środa, 11 marca 2020

Clerodendrum quadriloculare - (Klerodendrum quadriloculare)

                           Clerodendrum quadriloculare,  ('quadri' - diamenty, 'loculare' - miejscowa). Nowa Gwinea, Filipiny - w strefach subtropików, to roślina ogrodowa ekspansywna. U nas, ze względu na nieprzystosowanie do temperatur minusowych, może być prowadzona w donicach (w ciepłe miesiące na letnisku, w połowie października 'przeprowadzka' do chłodnego pomieszczenia z dostępem światła dziennego i z niewielkimi regularnymi dostawami wody).  Ten gatunek klerodendrum, wytwarza

                                                            Starburst bush.eng
Clerodendrum quadriloculare - (Klerodendrum quadriloculare)

bardzo zdobnicze kwiatostany, wyglądają one niczym fajerwerki. Krzew liściasty, przy czym roślina może być także prowadzona w formie piennej na podkładce. W czasie ogrodniczych zakupów, możemy napotkać oba pokroje, także mamy wybór, jakiego 'doniczkowca' będziemy przez lata pielęgnowali. Na rodzimych terenach, kwitnienie rozpoczyna się w pierwszej
połowie wiosny, u nas, może się zdarzyć, że będzie to początek lata. Kilka, kilkanaście tygodni (przy sukcesywnym usuwaniu przekwitających kwiatostanów, wydłużymy to egzotyczne fajerwerkowe piękno).
                       Po zakupie, sprawdzamy kondycję bryły korzeniowej. Nie noszącą znamion chorobowych, ani zgnilizny, lekko od spodu rozruszajmy dłonią i ulokujmy w dość luźnym podłożu. Wcześniej, do donicy z odpływem wsypmy do pięciu centymetrów 'rozluźniacza' (kamyki, żwirek, keramzyt). Następnie mieszankę ziemi ogrodowej, dwie garście piasku i dwie kamyków.
Dostawy wody regularne, od początku marca do końca września bardziej obfite, ale kolejna wówczas, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest bardzo dobrze przesuszona - ten plant nie lubi mokrych nóg, gdzie zastaje dłużej woda. Także, eksponując go na letniku, gdzie deszcze, nie stawiajmy go na podstawku, a tak, aby nadwyżka wody była sprawnie naturalnie odprowadzana.
Zasilamy od początku marca do końca kwitnienia, nawozem wieloskładnikowym do roślin wieloletnich kwitnących, (albo trzykrotnie przez ten okres kompostem, humusem).
Regularnie usuwamy przekwitnięte kwietne ozdoby. Po za kończeniu kwitnienia, przycinamy wszystkie pędy o 1/3. Czy to jako 'niewielkie doniczkowe drzewko, czy w formie krzewiastej, roślina będzie miała bogatszy pokrój, a w następnym sezonie wegetacyjnym, więcej 'eksplodujących kwiatostanów
Liście całoroczne w głębokiej zieleni; na początku wiosny części z nich opadnie (tę roślinę, jak wszystkie żywe organizmy również dotyczą procesy starzenia). Tak więc regularnie usuwamy starzejące się, nieestetycznie wyglądające części.
                                     Ekspozycja słoneczna. Z tym, że przy uprawie pojemnikowej, tak jak i młode, tak starsze egzemplarze warto chronić przed silnie operującymi promieniami słonecznymi. Zbyt 'mocne' słońce, zbyt duże zacienieni = słabemu kwitnieniu.
                                   Młodziki, najlepiej pozyskać z wiosennych półzdrewniałych sadzonek (14 - 16 centymetrowe odcinki), lokujemy w niewielkich doniczkach z odpływem, używamy środka ukorzeniającego. Pod koniec lata, lekko podcinamy ich fryzurkę. Regularnie podlewane, powinny spędzić zimę w jasnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie niższa niż 12°C.

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Clerodendrum_quadriloculare

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz