poniedziałek, 25 lutego 2019

Cordyline fruticosa - Kordylina krzewiasta - Cordyline kamerplant

                             Kordylina krzewiasta, maczużnia graniczna -jest na naszej szerokości geograficznej, roślina ozdobną z liści, prowadzoną w uprawie pojemnikowej. W strefie tropikalnej, rośnie w formie niewielkiego drzewka (dorasta do 4 metrów wysokości), gdzie dekoracyjne są nie tylko liście, ale i wiechowate pełne koloru kwiatostany. Dla naszych potrzeb (domowych, biurowych), botanicy tworzą niezliczoną ilość odmian, tak, aby osiągnąć efekt bogatego,barwnego pokroju przy niezbyt wysokich rozmiarach.
                                                           Ti plant.eng
 Cordyline fruticosa - Kordylina krzewiasta - Cordyline kamerplant

                        Maczużnia graniczna, w swojej naturze ma tak, że z wiekiem, odpadają najstarsze z liści, odsłaniając łodygę. Przy wysokiej, 'starej' roślinie, wygląda to bardzo nieestetycznie, dlatego w cenie są niższe odmiany. A wybór pośród nich, ogromny. Oczywiście, to nie jest tak, że wybierzemy się do pobliskiego sklepu z 'doniczkowcami' i mamy pod ręką to, co 'wpadło nam w oko', niezbędne
będą poszukiwania w internecie, albo w specjalistycznych katalogach. Warto jednak zadać sobie trudu, aby pozyskać tak efektownie i elegancko zdobiącą żywą ozdobę.
                      U gatunku, liście są zielone z niewielką ilością czerwieni. U odmian, wachlarz wyboru kombinacji kolorystycznych olbrzymi. Dzięki temu, mamy możliwość wyboru takiej odmiany, która wyznaczone miejsce rozświetli, albo nada charakteru głębszymi tonacjami. Kolory słoneczne, odcienie czerwieni, różu, pomarańczu, brązów, bieli, zieleni i oczywiście, miks dwóch, trzech, czy nawet czterech.
Lancetowate, owalnie lancetowate, rzadziej równowąskie liście, u dorosłego egzemplarza mogą mieć od 30 do 45 centymetrów długości, przy 12 - 15 szerokości. Jest więc czym cieszyć oczy.
Przykłady kilku atrakcyjnych odmian:
* Kordylina krzewiasta 'Beachcomber' - starsze liście zielonkawe z dodatkiem brudnej bieli z czerwonym obrzeżeniem, młode mleczne z wyraźnym zielonym nerwem głównym.
* Kordylina krzewiasta 'Angusta AKA Inscripta', liście równowąskie, miks zieleni z wyrazistą czerwienią (efekt ogniska).
* Kordylina krzewiasta 'Shelly', młode liście w odsłonie słonecznego pomarańczu, z wiekiem nabierają więcej zieleni i niewielkiej ilości wyrazistej czerwieni.
* Kordylina krzewiasta 'War Paint', młode liście w soczystym różu z domieszką ciemnej zieleni, z wiekiem liścia proporcje kolorów  zmieniają się na korzyść ciemniejszego.

* Kordylina krzewiasta 'New Guinea Black', równowąskie liście w kolorze głębokiego brązu, niemal czerni. Dzięki temu ubarwieniu, wyraźniej widać ich lśniącą odsłonę.Cordyline fruticosa - Kordylina krzewiasta - Cordyline kamerplant
'Conga'

                                      W uprawie roślina nie przysporzy nam problemów, pod warunkiem, że od samego początku zajmiemy się nią we właściwy sposób. Czy dobrze, czy źle pielęgnujemy tę roślinę, od razu będziemy to widzieli po kondycji jej liści. Gdy zaczną matowieć ( brak substancji odżywczych), gdy zaczną im żółknąć, a następnie zasychać szczyty , są w zbyt nasłonecznionym miejscu i brak im odpowiedniej wilgotności podłoża; gdy zaczną brązowieć, to znaczy, że mają za dużo wody, są przelane i to ostatni dzwonek,
aby zacząć ratować naszą żywą ozdobę  przed zgnilizną bryły korzeniowej.
                            Miejsce ustawienia powinno być  w, tak zwanym, 'jasnym cieniu' (naturalnie gatunek czerpie energię słoneczną spomiędzy liści innych, wyższych drzew i drzewek). Światło dzienne rozproszone; wystarczy metr  od okna, na pewno nie wykorzystujmy wystawę południową. Zbyt duża ilość bezpośrednio padających promieni słonecznych będzie liście niszczyła i zaczną płowieć, a z kolei zbyt cieniste miejsce ustawienia, doprowadzi, że liście zaczną 'gubić' wyrazistość ozdobnych barw.
Standardowa ziemia do roślin doniczkowych przemieszana z garścią piasku, bądź z perlitem , plus na spodzie donicy, która jest z odpływem, niewielka warstwa keramzytu, (drobnych kamyków, żwirku). W temacie sadzenia i przesadzania ( co sezon, co dwa), optymalny czas dla wykonywania tych zabiegów, to połowa wiosny. Dostosujmy odpowiedni rozmiar pojemnika, aby podziemna część rośliny, miała właściwą przestrzeń do rozwoju, a także, aby rozrastająca się część nadziemna nie była narażona na przechylenie, połamanie (dwa rozmiary większy niż bryła).
Kordylina krzewiasta,  to roślina ciepłolubna. Nie tolerują żadnych minusowych temperatur. Jeśli zdecydujemy się na okres zimy pozwolić roślinie na odpoczynek, regenerację, wówczas ustawmy ją tam, gdzie dostęp światła dziennego i temperatura nie może być poniżej 15°C. W sezonie 18 do 25°C, to właściwa temperatura otoczenia. Może być wyższa, ale pamiętajmy,bez bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi.


Cordyline fruticosa - Kordylina krzewiasta - Cordyline kamerplant
'Tango'

Gleba powinna być przepuszczalna, o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności i w czasie okresu wegetacyjnego, średnio lub bardzo dobrze zasobna w wieloskładnikowy nawóz (początek kwietnia do połowy września).
                             'Doniczkowiec', lubi 'się opić', także, gdy jest na największych obrotach, podlewamy ją nawet dwukrotnie w tygodniu. W okresie spoczynku, zmniejszamy ilość, ale nie częstotliwość podlewania.  Zasada jest prosta, wierzchnia warstwa gleby, powinna być przesuszona. Najkorzystniej, sprawdza się deszczówka, jeśli nie mamy do niej dostępu, używamy wody przegotowanej, ostatecznie kranówki (która musi odstaw przynajmniej 12 godzin). Nie lejemy po nadziemnych częściach rośliny, nie pozostawiamy wody na spodku.
W upalne lato i zimą, przy pracujących kaloryferach, warto posiłkować się kilkoma pojemnikami wypełnionymi wodą i ustawionymi w pobliży kalatei. Wyższa wilgotność powietrza w pomieszczeniu, przysłuży się nie tylko roślinie, ale i naszemu lepszemu samopoczuciu.
                               Kolejnym zabiegiem, który korzystnie wpłynie na utrzymanie naszej liściowej kolorowej kompozycji w doskonałej formie, na pewno będzie dbałość o czystość liści. Są one znacznych rozmiarów i jeśli chcemy podziwiać ich błyszczącą, kolorową szatę, od czasu do czasu, zraszajmy je rozpylaczem o drobnych oczkach. Zabieg w zupełności powinien wystarczyć, aby te części rośliny były czyste i zdrowo się rozwijały. Zbyt duże oczka w sitku i będziemy mieli efekt nieestetycznych plam. Możemy też co trzy , cztery miesiące zapewnić roślinie kąpiel. Zadbane, pozbawione kurzu, będą lśniące i pełne witalności. W ciepłe miesiące, nie ma problemu, osłaniamy folią donicę i przy użyciu natrysku zmywamy nieczystości. Oczywiście, wskazana jest rozwaga iCordyline fruticosa - Kordylina krzewiasta - Cordyline kamerplant
'Conga'

delikatność. Czy to w warunkach domowych, czy na letnisku, raz, używając gąbeczki przecieramy liść od wewnątrz do zewnątrz, a dwa nigdy nie przeprowadzamy kąpieli w pełnym słońcu. Mokry liść po wyschnięciu może być pełen nieatrakcyjnych plam ( podobny efekt jak przy użyciu rozpylacza ze zbyt dużymi otworami), ustawiamy więc doniczkę w cieniu, czysty listek, po kilku godzinach nabierze błysku i bardziej wyrazistego koloru.
                                 Stara roślina, może nie prezentować się zbyt dobrze z wysoką łysą łodygą, dlatego, przy rozpoczęciu kolejnego sezonu wegetacyjnego, śmiało tnijmy ją jakieś 15 centymetrów od podłoża. Po czterech, do sześciu tygodni, wyrosną młode listki. A z uciętych części łodygi, możemy stworzyć mniejsze, około 12, 15 centymetrowe odcinki i je ukorzenić na młode egzemplarze.
Po wiosennym przesadzeniu, odczekajmy dwa tygodnie i rozpocznijmy nawożenie. Stosujemy je aż do połowy września, zgodnie z zaleceniami na etykiecie. Nawóz wieloskładnikowy z przeznaczeniem dla roślin doniczkowych ozdobnych z liści, (a w roku, gdy nie przesadzamy - także wybranie wierzchniej warstwy ziemi i zastąpienie jej nową niewyjałowioną, albo kilkoma garściami humusu).


Cordyline fruticosa - Kordylina krzewiasta - Cordyline kamerplant
'Conga'


 
 


Cordyline fruticosa - Kordylina krzewiasta - Cordyline kamerplant
'Conga'
 
 
 

Cordyline fruticosa - Kordylina krzewiasta - Cordyline kamerplant

 
 
 
 
 
Cordyline fruticosa - Kordylina krzewiasta - Cordyline kamerplant
'Kiwi'

 
 


Cordyline australis - Kordylina australijska ( foto )


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Cordyline_fruticosa
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kordylina_krzewiasta
https://www.vip-colors.com/2017/09/cordyline-australis-kordylina.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz