piątek, 1 marca 2024

Streptocarpella caulescens var. pallescens - (Skrętnik bezłodygowy)

                                        Streptocarpella caulescens var. pallescens - gatunek streptocarpella, w powszechnym nazewnictwie (skrętnik bezłodygowy). Urocza roślina, która na naszej szerokości geograficznej może być uprawiana jako ozdobna w mieszkaniach, bądź w sezonie na letnisku. Kwitnienie rozpoczyna w drugiej połowie wiosny z pojedynczymi akcentami jesienią. Kwiaty drobne jasne, dużo mniejsze niż u skrętnika górskiego, przy optymalnych warunkach uprawy, w dużej ilości. U większych egzemplarzy,

Streptocarpella caulescens var. pallescens - (Skrętnik bezłodygowy)

pokrój zwieszający, także roślina odpowiednio wyeksponowana w podwieszanym pojemniku, może stać się żywym dziełem sztuki. Co interesujące, gatunek nie tworzy rozety, stąd określenie go jako caulescens, czyli bezłodygowy. Młodziki pozyskujemy w formie zakupu gotowych sadzonek, albo poprzez wysiew nasion. Nasiona kiełkują dość dobrze, gdy temperatura w otoczeniu powyżej 20°C. Ponieważ są jak pył wymieszajmy je z suchym piaskiem by łatwiej było równo wysiać. Nasion nie przykrywamy tylko dociskamy do wilgotnego podłoża. Gdy niewielkie spadki temperatury nocą, okrycie z woreczka foliowego.

Dojrzałe rośliny mogą tracić żywotność po 3-5 latach uprawy (niezbyt obfity pokrój), dlatego miejmy na uwadze  zebranie i przechowanie nasion, aby powołać kolejne egzemplarze. Na nasiona warto zostawić jeden/dwa przekwitające kwiatuszki. Usunięcie pozostałych, pozwoli zachować roślinie energię i substancje odżywcze, które będzie mogła przeznaczyć na rozwój młodych części. 

                          Streptocarpella caulescens var. pallescens, przez cały rok w pokoju na parapecie/podwieszony, albo pod koniec maja, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków

Streptocarpella caulescens var. pallescens - (Skrętnik bezłodygowy)

wyeksponowany na zewnątrz (balkon, patio, parapety). Soliter, albo w kompozycji z innymi 'traktowany' wówczas jako jednoroczna roślina. Ekspozycja jasna, jednak odpada wystawa południowa. W słoneczne dni przy temperaturach powyżej 25°C, doniczka musi zostać przeniesiona w głąb mieszkania. Podłoże przepuszczalne, idealna mieszanka dla roślin doniczkowych + keramzyt ogrodniczy. Ten materiał również jako pierwsza kilkucentymetrowa warstwa w doniczce. W pojemnikach wystawionych na zewnątrz, drożny odpływ, aby nie zastawały nadwyżki deszczówki. Podlewamy woda w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest sucha. Latem, mogą to być codzienne wędrówki z konewką. Podlewamy rano, albo pod wieczór, wtedy nie narazimy listków i kwiatuszków na zniszczenie miksu słońce+woda. 

Oczekujemy witalnych roślin z obfitym kwitnieniem, dokarmiajmy je. Stosujemy nawozy przeznaczone dla roślin kwitnących uprawianych w mieszkaniu/dla roślin kwitnących jednorocznych balkonowych (jeśli tak właśnie zagospodarowaliśmy tym gatunkiem skrętnika). Częstotliwość dostaw, dawkowanie - według informacji znajdujących się na etykiecie. Poza przekwitniętymi kwiatami, usuwamy nieestetycznie wyglądające liście.

Streptocarpella caulescens var. pallescens - (Skrętnik bezłodygowy)


 


Przypisy:
https://www.vip-colors.com/2017/08/streptocarpella-saxorum-streptokarpella.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz