czwartek, 12 lipca 2018

Ligularia przewalskii - Języczka Przewalskiego - Tongkruiskruid

                          Języczka Przewalskiego,to jedna z bardziej dekoracyjnych, słonecznych bylin. Dłoniaste, jesienią przebarwiające się z zielonego w bordo liście, oraz okazałe kwiatostany, osiągające nawet do 70 centymetrów długości, to mocne atuty za tym, aby roślinę zaprosić do swojej zielonej przestrzeni. Wysokość pędów, w zależności od odmiany, to pomiędzy 90, a 150 centymetrami, przy szerokości od 50 do 90 centymetrów.


                                           Przewalski's leopardplant.eng
Ligularia przewalskii - Języczka Przewalskiego - Tongkruiskruid


                       Od końca czerwca, do połowy sierpnia, setki żółtych języczków rozjaśniają zielone zakątki. Sadzona wiosną, bądź jesienią (trzy sztuki na metr kwadratowy), języczka wzorcowo
kępiasto się rozrasta. Posiada płytki system korzeniowy.
Oczywiście, będzie to urodziwie wyeksponowana kwietna Pięknotka, jeśli zapewnimy jej podstawowe potrzeby - a wymagania ma niewielkie, (w porównaniu z innymi ogrodowymi żywymi dekoracjami).
                     Ekspozycja, w tak zwanym 'jasnym cieniu' (częściowe zacienienie). Zbyt dużo słońca, to oklapnięte liście i szybko starzejące się kwiatostany; zbyt dużo cienia, to z kolei mniejsze rozmiary kęp, wydłużające się i pochylone w stronę słońca pędy, ze zdecydowanie mniejszą ilością języczków.
                      Podłoże po drenażu, a jeśli wciąż gleba tam jest zbyt ciężka i zbita, należy wykopać dołek głębokości 80 centymetrów, wysypać go do połowy kamykami, zakryć drobną siateczką, obsypać warstwą ziemi, potem znowu kamyki, agrowłóknina i warstwa ziemi.
Gleba o pH neutralnym, bądź delikatnie zakwaszonym. Próchniczna, średnio żyzna, o stałym umiarkowanym stopniu wilgotności (ważne!). W pełni dogodzimy języczce Przewalskiego, Gdy będzie posadzona w pobliżu oczka wodnego, stawku, źródełka. Wysoka wilgotność powietrza, bardzo pożądana.
                    Kwiaty, osiągające pomiędzy 50, a 70 centymetrami długości, lekko się przewieszają. Po zakończeniu kwitnienia, zaleca się ich usuwanie. W ten sposób zaoszczędzimy roślinie energii na
     

Ligularia przewalskii - Języczka Przewalskiego - Tongkruiskruid
oraz Hydrangea arborescens  - Hortensja krzewiasta  - Sneeuwbal  ( foto )
oraz  Hydrangea macrophylla- Hortensja ogrodowa   ( foto )


rozwój nowych kwiatostanów, bądź , w późniejszym okresie, na wzmożone działania, jeśli chodzi o czerpanie substancji odżywczych i energii słonecznej.
                       W czasie suszy, podlewamy. Nie żałujemy wody. Roślina za nasze starania, odwdzięczy się dłuższym kwitnieniem i ładnie prezentującymi, przebarwiającymi się jesienią liśćmi.
Podlewamy z rana, albo pod wieczór. Staramy się nie robić tego po nadziemnych częściach języczki.
Zasilamy od połowy kwietnia do momentu, gdy zakwitną pierwsze kwiatostany. Używamy nawozu wieloskładnikowego, przeznaczonego dla roślin ogrodowych kwitnących. Nawozimy (ilość, czas), zgodnie z zaleceniem na etykiecie.
                        Uprawa pojemnikowa języczki Przewalskiego jest możliwa. Jednak, zaleca się prowadzenie rośliny bezpośrednio w gruncie. Donica w odpowiednio dużym rozmiarze, z odpływem.
                     Gdy zadbamy o podstawowe oczekiwania byliny, nie powinna sprawiać nam kłopotu przez cały sezon. Niestety, poza kontrolą pozostają tłumy ślimaków, które wręcz uwielbiają się zajadać liśćmi języczek.Ligularia przewalskii - Języczka Przewalskiego - TongkruiskruidLigularia przewalskii - Języczka Przewalskiego - TongkruiskruidLigularia dentata - Języczka pomarańczowa - Tongkruiskruid ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Ligularia_przewalskii
http://vip-colors.blogspot.com/2017/08/ligularia-dentata-jezyczka-pomaranczowa.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz