wtorek, 26 lutego 2019

Persicaria campanulata - Persikaria dzwonkowata - Klokjesduizendknoop

                                    Persicaria campanulata, Polygonum campanulatum, Persikaria dzwonkowata, (Rdest dzwonkowaty), naturalnie rośnie na azjatyckich terenach wyżynnych (Chiny, Nepal, Birma). W uprawie, jest to roślina idealnie nadająca się do ogrodów naturalistycznych, preriowych, na granicy, na skrajach lasów, a także w kompozycji, jako jedno z wyższych bylinowych pięter. Sadzona w grupie, bądź jako soliter, doda wdzięku i poruszenia każdemu z tych miejsc.


                                                       Lesser knotweed.eng
Polygonum - Rdest - Varkensgras
Persicaria campanulata, Polygonum campanulatum - Persikaria dzwonkowata - Klokjesduizendknoop

                                    Przy sprzyjających warunkach (uprawy i klimatycznych), plant osiągnie wysokość pomiędzy 80, a 110 centymetrów. Zalecana odległość sadzenia to 40 centymetrów, na metr kwadratowy 5, 6 sadzonek.
Liście owalnie lancetowate, w kolorze głębokiej zieleni, wyraźnie unerwione. Od końca lipca do
początku października,trwa kwitnienie. Wówczas w szczytowych częściach bordowo nabiegłych pędów, kwitną bogato prezentujące się  kwiatostany złożone z setek dzwonkowatych ozdób,. Kwiaty te, w zależności od odmiany, mogą być w kolorze białym, bądź w delikatnym różu. 
                                     Problemów z uprawą tej byliny praktycznie nie ma, przy założeniu, że od samego początku zagwarantowaliśmy jej odpowiednie warunki bytowania. Optymalny czas nasadzeń bezpośrednio do gruntu, to wiosna, gdy minęło już zagrożenie powrotu przymrozków.
                               Starsze egzemplarze, radzą sobie z mrozami do - 20°C (USDA 6b), niemniej o młodziki trzeba szczególniej zadbać, czyli nie narażać ich na przemarzanie.W pierwszym sezonie, kwitnienie nie będzie oszałamiające, ale gdy na dobre persikaria dzwonkowata w naszej ogrodowej przestrzeni  się rozgości, następnego roku, stanie na wysokości zadania i bogato będzie dzwoneczkami zdobić.
Roślinę możemy komponować z innymi wieloletnimi (krzewy, byliny. trawy), jednak wybierajmy zestawy z rozmysłem. Persikaria, , ma 'niezły apatyt', więc w jej otoczeniu nie lokujmy żarłocznych plantów.


Persicaria campanulata, Polygonum campanulatum - Persikaria dzwonkowata - Klokjesduizendknoop


Podłoże próchniczne, bądź średnio żyzne, z umiarkowaną przepuszczalnością, z dobrą zdolnością magazynowania wody. Średnia stała wilgotność podłoża. Plant bardziej poradzi sobie w bardziej suchym środowisku, niż tam, gdzie wystąpi długi okres wysokiego stopnia wilgotności gleby (persikaria zmienna 'ma' odwrotnie). Oczywiście, brak stabilności w tym zakresie, czy to w jedną, czy w drugą stronę, spowoduje zahamowanie kwitnienia i słabszy rozmów rośliny. W upalne lato, nie należy zapominać o dodatkowym podlewaniu. Wodę dostarczamy z rana, albo pod wieczór. Nie lejemy nią po kwiatostanach.
                                Optymalna ekspozycja, to tak zwany 'jasny cień'. Czyli tam, gdzie w godzinach południowych nie operują najostrzej oddziałujące promienie słoneczne. W zbyt dużym zacienieniu, pędy wydłużyłyby się, z czasem zaczęły pokładać i oczywiście, miałoby miejsce znikome kwitnienie.
                                   Jeśli kwitnienie będzie satysfakcjonujące i zdecydujemy się powiększyć 'działeczkę' z tym gatunkiem persikarii, podziału kęp dokonujemy w kwietniu. Wtedy też cała roślinę czyścimy ze zbędnych, zniszczonych, przemarzniętych części.
Wówczas także, zaczynamy stosować nawóz wieloskładnikowy przeznaczony do roślin ogrodowych kwitnących (do bylin, krzewów). Dostarczamy go przez cały sezon trzykrotnie (początek:maja, czerwca, lipca). Dobrze pamiętamy, że ta roślinna ozdoba lubi bogactwo składników odżywczych w swoim otoczeniu, dlatego, nie zaszkodzi dodatkowo wiosną jej pobliże obkopać kompostem (krowiakiem, humusem).                          


Persicaria campanulata, Polygonum campanulatum - Persikaria dzwonkowata - KlokjesduizendknoopPersicaria campanulata, Polygonum campanulatum - Persikaria dzwonkowata - Klokjesduizendknoop
Persicaria campanulata, Polygonum campanulatum - Persikaria dzwonkowata - Klokjesduizendknoop

Polygonum - Rdest ( gatunki ) - Varkensgras ( soorten )  ( foto )Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rdest
https://nl.wikipedia.org/wiki/Varkensgras

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz