poniedziałek, 20 marca 2017

Arabis alpina - Gęsiówka alpejska - Alpenscheefkelk


                                                         Arabis alpina, nie bez powodu została tak nazwana. Pewne jest to, że to roślina z wysoką klasą, jeśi chodzi o mrozoodporność i odnajdowanie się na wyżynach oraz w wysokich piętrach gór. W naturalnym środowisku, można ją spotkać w północnej części Ameryki Północnej, a także w naszych rodzimych Tatrach, bardzo wysoko.
                                                        Trudno dziwić się, że przemysł ogrodniczy udostępnia nam możliwość kupna odmian ogrodowych tej rośliny.


                                                                 Alpine rock-cress
Arabis alpina - Gęsiówka alpejska - Alpenscheefkelk                                      Bylina, która w pierwszym miesiącu wiosny, delikatnie obsypuje się białym kwiatostanem. Niewielkie, zielone listki stanowią dywan, spośród którego na mniej więcej 30 centymetrowych łodychach rozwijają się kwiatostany z czteropłatkowymi pięknościami. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych i naszej niewielkiej pomocy, kwitnienie może trwać ponad 7 tygodni, a zdarza się, że i pod koniec lata jest drugi, słabszy wysyp kwiatów.
                                    Gdy widzimy, że w konkretnym miejscu w ogrodzie,  inne rośliny nie radzą sobie zbyt dobrze po mroźnej zimie, posadźmy tam
  gęsiówkę alpejską. Miejsce słoneczne lub półcieniste, w glebie wilgotnej ( poradzi sobie , gdzie  zasadowa, z wapniem ). Dla odmian ogrodniczych, istotne, aby podłoże było żyzne, bogate w minerały, albo umiarkowanie żyzne.


Arabis alpina - Gęsiówka alpejska - Alpenscheefkelk


                                     Ten gatunek gęsiówki, jest z wielkim sukcesem nasadzany na skalniaku, na obwódkach, murkach. Jasne, delikatne kwiatuszki  informują, że nadeszła wiosna.Choć niewiekich rozmiarów, jest to plant wyrazisty i można z powodzeniem go zaprosić do ogrodów rustykalnych , naturalistycznych, jak i tych, planowanych 'pod linijkę'.
                                  Jako roślina darniowa, sprzyja nam ogrodnikom, do tworzenia  aranżacji wiosennych, gdzie ona w roli głównej, choć bez zazdrości podkreślającą walory innych kwiatów.. Na przykład, gdy  we wrześniu pośród kępek tej byliny posadzimy niskie kolorowe tulipany, żąkile, śnieżnika lśniącego, czy, na przykład, cebulicę syberyjską, kilka miesięcy później będzie dla nas kwitł kolorowy wiosenny dywan.Arabis alpina - Gęsiówka alpejska - Alpenscheefkelk

                                    Po przekwitnięciu, wskazane jest usunięcie kwiatostanów gęsiówki alpejskiej. To po pierwsze, nie odciągnie energii i substancji odżywczych rośliny, na kilkumiesięczne zbędne inwestowanie w zesychające się kwiatostany; po drugie zadbamy o jej bardziej zwarty pokrój, a po trzecie,może doczekamy drugiego kwitnienia ( po którym także przycięcie pielegnacyjne, ważne, aby nie robić tego, gdy przymrozki ).
                                   Nie bez powodu uważa się, że to roślina bardzo wytrzymała, ale to nie znaczy, że sadzimy i pozostawiamy samą sobie. W końcu chodzi o to,że rośnie w naszym ogrodzie, a my chcemy się cieszyć pięknymi kwiatami. Dlatego, w czas suszy, nie zapominajmy jej podlewać.


Arabis alpina - Gęsiówka alpejska - Alpenscheefkelk
                                                 Gdy chcemy nabyć nowe egzemplarze, możemy to zrobić na więcej niż jeden sposób. Poprzez wysiew  wiosną nasion  ( I kwitnienie dopiero na drugi sezon ). Poprzez sadzonki pędowe, lub przed podział bryły korzeniowej. Dwie ostatnie metody, możemy zastosować po wiosennym przekwitnięciu  lub na początku jesieni ( sadzonki nie nasuwają wielkich problemów przy ukorzenianiu, ale logiczne,że wyhodujemy silniejsze rośliny, gdy damy im więcej korzystnych warunków do wzrastania ( czyli końca wiosny ).

Arabis alpina - Gęsiówka alpejska - Alpenscheefkelk

Arabis - Gęsiówka  ( gatunki ) - Scheefkelk ( soorten )  ( foto )


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Arabis_alpina
https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C4%99si%C3%B3wka_alpejska
https://nl.wikipedia.org/wiki/Alpenscheefkelk
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz