środa, 28 marca 2018

Cyperus haspan - Cyperus (Cibora, Papirus) - Dwergpapyrus

                                    Cyperus haspan, bylina kłączowa, która ze względu na brak mrozoodporności, jest pielęgnowana w naszej strefie klimatycznej, jako roślina pojemnikowa. Z jej uprawą wiąże się kilka ciekawostek; jedną z nich na pewno będzie informacja, że jest to żywa ozdoba, której sadzonki (parasolowaty liść z krótką częścią pędu) ukorzenia się zielonym 'do góry nogami'. Ale po kolei.

                                                        Cyperus haspan.eng
Cyperus haspan - Cyperus (Cibora, Papirus) - Dwergpapyrus


 Gatunek cibory, który pochodzi z Meksyku. Więc, zapraszając go do swojej domowej, biurowej przestrzeni powinniśmy zapewnić mu ciepło, dostęp do dużej ilości światła dziennego i ... sporą
dawkę wody. Roślinny 'pijak' pierwsza klasa, podobnie jak skrzydłowiat. Z tym, że latem białych żagielków nie wsadzimy na głębokość do 10 centymetrów do oczka wodnego, a lubiącego wodę i w swoim otoczeniu wysoką wilgotność cyperusa haspan'a, tak. I to byłoby dla niego wymarzone letnisko.
                                   Główną ozdobą tej kłączowej byliny, są jej pióropusze z liści. Parasolowate, soczyście zielone, wieńczą trójkątne, delikatnie zaokrąglające  się łodygi. Od lipca do połowy września odbywa się kwitnienie. Drobne brązowozielone kwiaty, nie są widoczne, nie stanowią wyczekiwanej dekoracji. Jeśli kupujemy roślinę, to dla zwiewnych, oryginalnych pióropuszów. Dorosły egzemplarz tego gatunku, dorasta od 50 do 70 centymetrów. Aby zachować ładny pokrój i stabilność łodyg, wskazane jest przewiązanie wyższych okazów. Można też, w trakcie wzrostu delikatnie przeplatać pędy, ale wówczas musimy się liczyć z tym, że plant nieco wyhamuje ze wzrostem.


Cyperus haspan - Cyperus (Cibora, Papirus) - Dwergpapyrus                                  Miejsce ekspozycji słoneczne. Jednak nie takie, które jest wystawione na ostro operujące promienie słoneczne. Podłoże, to mieszanka ziemi do roślin doniczkowych, piasku i gliny, w proporcjach 4:3:2. Pierwszą warstwę stanowi w pojemniku z odpływem, warstwa kamyków (żwirku, keramzytu), około 5 centymetrów. W podobnym podłożu nowe egzemplarze pobrane z rośliny macierzystej, optymalny czas, początek wiosny, w temperaturze powyżej 18℃. Odcinamy pióropusz z kilkoma centymetrami łodygi, taką sadzonkę w 75% umieszczamy w szklance z wodą - odwrotnie. Po kilku dniach, pojawią się pierwsze korzonki. Następnie maleństwo sadzimy do podłoża.
                                 Regularne podlewanie, bez tego się nie obejdzie. Lubi wodę, w temperaturze zbliżonej do tej, jaka panuje w jego otoczeniu. Gdy tylko przesuszy się wierzchnia warstwa, ma nastąpić nowa dostawa wody. Zimą, gdy wysuszające powietrze kaloryfery, niezbędny zraszacz. W nim zdecydowanie bardzo drobne oczka, tak, aby tworzyła się mgiełka, a nie  duże krople wody, które zasychając tworzyłyby nieestetyczne plamy. Gdy cały rok roślina jest ozdobą pokoju, nie zapominamy o zraszaniu także w upalne dni (rano, albo pod wieczór, nigdy w czasie najsilniejszych operacji słonecznych). Gdy zbyt mało wody, pierwszym sygnałem będą zasychające końcówki listków w pióropuszach.
                                 Po przeniesieniu plantu z letniska pod koniec września do jasnego pomieszczenia, bez ogrzewania, musimy liczyć się z tym, że troszkę tę zmianę on odchoruje. Jednak nie martwmy się, nie doprowadzając do przesuszenia kłączy (ale dostarczamy miej wody, niż miał latem), po prostu wiosną usuniemy, utniemy nisko nieatrakcyjne zasuszone, nieestetyczne części. Wybiją nowe łodygi, które z czasem u szczytów zaczną zachwycać bogactwem pióropuszów.
                                  Zasilamy od końca kwietnia do połowy lipca, nawozem wieloskładnikowym, najkorzystniej w granulacie  (wolniej,regularniej uwalnia swoje działanie).
                                 Cyberus haspan, jeden z bardziej dekoracyjnych, eleganckich gatunków rodzaju cibora.


Cyperus haspan - Cyperus (Cibora, Papirus) - Dwergpapyrus
Cyperus - Cyperus (Cibora, Papirus)Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://en.wikipedia.org/wiki/Cyperus_haspan
http://vip-colors.blogspot.nl/2016/07/spathiphyllum-adans-skrzydokwiat.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz