piątek, 25 stycznia 2019

Ogród zimą. Efektownie zdobiące rośliny.

*
Malus pumila - Jabłoń niska, rajska jabłoń - Appel ( foto )
 
                                         Ogród zimą wydaje się bardziej czytelny, wyrazisty, jego kształty i kontury są „przerysowane” szadzią, nagimi gałęziami, szarością, bądź bielą. Używając roślinnego 'arsenału', nie musimy się godzić na monotonność krajobrazu. I o tej porze roku, z naszej 'zielonej' przestrzeni, możemy wydobyć to, co najlepsze.
                                          Pośród kilku tysięcy gatunków spotykamy, zarówno szykowne iglaki, zimozielone krzewy liściaste,  jak i ozdobne z kształtów i z kolorów byliny, trawy. Nie lekceważmy także tego, z  jaką siłą przebicia, przy odpowiednim wyeksponowaniu, zaprezentują się drzewa; choć pozbawione liści, ale za to z odsłoniętą, piękną pełną koloru korowiną. 


Ogród zimą. Efektownie zdobiące rośliny.

                              Procesy życiowe ogrodowych roślin, bez względu na porę roku, trwają nieprzerwanie. Niektóre planty, zwalniają, wchodzą w czas spoczynku, zaś inne zimową porą przyspieszają i osiągają szczytową formę. Bez względu na to, w jakim stylu prowadzimy ogród, zawsze jest
możliwość doboru takich roślin, które w mroźny czas dodadzą przestrzeni koloru, poruszenia, czy poprzez swe oryginalne kształty, będą przyciągały spojrzenia.

                             Często można usłyszeć, że jak się zakupi iglaka - ten zdobi cały rok. Coś jest na rzeczy. Biorąc pod uwagę, że dziś na rynku szkółkarskim mamy możliwość wyboru pod względem ich wielkości, pokroju i barwy igieł.W 'iglakowych' kompozycjach, może więc się pojawić tylko jedno ograniczenie, nasza wyobraźnia. Do lamusa przeszły już nudne nasadzenia pod linijkę, teraz możemy w naszych ogrodach być architektami krajobrazu - tworzyć zestawy piętrowe, pokoje tematyczne, mieszać gatunki, style.
                           Lekkość i zwiewność traw, w czasie chłodnych miesięcy, jest bardzo pożądaną. To widoczne, niemal namacalne świadectwo, że nadal tutaj jest życie, że coś się dzieje i to jak ładnie. Soczyście czerwone korale, zdobią i stanowią pokarm dla naszych skrzydlatych ogrodowych przyjaciół, a w niektórych przypadkach, po pierwszych przymrozkach, mogą zostać przez nas zebrane do przygotowania z nich domowych przetworów, nalewek. Wartość tych owoców, bezcenna. Niektóre z krzewów liściastych, choć 'gubią liście', pozostają do wczesnej wiosny udekorowane zasuszonymi kwiatostanami, być może bardziej użyteczne okaże się ich pozostawienie, niż jesienne wycinanie.


Cortaderia - Trawa pampasowa, Kortaderia pampasowa - Pampasgras ( foto )

Zaś te zimozielone, nie muszą mieć wyłącznie zielonego koloru listków ... Pamiętajmy, im więcej w naszym otoczeniu  barw, tym więcej powodów do uśmiechu.
                                    Nie trudno się domyśleć, żywe ozdoby zimą także potrzebują naszej opieki. Nie są bardzo absorbującymi, ale te, które należy, na przykład podwiązać, aby się nie połamały - podwiążmy (wyższe trawy), te, które wymagają podsypania kopczykiem ziemi podsypmy, szczególnie młode sadzonki (aukuba, skimia, drzewka owocowe).  Gdy obficie pada śnieg, strzepujmy go z zimozielonych krzewów, aby nie łamały się i nie odkształcały pod jego ciężarem ich pędy. Zaś w  czasie bezśnieżnej zimy, nie zapominajmy raz na jakiś czas, o podlaniu roślin. Róbmy to, w godzinach południowych w bezmroźny dzień. Wykorzystajmy wodę o zbliżonej temperaturze, jaka panuje w otoczeniu roślin. Nie lejmy nią po nadziemnych częściach plantów.  Dolną część pni, zabezpieczmy 30 centymetrowymi kopczykami ziemi, słomianymi matami, czy bardziej fantazyjnie - kolorowymi szalikami. U drzewek owocowych, zalecane, aby pnie pobielić, czy użyć osłonek sadowniczych.
                                   Najpraktyczniej jest stworzyć 'Zimową Listę Chciejstw', przez kolejne lata dopisywać do niej nowe rośliny i wykreślać już te zakupione. Nasza zielona przestrzeń, wciąż zmienia się  - dzieje się to stopniowo i pogódźmy się z tym, że pewnych procesów nie jesteśmy w stanie zatrzymać (starzenie się, choroby roślin). Dobrze jest jednak mieć ogólne wyobrażenie, jak ten nasz  roślinny zakątek na Ziemi, mógłby wyglądać i jak efektownie zdobiące zimowe pięknotki odnajdą się w letnich miesiącach pośród innych, które wówczas będą na pełnych obrotach. Płynność, różnorodność, kolor - to ma miejsce w ogrodach tworzonych z sercem.


Drzewa 'opatulone' kolorowymi szalikami

Skimmia japonica   - Skimia japońska  ( foto )


Aucuba - Aukuba - Aucuba ( Broodboom )   ( foto )Berberis - Berberys, kwaśnica    ( foto ) Betula - Brzoza - Berk  ( foto )Araucaria araucana - Araukaria chilijska, igława chilijska - Apenboom    (foto )
 
Euonymus japonicus - Trzmielina japońska - Kardinaalsmuts ( foto )
 
 
 
 
 

Hamamelis × intermedia - Oczar pośredni - Toverhazelaar ( foto )


Cotoneaster  - Irga - Dwergmispel   ( foto )Viburnum rhytidophyllum - Kalina sztywnolistna   ( foto )Crataegus monogyna - Głóg jednoszyjkowy - Eenstijlige meidoorn ( foto )
Leucothoe - Kiścień (gatunki) - Druifheide (soorten) ( foto )


Elaeagnus ebbingei - Oliwnik zimozielony - Olijfwilg ( foto )
Ilex - Ostrokrzew (gatunki) - Hulst (soorten)  ( foto )
Mahonia eurybracteata - Mahonia bezkolcowa - Mahoniestruik (foto )
Platanus × acerifolia - Platan klonolistny - Gewone plataan
( foto )

Bergenia ( foto ) 

Rhododendron (soorten) - Różanecznik (gatunki) ( foto )


 
Skimmia japonica   - Skimia japońska  ( foto )

Euonymus - Trzmielina (odmiany) - Kardinaalsmuts (varieteiten) (foto )


Hydrangea (soorten) - Hortensja (gatunki)


Ilex - Ostrokrzew (gatunki) - Hulst (soorten)  ( foto )Pennisetum alopecuroides - Rozplenica japońska -  Lampenpoetsersgras ( foto )


Buxus - Bukszpan ( foto )Taxus baccata  - Cis pospolity - Venijnboom ( foto )


Picea - Świerk (gatunki) - Spar (soorten) ( foto )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz