środa, 21 października 2020

Phlox drummondii - Floks Drummonda - Vlambloem

                                   Floks  Drummonda, znany również pod pospolitą nazwą płomyk letni, to roślina jednoroczna, która na kilku kontynentach gości w ogrodach; jest doceniana za swe kwietne zdobnicze walory, które utrzymują się przez kilka miesięcy. Na zdjęciach gwiazdkowate, zaostrzone płatki.
                                                                       Annual phlox.eng
Phlox drummondii - Floks  Drummonda - Vlambloem
'Cuspidata'

Typowa forma gatunku zakwita w kolorze czerwonym kwiatuszkami zebranymi w wierzchotki. Poszczególne hodowlane odmiany,  mają kwiaty również w innych kolorach: białym, różowym, fioletowym i w różnych odcieniach tych barw podstawowych. U niektórych są kwiaty z oczkiem lub odmiennego koloru plamą wewnątrz korony. Kwitnie trwa od końca czerwca nawet do pierwszych jesiennych przymrozków, (wcale nie znaczy, że jesienią będzie słabe). Gatunek, przy  optymalnych warunkach osiąga wysokość do 40 centymetrów; poszczególne odmiany pomiędzy 20, a nawet 60 centymetrów. Także część z nich nadaje się do uprawy na balkonie, czy jako najniższe piętro w jednorocznej rabacie, czy wzdłuż ścieżek, zaś te wyższe na kwiat cięty do letnich, tętniących kolorami bukietów. 
                                     Wczesnowiosenny wysiew nasion w rozsadniku. Nasiona powinny być przykryte tylko cieniutką warstwą ziemi, lekko dociśnięte. Tak jak i dla rozsady, tak również dla egzemplarzy pławiących się na zewnątrz w słonecznych kąpielach,  pojemnik z odpływem (swobodne ujście nadmiaru deszczówki), podłoże przepuszczalne o pH neutralnym w kierunku lekko zakwaszonego. Mieszanka ziemi, kompostu i 'rozluźniacza' (kamyki, żwirek, kulki).
Pikowanie do docelowych pojemników, czy bezpośrednio do gruntu, gdy minie zagrożenie powrotu wiosennych przymrozków - te w tym roku 'zdarzały się' do Zimnych Ogrodników.
Misy, kosze, donice, wypełnione 'floksowym' dobrem, również wynosimy na zewnątrz dopiero wówczas, gdy nie zetnie ich przymrozek. 
Ekspozycja słoneczna przy założeniu, że będziemy dbali, aby rośliny wciąż miały stały średni stopień wilgotności podłoża. Nie może pozostawać nadmiar wody na podstawku, czy w osłonce.
Zasilamy od połowy kwietnia do momentu, gdy rozkwitną ostatnie kwiatostany. Używamy nawozu wieloskładnikowego przeznaczonego dla roślin jednorocznych kwitnących. Stosujemy go według wskazówek na etykiecie.
                                             W jednogatunkowym miksie kolorowych odmian, czy w połączeniu z innymi gatunkami - wszędzie tam, floksy wniosą w otoczenie koloryt oraz urozmaicenie kwietnych kształtów. 

Phlox drummondii - Floks  Drummonda - Vlambloem
'Cuspidata'


Phlox drummondii - Floks  Drummonda - Vlambloem
'Cuspidata'


Phlox drummondii - Floks  Drummonda - Vlambloem
'Cuspidata'

Phlox drummondii - Floks  Drummonda - Vlambloem
Zdjęcie wykonała i udostępniła do publikacji Pani Krystyna

 
 
 
 
Phlox - Floks, płomyk (gatunki) - Vlambloem (soorten) ( foto )
 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Phlox_drummondii
https://pl.wikipedia.org/wiki/Floks_Drummonda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz