wtorek, 29 stycznia 2019

Anaphalis margaritacea - Anafalis perłowy - Witte knoop

                                             Anafalis perłowy, ekspansywna bylina, która jak rybka w wodzie poczuje się w każdym ze skalnych ogrodów. Aby ograniczyć jej apetyt na zwiększanie  terytorium, wystarczy zatrzymać ją w miejscu z granicą, którą mogą tworzyć, na przykład kamienie.
W sprzedaży jest wiele odmian, które są kupowane przede wszystkim dlatego, że kupujących zachwycają ich srebrno zielone odsłony.


                                             Western pearly everlasting.eng
Anaphalis, A. margaritacea - Anafalis perłowy - Witte knoop


Niektóre w kultywarów, mają drobne podłużne listki bardziej zielone, najpopularniejsze są jednak te, u których niewielkie włoski tworzą kutner, gdzie  srebrno szary odcień (to także ochrona rośliny przed nadmiernym wyparowywaniem). Dzięki wyjątkowemu kolorowi, bylina doskonale wkomponowuje się w pozostałe 'skalniakowe' rośliny.
W zależności od tego którą z wariacji anafalisa zaprosimy, ten rozłogowy plant może osiągnąć
wysokość pomiędzy 70,a 120 centymetrami. W szczytowej części od lipca do połowy kwietnia trwa kwitnienie. Wierzchotkowate kwiatostany składają się z kilkunastu pojedynczych koszyczków. Białawy bądź żółtawy kwiat, otoczony jest najbardziej dekoracyjną częścią - białymi wypustkami.                  
                               Roślina dwupienna, czyli wysiew wiosenny z nasion zebranych z męskiego i z żeńskiego egzemplarza. Plant preferuje suchy, słoneczny klimat, do tego jest odporny na dość wysokie temperatury minusowe. Dlatego też, przy optymalnych warunkach klimatycznych i uprawy, bardzo śmiało sobie poczyna w temacie rozrastania.
                              Ekspozycja słoneczna. Przy dużym zacienieniu, nieestetycznie wydłużą się pędy, a kwitnienie będzie znikome. Miejsca zalewowe i ze zbyt wysokim stopniem wilgotności, na pewno nie nadają się do tego, aby uprawiać tam tę bylinę. Czyli średni, albo niski stopień wilgotności podłoża.
                             Cięte kwiaty, doskonale nadają się do kompozycji z innymi suszkami.    
                            

Anaphalis margaritacea - Anafalis perłowy - Witte knoop

Anaphalis margaritacea - Anafalis perłowy - Witte knoop


Anaphalis margaritacea - Anafalis perłowy - Witte knoop


Anaphalis margaritacea - Anafalis perłowy - Witte knoop

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Anaphalis_margaritacea
https://pl.wikipedia.org/wiki/Anafalis
https://nl.wikipedia.org/wiki/Witte_knoop

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz