wtorek, 30 października 2018

Senecio inaequidens - Starzec nierównozębny, (s. wąskolistny) - Bezemkruiskruid

                                    Starzec nierównozębny, na kontynencie europejskim, roślina pionierska. Wcześniej, z RPA, drogą morską 'dostał się' i 'zawojował' Australię, Hawaje i część kontynentu Ameryki Południowej. Trafił tam na sprzyjające warunki klimatyczne, więc po niespełna pół wieku, na tyle poszerzył swe terytoria, że jest postrzegany jako niepożądane, niebezpieczne zielsko.
Środkowa część naszego kontynentu, początkowo dla tego gatunku starca była wyzwaniem, ale i tutaj dostosował się do warunków klimatycznych. Dzięki drewniejącej, dolnej części oraz głębokiemu


                                                  Narrow-leaved ragwort.eng
Senecio inaequidens - Starzec nierównozębny - Bezemkruiskruid


 systemowi korzeniowemu, przetrwa niejedną zimę z wysokimi minusowymi temperaturami.
Jego słoneczne koszyczki, wyglądają uroczo. Więc dlaczego takie dzikie kwietne pięknotki niosą ze sobą zagrożenie? Otóż, alkaloid pirolizydyna, jest trującym. Starzec nierównozębny, rozsiewa się nie
tylko na przydrożach, wzdłuż torów kolejowych, czy na nieużytkach, zadamawia się również na pastwiskach i pozostałych użytkach zielonych. Dlatego, stanowi śmiertelne zagrożenie dla owiec, bydła, koni ... oczywiście, także dla ludzi.
                                   W związku z tym, że nazwa starzec wąskolistny, jest już zarezerwowana dla Senecio erucifolius,  w Polsce  używamy oznaczenia:starzec nierównozębny. Patrząc, na charakterystyczną, morfologiczną cechę rośliny, jej równowąskie, najwęższe liście, jakie są u tego rodzaju, to całkiem zrozumiałe, dlaczego w innych językach używa się w oznaczeniu przymiotnika 'wąskolistny'.
                                    Miotlasty pokrój, może osiągnąć od 20 do 110 centymetrów wysokości. Wszystko zależy od tego, czy 'miejscówką' i warunki atmosferyczne będą bardziej, czy mniej sprzyjającymi. Wąskie, delikatnie mięsiste listki, są kolor zielonego. Okres kwitnienia, przy ciepłej jesieni, może trwać od czerwca, aż do listopada. Typ kwiatostanu groniastego, koszyczki. Koszyczek


Senecio inaequidens - Starzec nierównozębny - Bezemkruiskruid


niewielki, w złoto żółtym kolorze. Brzeżne kwiaty języczkowe. Po przekwitnięciu, zawiązują się niełupki, które, gdy dojrzeją są dzięki puchowi kielichowemu, przenoszone przez wiatr na duże odległości. Roślina ma więc i czas (VI- XI), i sposobność, aby ekspansywnie zdobywać nowe terytoria.
                                      Jak to mają w naturze, rośliny pionierskie, tak i ta, lubi rozgościć się na otwartych przestrzeniach, jest jest nieograniczony dostęp do dziennego światła. Poza, wymienionymi już 'miejscówkami', weźmy także pod uwagę: ogrody prywatne, kompleksy ogrodowo-parkowe, miejsca portowe, zbocza, tereny przemysłowe, pomiędzy kostkami brukowymi, wzdłuż rzek i kanałów, w otworach żwirowych, czy na parkingach. Starzec nierównozębny, ukorzenia się i przez wiele sezonów na duże odległości rozsiewa kolejne pokolenia.
                                  Trudno nie być pod wrażeniem jej 'waleczności', zważywszy, że roślina w Europie miała skromne początki - została przywleczona z ładunkami bawełny. Trudno nie potwierdzić, że słonecznie, dekoracyjnie, naturalistycznie się prezentuje; niemniej miejmy się na baczności - za jej subtelnością i wdziękiem, kryje się ogromna siła przebicia.
Senecio inaequidens - Starzec nierównozębny - BezemkruiskruidPrzypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Senecio_inaequidens
https://pl.wikipedia.org/wiki/Starzec_nier%C3%B3wnoz%C4%99bny
https://nl.wikipedia.org/wiki/Bezemkruiskruid

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz