wtorek, 27 marca 2018

Aloe maculata, (A. saponaria) - Aloes maculata

                                                      Aloes maculata, kolejnym przykładem atrakcyjnego sukulenta liściowego. Naturalnie rośnie w południowej części kontynentu afrykańskiego. Aktualnie, to najpopularniejszy gatunek aloesu uprawianego w Stanach Zjednoczonych. Kraje naszego kontynentu, gdzie cieplejsze zimy (szczególnie baseny Morza Śródziemnego), także z coraz większą gościnnością witają te nakrapiane rośliny w swoich nadmorskich ogrodach.
                                       

                                                      Soap aloe.eng
 AloesAloë
Aloe maculata - Aloes maculata


Nam pozostaje uprawa pojemnikowa. Charakterystyczne, nakrapiane liście to całoroczna ozdoba. Przy odpowiedniej pielęgnacji, być może doczekamy także latem wyrazistych czerwonych, albo w kolorze pomarańczowym kwiatów. Kwitnienie wówczas trwa kilka tygodni, a te oryginalne Pięknotki
są widoczne z najdalszej części ogrodu. Niejeden taras, czy balkon dzięki nim zyska egzotycznego klimatu.
                     Wcześniej aloes ten był klasyfikowany pod nazwą aloe saponaria, a wszystko to w związku z tym, że jego sok w połączeniu z wodą wytwarza mydlaną pianę. Po dzień dzisiejszy, wiele kobiet w RPA używa go przy ręcznym praniu ubrań. Od jakiegoś czasu, w wyniku nieprostej sprawy rozpoznania tego gatunku, pośród innymi, krzyżującymi się, nazwano go aloesem maculata.
Pod wpływem niższych temperatur, kolor liści ciemnieje, ale zawsze na wszystkich są charakterystyczne nakrapiania, jakby niewielkich literek 'H'.
                       Do uprawy pojemnikowej, potrzebujemy właściwego podłoża. Jeśli nie możemy zakupić tego dostosowanego dla kaktusów i sukulentów, wówczas, pierwsza warstwa w pojemniku to drenaż (3 do 5 centymetrów kamyczków, żwirku), następnie mieszanka piasku, żwirku i ziemi ogrodowej w proporcjach 3:3:3. Przesadzamy, co dwa, trzy sezony, do niewiele większego pojemnika. Dobrą wskazówką, że na to już czas, są próbujące przebić się przed odpływ drobne korzenie.
Co jakiś czas, raz na miesiąc, dwa - nakłuwamy patyczkiem ziemię, robimy to przy brzegach doniczki, tak, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. To napowietrzenie, rozruszanie ziemi i  kolejne profilaktyczne zabezpieczenie przed zatrzymywaniem wody.


Aloe maculata - Aloes maculata

                                         
                                            Podlewanie, tak jak z większością egzotycznych roślin pochodzących z afrykańskiego kontynentu, to rozważnie działania. Proponuję dni podlewania i przejście na 'tryb spoczynku', zapisać w/na kalendarzu ściennym. Praktyczne rozwiązanie, wówczas tych informacji nie trzeba 'trzymać z tyłu głowy', a roślina ma regularnie dostarczaną optymalna ilość wody.
Od maja do końca września podlewamy roślinę co 14 dni. Ilość, w zależności od wielkości rozety, 150 do 200 mililitrów wody (zawsze w zbliżonej temperaturze do tej, która panuje w otoczeniu rośliny). Od października do kwietnia, zmniejszamy ilość wody o około 25%, nie zmieniamy częstotliwości. Wtedy też, gdy ten gatunek aloesu przebywa w pomieszczeniu, gdzie temperatura 12 do 16°C, jest 'motywowany'. To znaczy, w czasie spoczynku chłodniej, a gdy cieplej, okres wegetacyjny, 'wytwarzam pędy i kwitnę'. Niebezpieczne temperatury, to te poniżej 5°C. Roślina się po nich może 'pozbierać', ale o kwitnieniu możemy na 100% zapomnieć.
                                                  Sukulenty lubią ciepło i dzienne słońce. Ekspozycja więc jak najbardziej słoneczna.Jeśli nie wynosimy rośliny w sezonie na letnisko, a stoi bardzo blisko szyby, to jednak w najbardziej upalne dni, odsuwamy o jakieś pół metra. Szkło będzie działało jak soczewka, a przecież nie chcemy przesuszonych, zniszczonych części plantu.
Nawozimy w okresie wegetacyjnym, nawozem przeznaczonym dla kaktusów i sukulentów.
                                         Rozmnażamy od maja do lipca, pobierając młode rozety, które doskonale nadają się na nowe egzemplarze. Z czasem wiadomo, roślina się starzeje, więc regularnie usuwajmy przesuszone, starzejące się, chore liście. Po zakończeniu kwitnienia, usuwamy pędy tnąc je nisko przy rozecie. Czas poświęcony na zawiązanie nasion, nie jest dobry w naszych warunkach klimatycznych, dla kondycji całej rośliny. Nasiona są toksyczne.
         
                                          Aloes maculata, charakterystycznie, dekoracyjnie nakropiony, ciekawostka, że jest użyteczny (piana mydlana), a przy odpowiedniej pielęgnacji bardzo efektowne kwiaty.
                           


Aloe maculata - Aloes maculataAloe maculata - Aloes maculata

Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Aloe_maculata
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aloes
https://nl.wikipedia.org/wiki/Alo%C3%AB

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz