wtorek, 21 marca 2017

Puschkinia scilloides - Puszkinia cebulicowata

                                       Puschkinia scilloides, to 'rozdzwoniona' piękność  o charakterze bardzo mrozoodpornym. Jako jedna z pierwszych niewielkimi, jasnymi kwiatuszkami zwiastuje nadchodzącą wiosnę. Kwitnie od połowy marca do połowy kwietnia ( zazwyczaj, ponieważ w krajach Europy zachodniej, kwitnienie rozpoczyna się na początku marca ).
                                      Ta niewielkich rozmiarów roślina cebulowa ( 12 - 18 centymetrów wysokości),  została odkryta w wysokich piętrach gór Kaukazu, pod koniec XVIII wieku, przez naukowca, hrabiego Apollo Musin - Puszkina. Nie jest więc trudno domyśleć się, od czyjego nazwiska prezentowany kwiat ma nazwę.
                                                              Puschkinia.eng
Puschkinia scilloides - Puszkinia cebulicowata - Puschkinia.nl
                                       My nie musimy wybierać się na mroźne szczyty gór dzielących Europę od Azji, aby wejść w posiadanie tej rośliny. W dobrych sklepach ogrodniczych możemy kupić ją w kilku odmianach  ( niewielkie róznice w kolorze kwiatów, np, odmiana 'Alba' z tak jasnoniebieskimi paskami, że kwiaty wyglądają bardzo jasno (biało)). Każdy kwiat , to
szcześciopłatkowy dzwonek z wyraźnym niebieskim paskiem na każdym płatku. Oprócz kwietnego pędu,  wyrastają dwa liście, które przed rozkwitnięcie kwiatów, w trakcie jak i po przekwitnięciu, dostarczają tej cebulowej bylinie niezbędenych substancji odżywczych, związków organicznych. Słowem, wszystkiego, co niezbędne do prawidłowego rozwoju , a dwa do wzmocnienia cebuli przed przyszłorocznym kwitnieniem.
Puschkinia scilloides - Puszkinia cebulicowata - Puschkinia.nl                                       Po przekwitnięciu kwiatostanów, puszkinia cebulicowata rozpoczyna wytwarzanie nasion. I teraz są dwie drogi, która słuszniejsza, każdy sam zdecyduje. Jeśli nie usuniemy usychających pędów, o wiele mniej ważnych substancji dotrze do cebuli i tworzących się cebulek przybyszowych. Gdy roślina jest w sytuacji, gdy musi dzielić swa energię na kumulowanie zapasów i dodatkowe rozwijanie nasion, w ogólnym rozrachunku, mamy niewielką pociechę z kwiatostanu następnej wiosny ( jest drobniejszy, kwiaty mniejsze ), ale posiadamy nowe nasiona. Druga możliwość, jeśli  usuniemy niezdobiące już kwiaty, wtedy możemy mieć pewność, że pomagamy roślinom zdobyć jak najwięcej energii do wzrostu ( cebulek ) i przyszłorocznego bogatego kwitnienia.

Puschkinia scilloides - Puszkinia cebulicowata - Puschkinia.nl


                                 
                                      Pod koniec maja wykpujemy cebule. Jeśli w odpowiednim czasie usunęliśmy usychające kwiatostany, teraz poza macierzystymi, wykopielmy także sporo cebulek przybyszowych. Włóżmy cebulki w papierowy worek wypełniony w 1/3 piaskiem, albo wiórkami drewnianymi i odstawmy w miejsce, w którym jest ciemno i brak wilgoci. Stan spoczynku cebul kończy się we wrześniu, gdy one i cebule tulipanównarcyzów , czy  krokusów 'wędrują' do gruntu ( puszkinia sadzona co 5 centymetrów, na głebokość 2x swojego rozmiaru).
Puschkinia scilloides - Puszkinia cebulicowata - Puschkinia.nl

                                   Jeśli cebule pozostają w gruncie, uszczknijmy te przekwitłe kwiatostany. Dla dobra roślin. Warto, co 3, 4 lata wykopywać cebule. Te przybyszowe tej potrzebują przestrzeni życiowej, kiedy im to zapewnimy, na pewno wdzięcznie następnej wiosny obdarują nas bogatym kwitnieniem pięknych delikatnych kwiatuszków.
                                   Ważne! Roślina świetnie sobie poradzi z mrozami, ale wtedy, gdy jest posadzona w słonecznym miejscu i nie ma nic wspólnego z przestrzenią, w której zastaje woda po deszczu.
Puszkinia cebulicowata, sadzona w gromadzie, albo losowo posadzone kępki na trawniku. Nadaje się też świetnie na otwarcie ogrodu na wiosnę, gdy posadzimy ją na widocznych murkach, czy obrzeżach.


Przypisy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Puszkinia_cebulicowata
https://en.wikipedia.org/wiki/Puschkinia
https://nl.wikipedia.org/wiki/Puschkinia
http://vip-colors.blogspot.nl/2016/12/narcissus-narcyz-narcis.html
http://vip-colors.blogspot.nl/2017/01/tulipa-tulipan-tulp.html
http://vip-colors.blogspot.nl/2016/08/crocus-krokus-szafran-krokus.html
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz