneracji, wchodzić w kolejny sezon wegetacyjny.
                                           Większą różnorodność przy i na rzece, można dostrzec z początkiem kwietnia. Wówczas poza ogromnymi barkami, przewożącymi kontenery, czy węgiel, zaczynają także pływać jachty, niewielkie statki turystyczne i oczywiście, śmielej w ruch idą wioślarskie wiosła. Choć wody Ijssel wydają się być spokojne, niech nas to nie zwiedzie - drużyny kajakowe, czy samotni wioślarze, aby dopłynąć z powrotem do portu, muszą być, co najmniej, w dobrej formie. Bandery na pasażerskich wodnych pojazdach, są z różnych krajów. Najczęściej, holenderskie i niemieckie, ale można w czasie wakacji dostrzec także belgijskie, polskie i francuskie. Dalecy goście, rzadko cumują w przystaniach jachtowych, ale zawsze i dla nich jest dobry czas, aby tam znaleźć pomoc przy niewielkich naprawach.
Wędkarze, stosując różne techniki, przemierzają kilometry przy brzegu z wędką w ręku, albo  od wczesnych godzin porannych 'okupują' jedną miejscówkę. Są i tacy, najczęściej z Niemiec, którzy


Epilobium hirsutum  - Wierzbownica kosmata -  Harig wilgenroosje ( foto )

 przyjeżdżają nad Ijssel na weekend. Rozbijają namioty, grillują, wędkują. W 99% łowi się 'sportowo' (ryby z powrotem wrzuca się do wody). Dla tych, który lubią bardziej aktywne spędzanie czasu, są wyznaczone wielokilometrowe ścieżki rowerowe. Można więc przy rzece spędzić cały dzień 'na rowerze'. Spacerując, spotkasz także pasjonatów, wyszukujących rzadkie gatunki roślin, ptaków, czy takie osoby, które zbierają materiał zielarski, albo części roślin, które później użyją do przygotowania naparów, wywarów, czy dla ogrodowych plantów naturalnych gnojówek (skrzyp polny, żywokost, rzeżucha łąkowa, wrotycz pospolity, pokrzywy).
                                   Na całej długości rzeki, w większych i mniejszych ludzkich siedliskach, jest bogato rozbudowana sieć restauracji, moteli, hotelików. Tworzone są także imprezy, festyny, festiwale, dla których punktem wyjściowym jest to, co wynika z obecności pięknej Ijssel (bractwo żeglarzy, kajakarzy, wędkujących, piechurów, lubiących wypoczywać na łonie natury).
                                     W ciepłe letnie dni, poza zachwycającymi krajobrazami i słonecznymi kąpielami, można wypatrzeć którąś z piaszczystych, niewielkich plaż, albo przysiąść nad brzegiem na kamieniach i w chłodnej wodzie zanurzyć stopy. Można także bardzo zbliżyć się do dzikich skrzydlatych przyjaciół. Gęsi, co prawda są dość roszczeniowe, gdy posmakują, że możemy się z nimi podzielić jakimś jadłem, za to elegancka rodzina łabędzi, z klasą i z manierami, spędzi z nami kilka dobrych minut, po prostu dla towarzystwa.
                                      Więcej technicznych informacji o rekreacji w pobliżu rzeki Ijssel, znajdziecie Państwo tutaj.Przyjazne łabędzie.Eupatorium cannabinum - Sadziec konopiasty - Koninginnekruid (foto )


Rzeka Ijssel oraz panorama  Deventer.


Plantago lanceolata - Babka lancetowata - Smalle weegbree ( foto)Crataegus monogyna - Głóg jednoszyjkowy - Eenstijlige meidoorn ( foto )Rozlewisko rzeki Ijssel.


Ijssel


Lathyrus pratensis - Groszek żółty - Veldlathyrus ( foto )


Mentha aquatica - Mięta nadwodna, m. wodna - Watermunt ( foto)
Convolvulus arvensis  - Powój polny - Aakkerwinde ( foto )Vicia cracca -  Wyka ptasia - Vogelwikke ( foto )Achillea ptarmica -  Krwawnik kichawiec - Wilde bertram ( foto )
W tle port jachtowy (Jachthaven )


Myosotis - Niezapominajka -  Vergeet-mij-nietje ( foto )Thalictrum flavum - Rutewka żółta - Poelruit ( foto )Cardamine pratensis - Rzeżucha łąkowa - Pinksterbloem ( foto )
Salix - Wierzba - Wilg ( foto )
 
 
 


Tanacetum vulgare - Wrotycz pospolity - Boerenwormkruid (foto)


Dzika kaczka.Stachys palustris - Czyściec błotny - Moerasandoorn ( foto )
Euphorbia esula - Wilczomlecz lancetowaty - Heksenmelk ( foto )

Symphytum officinale - Żywokost lekarski - Gewone smeerwortel ( foto )Salix - Wierzba - Wilg ( foto )


 

Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Natura_2000
https://nl.wikipedia.org/wiki/IJssel
https://en.wikipedia.org/wiki/IJssel
https://www.visithanzesteden.nl/ijssel
https://www.jachthaven.nl/overijssel/jachthaven-deventer

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz