piątek, 29 września 2023

Verbascum chaixii - Dziewanna Chaixa

                                                 Dziewanna Chaixa, jako dzikus kwitnie na terenach przyległych do Morza Śródziemnomorskiego. W uprawie ogrodowej, doskonale nadaje się do przestrzeni naturalistycznych, czy jako jedno ze średnich pięter kompozycji. Ładniej zaprezentuje się, gdy posadzona w kilka sztuk,

                                                                                  Nettle-leaved mullein.eng

Verbascum chaixii - Dziewanna Chaixa
 'Royalty'

gdzie każda z roślin powinna mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do zdrowego wzrostu. To krótkowieczna bylina, która kwitnie w drugim roku uprawy. W pierwszym wyrastają dolne liście zebrane w różyczkę liściową. W sprzedaży wyłącznie kultywary. Drobne pojedyncze kwiaty rozkwitają od dołu ku górze na całej osi kwiatostanu. U odmian w kolorze: białym, kremowym, łososiowym, żółtym, bądź

w fioletowym. Roślina miododajna, także przyciągnie do siebie i  do innych kwitnących ogrodowych oblatywaczy. Kwitnienie trwa od połowy czerwca do połowy września. Przy optymalnych warunkach uprawy (glebowych, wodnych, świetlnych), w zależności od odmiany pędy osiągną wysokość od 0.9 do 1.2 metra. Także, rozstaw sadzonek  0.3 do 0.4 metra.

Ekspozycja jasna. Panuje brak hydrologicznej równowagi, więc nie pozostawiajmy dziewanny Chaixa samemej sobie - latem w czasie upałów i w bezśnieżne zimy,  nie obędzie się bez dodatkowych wędrówek z konewką. Zimą, wodę w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu roślin dostarczamy w bezmroźny dzień w południe; latem rano, albo pod wieczór. Optymalny stopień wilgotności podłoża - umiarkowany. Przy nasadzeniach w donicy, zadbajmy, aby był tam drożny odpływ. Nie będą zastawały nadwyżki deszczówki. Pojemnik z odpowiedniego tworzywa, aby zimą nie przemarzała bryła korzeniowa; ustawiony na cegłach, specjalnych ażurowych podstawkach na kółkach, też wspomaga ujście zbyt dużej ilości wody, a jednocześnie donice nie są ustawione w czasie zimy bezpośrednio na betonie.

Verbascum chaixii - Dziewanna Chaixa
 'Royalty'

 Gleby zasobne, próchniczne, przepuszczalne o lekko zakwaszonym odczynie pH, może być neutralny. Gleby średnio żyzne i słabsze wymagają większych nakładów pracy pod kątem wzbogacania w substancje odżywcze, (kompost, nawozy wieloskładnikowe). W marcu możemy obkopać kilkunastoma dołkami okręgi wokół listnych rozet i wypełnić je mieszanką kompostu i świeżej niewyjałowionej ziemi. Latem, nie zaszkodzi, gdy przy okazji podlewania innych roślin i ta dostanie co nieco z rozcieńczonych z wodą gnojówek (żywokost, pokrzywy, czosnek). Więcej informacji na temat naturalnych nawozów stosowanych do roślin ogrodowych. Przy stosowaniu nawozów kupnych przeznaczonych dla zasilania roślin kwitnących, wiosenna dawka wieloskładnikowego z azotem, późnym latem bez niego, (jesienią w pierwszym roku uprawy dziewanna powinna przygotowywać się do nadchodzących zimowych warunków, a nie 'wchodzić na wysokie obroty'). Dawkowanie nawozu, częstotliwość dostaw, według informacji na etykiecie.

                                            W drugim roku, w czasie kwitnienia, regularne usuwanie pędów z przekwitniętymi kwiatostanami, pozwoli roślinie zaoszczędzone substancje odżywcze oraz energię przeznaczyć na rozwój kolejnych pędów. Na nasiona wystarczy pozostawić jeden/góra dwa kwiatostany.

Nasiona dziewanny Chaixa wysiewa się wiosną na rozsadniku lub w inspekcie i w tym samym roku wysadza na miejsce stałe. Można również siać ten gatunek bezpośrednio do gruntu w końcu lipca i na początku sierpnia.

Verbascum chaixii - Dziewanna Chaixa
 'Royalty'

 

 

Verbascum (soorten) - Dziewanna (gatunki) ( foto )


Przypisy:
https://en.wikipedia.org/wiki/Verbascum_chaixii
https://www.vip-colors.com/2022/04/ogrod-naturalne-metody-nawozenia.html 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz