środa, 30 września 2020

Erigeron karvinskianus - Przymiotno Karwińskiego - Muurfijnstraal

                                            Przymiotno Karwińskiego, doskonale odnajdzie się, gdzie ogród skalny, ogród wiejski, ogród nowoczesny, ogród śródziemnomorski i nasadzeniach pojemnikowych wyeksponowanych na słonecznych miejscówkach. To bylina z długim i bogatym kwitnieniem. Pełne wdzięku i naturalności kwiatuszki, podbijają wiele serc. Podobne w wyglądzie do naszych rodzimych stokrotek, nazywane są (stokrotkami hiszpańskimi). U gatunku, drobne języczkowate kwiaty są jasne, 
u odmian mogą być  również w jaśniejszym, albo w ciemniejszym różu.

                                                                    Mexican fleabane.eng
Erigeron - Przymioto - Fijnstraal
Erigeron karvinskianus  - Przymiotno Karwińskiego - Muurfijnstraal
'Profusion'
 
Przy optymalnych warunkach uprawy, część pędów osiagnie wysokość pomiędzy 30, a 50 centymetrów, a część będzie delikatnie pokładała, (stąd pomysł na wykorzystanie rośliny w ogrodach wertykalnych, na murkach, schodach, albo w wysokich pojemnikach, gdzie niektóre jej części będą 'romantycznie' się przewieszały. Luźny pokrój; gdy powiew wiatru, eteryczne poruszenia. Latem, przy miododajnych kwietnych smakołykach uwijają się skrzydlaci ogrodowi przyjaciele. Zalecą do przymioto, zalecą i do wielu innych ślicznych kwitnących roślin w naszej ogrodowej przestrzeni. 
                                      Okres kwitnienia, to ponad pięć miesięcy. Początki w drugiej połowie czerwca i aż do pierwszych jesiennych przymrozków. Warto więc taką żywą ozdobą się zainteresować i zagospodarować ją, aby upiększyła nasze zielone przestrzenie. Gatunek ten wykazuje duże zróżnicowanie w ulistnieniu;jego niewielkie liście mogą być lancetowate, jajowate, a nawet klapowane.
                                      Może to być roślina niemal bezobsługowa, pod warunkiem, że od samego początku zapewnimy jej odpowiednie uwarunkowania rozwoju. Słowo klucz: drenaż. W glebach zbyt

Erigeron karvinskianus  - Przymiotno Karwińskiego - Muurfijnstraal
'Profusion'

zbitych, z wysokim poziomem wilgotności - w czasie trudnych zimowych warunków bryła korzeniowa zacznie gnić, albo przemarzać. A nawet jeśli gatunek ten potraktujemy jako jednoroczny, a ziemia będzie kiepska - to po prostu będzie słabe kwitnienie. Wysiew nasion, czy podział bryły korzeniowej rośliny macierzystej, wskazane, gdy ustąpią wiosenne przymrozki, (po Zimnych Ogrodnikach).  
Młodą roślinę od czerwca do września zasilamy kompostem lub nawozem do roślin kwitnących, (zaś tę rosnącą już kolejny rok, od kwietnia). Można również posiłkować się naturalnymi rozwiązaniami, (rozcieńczone z wodą gnojówki z pokrzyw, z żywokostu, z czosnku).
                                         Ekspozycja słoneczna. Podłoże przepuszczalne, o stałym średnim stopniu wilgotności, (wtedy najbogatsze kwitnienie); jeśli gleby suchsze mniej kwiatów. Dlatego, gdy kilka dni pod rząd bardzo gorąco, zaleca się rano, albo pod wieczór wędrówki z konewką, (podlewając w godzinach południowych narazilibyśmy części roślin na poparzenia i zniszczenia).
Na czas zimy, na terenach, gdzie można spodziewać się spadków temperatury poniżej -15°C, zaleca się pod koniec października podsypanie przymioto dodatkową warstwą ziemi.
 
 
 
 
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przymiotno
https://nl.wikipedia.org/wiki/Muurfijnstraal
https://en.wikipedia.org/wiki/Erigeron_karvinskianus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz