wtorek, 19 maja 2020

Cymbopogon citratus - Palczatka cytrynowa, (trawa c.) - Citroengras

                                     Palczatka cytrynowa, powszechnie nazywana (trawą cytrynową), coraz częściej zaczyna gościć w naszych zielonych przestrzeniach i co cieszy, nie tylko z tytułu funkcji zdobniczej, a przede wszystkim dzięki rosnącej świadomości, jakie to dobro dla naszego zdrowia. Od dawien dawna uprawiana w krajach basenu Morza Śródziemnego, w codziennym życiu wzbogaca ich dietę stosowana jako dodatek do sałatek, dań głównych, zup, sosów, deserów; może być z niej także zaparzana herbata, czy uskuteczniona produkcja nalewki na własny użytek.

                                               West Indian lemon grass.eng
Cymbopogon citratus - Palczatka cytrynowa, (trawa c.) - Citroengras

Witaminy A.B6,C, takie minerały jak wapń, magnez, żelazo, fosfor, potas, sód, cynk' do tego wartości tiaminy, ryboflawiny, niacyny i kwasu foliowego. Dobro to przekłada się na wspomaganie pracy układów pokarmowego i krwionośnego, zwiększenie koncentracji, poprawę nastroju, polepszenie
wyglądu skóry, włosów, paznokci, zmniejszenie potliwości.
                                       A jak wygląda sprawa uprawy tego gatunku palczatki? Na naszej szerokości geograficznej, nie przezimuje w gruncie. Oczywiście, można próbować ... jednak jaki w tym sens, gdy tak uziemiony plant po przycięciu mizernie 'dobije'? Jeśli dysponujemy pomieszczeniem z dostępem światła dziennego, gdzie w zimowe miesiące temperatura pomiędzy 5, a 15°C, śmiało tam będziemy mogli lokować tę trawę. Będą tolerowane także kilkudniowe spadki temperatur do 0°C, ale lepiej, aby takich momentów było jak najmniej.
Aby do połowy października 'wykopki' palczatki nie były zbyt kłopotliwe, warto po Zimnych Ogrodnikach wiosną ją wkopać w pojemniku bez dna. Wówczas plan nie ma ograniczeń w czerpaniu z gleby wody i substancji odżywczych, a nam potem będzie łatwiej ją przemieścić pod dach lokując w większym pojemniku, albo na podstawce. Jeśli źdźbła zbyt długie, możemy je na potrzeby przeprowadzki skrócić o 1/3.
Pod dachem podlewamy regularnie, gdy dobrze przesuszona wierzchnia warstwa podłoża. Woda zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny; nie powinna pozostawać w osłonce, na podstawku; podlewamy niezbyt obficie.

Cymbopogon citratus - Palczatka cytrynowa, (trawa c.) - Citroengras

Na początku marca przycinamy fryzurkę palczatce dość krótko, na około 5 do 8 centymetrów, licząc od podłoża. Zauważalne młode pędy - czas na przesadzanie do nowego podłoża. Plant 'lubi sobie podjeść', także poza niewyjałowionym podłożem nada się regularne nawożenie, (przez cały okres wegetacji, to jest do końca września). Stosujemy specjalistyczny nawóz, albo ten z przeznaczeniem do warzyw. W sezonie możemy również posiłkować się rozcieńczonymi gnojówkami z wodą, (z żywokostu, z pokrzyw, ze skrzypu polnego). Nie stosujemy nawozów do roślin ozdobnych!!! Będziemy użytkować trawę cytrynową do spożycia.
                                         Palczatka cytrynowa, w smaku przypomina cytrynę, ale jest bardziej 'słodsza' i delikatniejsza. Najsmaczniejsze są młode listki (do 15 centymetrów) i delikatnie rozgniecione niewielkie bulwy. Poza walorami smakowymi, gdy potrzemy dłońmi źdźbło, będzie wydzielał się tak znajomy, przyjemny cytrynowy zapach.
                                          Roślina, która pomaga w walce z cukrzycą, z chorobami nowotworowymi, krążenia. Ale po co sięgać po nią dopiero wtedy, kiedy warto i można z jej wartości korzystać w życiu codziennym, abyśmy pozostawali o wiele dłużej zdrowi?  Trawa cytrynowa 'sklepowa', albo jeszcze lepiej - z własnej uprawy.
Pielęgnowanie roślin przyprawowych na własny użytek, jest jedną z dróg, poprzez które zwiększamy swoją świadomość na temat racjonalnego odżywiania.Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Palczatka
https://nl.wikipedia.org/wiki/Citroengras
https://en.wikipedia.org/wiki/Cymbopogon_citratus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz