Trudno dziwić się, że przemysł ogrodniczy udostępnia nam możliwość kupna odmian ogrodowych tej rośliny.
Alpine rock-cress
Arabis alpina - Gęsiówka alpejska - Alpenscheefkelk |
Bylina, która w pierwszym miesiącu wiosny, delikatnie obsypuje się białym kwiatostanem. Niewielkie, zielone listki stanowią dywan, spośród którego na mniej więcej 30 centymetrowych łodychach rozwijają się kwiatostany z czteropłatkowymi pięknościami. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych i naszej niewielkiej pomocy, kwitnienie może trwać ponad 7 tygodni, a zdarza się, że i pod koniec lata jest drugi, słabszy wysyp kwiatów.
Gdy widzimy, że w konkretnym miejscu w ogrodzie, inne rośliny nie radzą sobie zbyt dobrze po mroźnej zimie, posadźmy tam
gęsiówkę alpejską. Miejsce słoneczne lub półcieniste, w glebie wilgotnej ( poradzi sobie , gdzie zasadowa, z wapniem ). Dla odmian ogrodniczych, istotne, aby podłoże było żyzne, bogate w minerały, albo umiarkowanie żyzne.
Arabis alpina - Gęsiówka alpejska - Alpenscheefkelk |
Ten gatunek gęsiówki, jest z wielkim sukcesem nasadzany na skalniaku, na obwódkach, murkach. Jasne, delikatne kwiatuszki informują, że nadeszła wiosna.Choć niewiekich rozmiarów, jest to plant wyrazisty i można z powodzeniem go zaprosić do ogrodów rustykalnych , naturalistycznych, jak i tych, planowanych 'pod linijkę'.
Jako roślina darniowa, sprzyja nam ogrodnikom, do tworzenia aranżacji wiosennych, gdzie ona w roli głównej, choć bez zazdrości podkreślającą walory innych kwiatów.. Na przykład, gdy we wrześniu pośród kępek tej byliny posadzimy niskie kolorowe tulipany, żąkile, śnieżnika lśniącego, czy, na przykład, cebulicę syberyjską, kilka miesięcy później będzie dla nas kwitł kolorowy wiosenny dywan.
Arabis alpina - Gęsiówka alpejska - Alpenscheefkelk |
Po przekwitnięciu, wskazane jest usunięcie kwiatostanów gęsiówki alpejskiej. To po pierwsze, nie odciągnie energii i substancji odżywczych rośliny, na kilkumiesięczne zbędne inwestowanie w zesychające się kwiatostany; po drugie zadbamy o jej bardziej zwarty pokrój, a po trzecie,może doczekamy drugiego kwitnienia ( po którym także przycięcie pielegnacyjne, ważne, aby nie robić tego, gdy przymrozki ).
Nie bez powodu uważa się, że to roślina bardzo wytrzymała, ale to nie znaczy, że sadzimy i pozostawiamy samą sobie. W końcu chodzi o to,że rośnie w naszym ogrodzie, a my chcemy się cieszyć pięknymi kwiatami. Dlatego, w czas suszy, nie zapominajmy jej podlewać.
Arabis alpina - Gęsiówka alpejska - Alpenscheefkelk |
Gdy chcemy nabyć nowe egzemplarze, możemy to zrobić na więcej niż jeden sposób. Poprzez wysiew wiosną nasion ( I kwitnienie dopiero na drugi sezon ). Poprzez sadzonki pędowe, lub przed podział bryły korzeniowej. Dwie ostatnie metody, możemy zastosować po wiosennym przekwitnięciu lub na początku jesieni ( sadzonki nie nasuwają wielkich problemów przy ukorzenianiu, ale logiczne,że wyhodujemy silniejsze rośliny, gdy damy im więcej korzystnych warunków do wzrastania ( czyli końca wiosny ).
Arabis alpina - Gęsiówka alpejska - Alpenscheefkelk |
Arabis - Gęsiówka ( gatunki ) - Scheefkelk ( soorten ) ( foto )
Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Arabis_alpina
https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C4%99si%C3%B3wka_alpejska
https://nl.wikipedia.org/wiki/Alpenscheefkelk
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz