poniedziałek, 29 października 2018

Juncus effusus - Sit rozpierzchły - Kurkentrekkersgras


Juncus effusus 'Spiralis' - Sit rozpierzchły spiralny -  Kurkentrekkersgras


                            Sit rozpierzchły,  znany i powszechnie spotykany, na obrzeżach pastwisk, podmokłych łąkach, przy torfowiskach, ogólnie tam, gdzie ziemia charakteryzująca się wysokim stopniem wilgotności. Sit rozpierzchły spiralny, to nietuzinkowa odmiana tej kępiastej byliny. Doskonale odnajdzie się w nasadzeniach w pobliżu oczek wodnych, stawów, czy po prostu tam,
gdzie ziemia charakteryzuje się stałym wysokim stopniem wilgotności. Inne rośliny ogrodowe, słabo na takiej 'miejscówce'  sobie by radziły, a sit nie dość, że tam zdrowo będzie się rozrastał, to do tego, w tej konkretnej odmianie, niebanalnie zdobił.


                                                        Corkscrew rush.eng
Juncus effusus 'Spiralis' - Sit rozpierzchły spiralny -  Kurkentrekkersgras


                           Sit rozpierzchły spiralny, tworzy gęste kępy, które w optymalnych warunkach mogą osiągnąć do 80 centymetrów wysokości. Dorosłe egzemplarze, są bardzo dobrze ukorzenione, więc decydując się na posadzenie, wybierzmy takie miejsce, aby po rok, czy dwóch, nie męczyć się przy
przesadzaniu. Łodygi gładkie, charakterystycznie spiralnie skręcone, w kolorze jasnej zieleni. Liście odziomkowe, wąskie, słabo widoczne. Kwiatostanami, jak i u gatunku, są wierzchotki szczytowe. Po ich przekwitnięciu, zawiązują się torebki, wypełniające nasionami.
                            Najpraktyczniej zakupić sadzonkę z dobrze ukorzenioną bryłą, wschody nasion, to długotrwały proces, który często nie kończy się sukcesem.
                          Spiralna roślinna Pięknotka, bardzo ładnie prezentuje się jako soliter, wówczas jeszcze bardziej na tle wody, czy innych plantów, podkreślone zostają jej charakterystyczne cechy. Niemniej, tworząc kompozycję, na przykład, w jednej ciągu z kilku egzemplarzy, przy linii brzegowej akwenu, także uzyskamy bardzo interesujący, przyciągający spojrzenia widoczek.


Juncus effusus 'Spiralis' - Sit rozpierzchły spiralny -  Kurkentrekkersgras

                                Roślina mrozoodporna, przy założeniu, że posadzimy ją nie za głęboko i nie za płytko. Bryła korzeniowa w całości w glebie. Częściowo 'pływający' sit, to nie jest najlepszy pomysł. Wysoka wilgotność podłoża, jak najbardziej, ale stały, niczym niezakłócany  dostęp do substancji odżywczych, niezbędny do zdrowego rozwoju.
                                 Ekspozycja słoneczna, ostatecznie delikatny półcień. Podłoże piaszczysto gliniaste, ziemie torfowe także się sprawdzą.
Kolejnym z zabiegów pielęgnacyjnych, jest wiosenne oczyszczanie kęp z zasuszonych, połamanych, starych łodyg. Nie jest to zabieg bardzo pracochłonny, a efekt zdecydowanie bardzo pozytywny.
                              Sit rozpierzchły spiralny, może być także prowadzony w uprawie pojemnikowej. Donica z odpływem, dostosowana do warunków zimowych. Oczywiście, dopilnujmy, aby ziemia była odpowiednio wilgotna. Zimą, wodę dostarczajmy w godzinach południowych, gdy bezmroźny dzień.

Juncus effusus 'Spiralis' - Sit rozpierzchły spiralny -  Kurkentrekkersgras

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Juncus_effusus_%27Spiralis%27

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz