czwartek, 1 października 2020

Stromanthe sanguinea - Stromante krwista

                                Stromanthe sanguinea , znana również pod potoczna nazwą (stromante krwista), jest rośliną, która wprowadzi do naszego otoczenia kolor i egzotykę. Widoczna, nasycona barwami i wzorami, całoroczna ozdoba - doskonale wkomponuje się w wiele stylistyk w pomieszczeniach mieszkalnych,

                                                                  Stromanthe sanguinea.eng

Stromanthe sanguinea - Stromante krwista
'Triostar'

biurowych, hotelowych i restauracyjnych. To nie plant z tych, który jest skromny i niemal niezauważalny. O ile u gatunku główne dekoracje, to jest liście,  są zielone z bordowym/krwistym 'podbiciem' (spodnią stroną) - to w temacie kultywarów, botanicy wykazali się dużą kreatywnością i stworzyli odmiany, gdzie

te części zachwycają doborem kolorów. Wszystkie rośliny  o zwartym, pełnym pokroju. 'Tricolor', bogaty w subtelne odcienie pudrowego różu, ciemnej zieleni, 'maźnięć' czerwienią i oczywiście spodnie części blaszek krwiście czerwone. Odmiana 'Magic star', to elegancka głęboka zieleń nakrapiana jasnymi paskami, kropkami, z bordowym spodem blaszek. 'Triostar', w tonacji 'pomiędzy'',w porównaniu z dwiema wcześniej opisanymi. Jest sporo zieleni, wyraźnych jasnych kolorów odcinających się od niej  i oczywiście obecny 'od spodu' różowo/czerwono/bordowy. Nie trudno się domyśleć, że to dzięki temu ostatniemu z wymienionych kolorów, taka a nie inna polska nazwa plantu. W warunkach domowej uprawy, kwitnienie w 99% nie ma miejsca.

Na macierzystych terenach, to jest w brazylijskich lasach, stromanthe sanguinea rośnie w niższych partiach roślinności. Witalnie się rozrasta, zaś wzwyż sięga nawet na wysokość 1/5 metra. Jako roślina pokojowa, w zależności od odmiany, dorosły egzemplarz osiąga wysokość pomiędzy 35, a 60 centymetrów. W naturalnych warunkach, w jej otoczeniu panuje wysoka wilgotność powietrza, przefiltrowane przez wyższe rośliny światło dzienne i wyłącznie temperatury dodatnie. Chcąc mieć w swoim otoczeniu witalnego 'doniczkowca', powinniśmy mu zapewnić podobne warunki uprawy.

                                             Pozyskanie nowych egzemplarzy z wysiewu nasion, albo poprzez podział bryły korzeniowej rośliny macierzystej, (przy przesadzaniu do świeżego, niewyjałowionego podłoża).

Stromanthe sanguinea - Stromante krwista
'Triostar'

'Doniczkowiec'  nie ma tolerancji dla temperatur poniżej 10°C. I już na samym początku, jeśli chodzi o uprawę tego plantu, warto wspomnieć, że nie toleruje on 'zaskakujących' go zmian temperatury, natężenia światła dziennego. Czyli, ewentualnie, jeśli zdecydujemy się, na przeniesienie go, to na letnisko, gdy temperatura na dworze powyżej 15°C i powrót pod dach, już w połowie sierpnia, wtedy to zaczynają się noce, gdzie temperatura poniżej 15°C. Optymalna przez cały rok,  to pomiędzy 18, a 24°C. 
Miejsce ustawienia donicy tam, gdzie ekspozycja, w tak zwanym 'jasnym cieniu'. Zbyt silne nasłonecznienie, to poparzenia, zbyt ciemno, to nieestetycznie prezentujące się 'karłowe planty', mało obfity pokrój i przede wszystkim brak efektownie wybarwionych liści.
Ziemia standardowa do roślin uprawianych w domu. Można ją przemieszać z dwiema, trzema garściami humusu i garścią piasku. Na spód warstwa keramzytu, kilka centymetrów, (kulek styropianowych, kamyków, żwirku). Pojemnik z odpływem ustawiony na podstawce, albo w dekoracyjnej osłonce. 
Przesadzamy na wiosnę, stary pojemnik wydaje się być zbyt mały. Co dwa sezony zupełnie wystarczy, choć może się wydać, że plant nam rośnie jak na drożdżach. 
Donica z odpływem o numer, góra dwa większa. Gdy będziemy go przesadzali częściej, albo co gorsze do za dużo większego pojemnika, niż roślina tego potrzebuje; wtedy ona przystopuje rozwój
części nadziemnych na korzyść rozrastania bryły korzeniowej (z czym zupełnie nam nie po drodze). 
W sezonie, gdy nie wykonujemy przesadzania, wybierzmy wierzchnia warstwę ziemi i zastąpmy nową, niewyjałowioną. Nawozimy od lutego  do końca października, nawozem w granulacie dla roślin pokojowych ozdobnych z liści, (zgodnie z zaleceniami na etykiecie; raz w miesiącu wystarczy, przy regularnym rok rocznym przesadzaniu).                                                                                           Podlewamy według techniki 'na palca'. Przesuszona wierzchnia warstwa, dostarczamy wodę, zawsze

Stromanthe sanguinea - Stromante krwista
'Triostar'

w temperaturze zbliżonej do tej jaka panuje w otoczeniu rośliny. Zastałą wodę zlewamy, nigdy nie powinna pozostawać na podstawku, czy w osłonce.  Od listopada do połowy lutego, podlewajmy mniej obficie o 1/3, ale nie zmieniamy częstotliwości dostaw, (aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni). Warto latem i zimą, (gdy włączone grzejniki), ustawić w pobliżu kilka wypełnionych wodą zwilżaczy. Wyższa wilgotność powietrza w pomieszczeniu, przysłuży się nie tylko roślinie, ale i nam samym.
                             Jeśli jesteśmy w posiadaniu zraszacza z bardzo drobnymi oczkami, w czasie suszy, czy zimą, gdy w pomieszczeniach suche powietrze, to używajmy go.  Zraszacze ze zbyt dużymi otworami, pozostawiłyby brzydkie plamy na liściach, a przecież te barwne części stanowią główną dekorację i nie ma w tym sensu, aby im szkodzić. Zraszanie zimą, dopuszcza się, gdy stromante krwista  ma dostęp do odpowiedniej ilości dziennego światła. Wiadomo, co by złego wynikło, gdyby miała ciemno, zimno i jeszcze zbyt dużo wilgoci w otoczeniu. Logika/profilaktyka, przede wszystkim.
Jeśli nie używamy rozpylacza, a listki są zakurzone, można 'doniczkowca' wysłać' pod prysznic. Donicę owijamy folią, liście opłukujemy delikatnym natryskiem ('letnia' woda). Następnie odstawiamy roślinę na kilka godzin do ciemnego miejsca. Listki wyschną, zaczną połyskiwać i prezentować się bardziej witalniej. Wówczas przenosimy pojemnik na stałą miejscówkę. Gdy egzemplarz bardzo rozrośnięty i nie nadaje się do takich 'kąpieli', pozostaje nam listek po listku wyczyścić z kurzu, (za każdym razem czysty wilgotny papierowy ręczniczek, którym przeciągamy od wewnętrznej do zewnętrznej strony listka). Także pierwsze godziny po zabiegu roślina powinna pozostać w cieniu, a dopiero gdy 'wyschnie', może wrócić na swoją 'miejscówkę'.

Stromanthe sanguinea - Stromante krwista
'Triostar'
Stromanthe sanguinea - Stromante krwista
'Triostar'
Stromanthe sanguinea - Stromante krwista
'Triostar'
Stromanthe sanguinea - Stromante krwista
'Triostar'


 Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] 

https://en.wikipedia.org/wiki/Stromanthe_sanguinea

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz