piątek, 13 lipca 2018

Russelia equisetiformis, r. juncea - Russelia - (Vuurwerkplant, Koraal vaterval)

                             Russelia equisetiformis, na rodzimym rynku jest rośliną, o uprawie której niewiele wiadomo. Zdecydowanie należy tymi kwietnymi petardami się zainteresować. Co prawda, nasza strefa klimatyczna to nie subtropiki, czy tropiki, ale sadzenie Russeli w pojemnikach i przystrajanie nią tarasów, balkonów i wytyczonych ogrodowych przestrzeni, jak najbardziej wskazane.
                                                      Fountainbush.eng
Russelia equisetiformis, r. juncea - Russelia - (Vuurwerkplant)

                                Dorosły egzemplarz osiąga do 180 centymetrów wysokości i około 70 centymetrów szerokości. My, prowadząc roślinę w uprawie pojemnikowej, liczmy się ze znacznie mniejszymi rozmiarami (o połowę); chyba że dysponujemy szklarnią, w której roślina będzie rosła
bezpośrednio w gruncie, wówczas dane nam będzie pielęgnować bogato krzewiącą się żywa ozdobę.
                           Macierzyste tereny russeli, to Meksyk. Dość szybko dostrzeżono jej dekoracyjne walory i obecnie jest uprawiana na wielu kontynentach. Jej główną dekoracją, są rurkowate wyraziście czerwone kwiaty, które przywodzą na myśl swoim wyglądem petardy. Kwitnienie na smukłych, długich, przewieszających się, omal bezlistnych łodygach, rozpoczyna się  wiosną i z różną intensywnością trwa do pierwszych jesiennych przymrozków. Kwiaty przyciągają skrzydlatych mniejszych i większych przyjaciół (motyle, kolibry).
                        Przy odpowiedniej ekspozycji, roślina będzie kaskadować i efektownie zdobić przez wiele miesięcy. Patio, pojemniki podwieszane, pojemniki na szerokich parapetach, ściany ogrodzenia, kratki ścienne, ogród skalny, ogród śródziemnomorski. Roślina nie zimuje w gruncie. USDA 11.
                         Wystawa południowa, południowo zachodnia. Wysoka tolerancja na ostro operujące promienie słoneczne i czasowe susze. Podłoże przepuszczalne, o odczynie pH neutralnym, najlepiej o delikatnie zasadowym. Jeśli takiego nie posiadamy, do donicy z odpływem pierwsza pięciocentymetrowa warstwa drenaż (kamyki, żwir, keramzyt), następnie


Russelia equisetiformis, r. juncea - Russelia - (Vuurwerkplant)

w proporcjach 7:2:1 mieszamy ziemię ogrodową z piaskiem i z gliną. Trzemy do tej mieszanki kawałek kredy. Przesadzanie krzewu do niewiele większego pojemnika, co dwa sezony wiosną.
                              Russelia equisetiformis, przetrzyma czasowe susze, pod warunkiem, że na co dzień, będzie rosła w miejscu, gdzie stała, umiarkowana wilgotność gleby. Na pewno, odwdzięczyłaby się bogatszym pokrojem, gdyby w pobliżu było niewielkie oczko wodne, stawek. Wyższa wilgotność powietrza, korzystnie wpływa na mikroklimat w otoczeniu rośliny.
Nawozimy środkiem wieloskładnikowym do roślin ogrodowych kwitnących. Robimy to od początku kwietnia, do końca lipca , według wskazówek na etykiecie. Nawóz, jak i wodę, podajemy na ziemię, starając się ominąć nadziemne części.
                      Przed pierwszymi przymrozkami, zabieramy russelię z letniska do pomieszczenia z dostępem do światła dziennego (wystawa południowa byłaby idealna), także tam, gdzie temperatura nie powinna być niższa niż 8℃. Najkorzystniejsze, to pomiędzy 12, a 16℃. Jeśli krzew jest zbyt rozrośnięty, możemy go nieznacznie przyciąć, to nam ułatwi jego przeprowadzkę. Ograniczamy podlewania mniej więcej o 1/3, dostarczamy wodę, gdy wyraźnie przesuszona wierzchnia warstwa, nie pozostawiamy jej w podstawku, w osłonce. Woda, zawsze w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w otoczeniu rośliny.
Gdy zapewnimy takie warunki, spotka nas miła niespodzianka, kilka 'petard' zimą - a jak wiadomo, w tym czasie cieszy nawet jedna żywa kwietna dekoracja.
                     Przesuszone, starzejące się części, usuwamy przez cały rok. Roślina nie ma głębokiego systemu korzeniowego, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy przesadzaniu.

Russelia equisetiformis, r. juncea - Russelia - (Vuurwerkplant)
Russelia equisetiformis, r. juncea - Russelia - (Vuurwerkplant)
Russelia equisetiformis, r. juncea - Russelia - (Vuurwerkplant)
Russelia equisetiformis, r. juncea - Russelia - (Vuurwerkplant)


 
   Indonesie - Indonezja ( foto )


Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Russelia_equisetiformis
http://vip-colors.blogspot.com/2016/10/indonesie-indonezja.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz