czwartek, 29 marca 2018

Brassica napobrassica - Brukiew, Karpiel - Koolraap

                                Brukiew, warzywo traktowane po macoszemu, niedoceniane. A przecież zawiera w sobie bogaty zbiór witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy. Pierwsze co, to kojarzy się z tym, że jest rośliną pastewną. Przez takie ograniczone zaszufladkowanie, ani wielu chętnych do zakupu, ani wiele warzywniaków, które mają ją w swoim asortymencie. Czas więc dowiedzieć się na jej temat więcej i osobiście posmakować (odpowiednio przygotowana, jest bardzo smaczna).


                                                       Rutabaga.eng
Brassica napobrassica -  Brukiew - Koolraap


Brassica napobrassica, to krzyżówka rzepy z jednym z gatunków kapusty liściowej. Nie występuje naturalnie. Pierwsze wzmianki o niej odnotowano już na początku XVII wieku. Wówczas także, była stosowana jako warzywo i jako roślina pastewna. Gdy ziemniaki nie były tak powszechnie
uprawiane, to właśnie ona w różnych wydaniach kulinarnych często gościła na stołach w wielu krajach. Po dzień dzisiejszy, jest bardzo lubianym warzywem w krajach skandynawskich i Beneluxu. U nas bardziej od współczesnych kulinarnych rewolucji, kojarzona z opowieściami wojennymi, gdy często stanowiła jedyne pożywienie w tym trudnym czasie. Kozy i brukiew, to kojarzyło się z biedą. Komunistyczni imperatorzy zadecydowali, że to nie byłaby dobra wizytówka ich ustroju ... więc, dopiero dziś, większość z nas na nowo odkrywa wartość odżywczą pożywnej brukwi.
                          Sama uprawa tej rośliny, nie należy do szczególnie trudnej, jednak jeśli brać pod uwagę niewielkie utrudnienia, to mogą być one związane z jej przechowywaniem. Ale to także temat do przejścia.
                        Wysiew wiosną, do wschodów nie muszą być niezbędne wysokie temperatury. Ważne, aby było powyżej 5℃. Z czasem czeka nas albo flancowanie (w pustych miejscach), albo przerywanie. Oczywiście plewimy, dbamy, aby w podłożu nie było zbyt sucho. Szczególnie dla młodych roślin, to bardzo ważne, aby nie trapiła ich susza.
Podłoże przepuszczalne, próchniczne, albo średnio żyzne. Jeśli chodzi o substancje wspomagające, bazujemy na nawozach, których używamy także do innych warzyw.Brassica napobrassica -  Brukiew - Koolraap


Karpiel, gdy chcemy zbioru nasion, jest prowadzona przez dwa sezony, a gdy zależy nam na jej smakowych walorach, przez sezon. Wyróżniamy jej trzy odmiany, różnice pomiędzy nimi są niewielkie, chodzi o kształt części podziemnej (wydłużony, bądź bardziej kulisty), czy kolor miąższu (od jasnego żółtego, przez ciemny, do jasnego pomarańczowego).
                      Gdy jesienią nadchodzi czas zbiorów, przed przymrozkami najpóźniej; odcinamy ostrym narzędziem część nadziemną (zielone, bądź już żółknące liście). Następnie, karpiel wędruje do spożycia, albo nadszedł czas zapewnić jej odpowiednie przechowanie. Jako roślinę pastewną, kopcuje się ją  w pryzmach. Oczyszczone z ziemi, okryte najpierw warstwą słomy, a następnie szczelnie obsypane ziemią. Pryzmy buduje się w miejscach, gdzie nie zbiera się woda, gdzie nie są tereny zalewowe. W zależności od ilości, brukwią karmi się zwierzaki (bydło, kozy, świnie) do pierwszych wypasów, cyklicznie wybierając potrzebną ilość i miażdżąc bulwy na drobniejsze kawałki w rozdrabniaczu (brukwiarce).
                Brukiew przeznaczoną na kuchenne rewolucje, nie będziemy mieli zapewne w takich ilościach, aby musieć gospodarować grunt pod kopce. Wystarczy piwnica, czy inne chłodne pomieszczenie, bez dostępu światła dziennego. Układamy karpiel w skrzyni obsypując piaskiem. Skrzyń nie ustawiamy bezpośrednio na zimnej posadzce, ani przy ścianie na której osiada szron.Brassica napobrassica -  Brukiew - Koolraap


                            Brukiew, jako warzywo, możemy wykorzystać do surówek, albo po obróbce termicznej: gotować, piec, czy smażyć. Jedząc surową, można wyczuć podobny, jednak łagodniejszy test, niż posiada rzodkiewka. Bardzo smaczna ugotowana w osolonej wodzie, gdy pokrojona na 'frytki'. Przy smażeniu i pieczeniu, na pewno nie będzie już tak bogata w wartości odżywcze, ale jest przepyszna. Delikatna, doskonale komponująca się z wieloma innymi smakami.
Można ją także wykorzystać do warzywno-owocowych koktajli, Witaminy A, D,C i cała rodzinka B, plus mikroelementy, skutecznie działające przeciwutleniacze oraz świadomość, że spożywamy niskokaloryczne warzywo. Przy tym, wspomaganie dla układu trawiennego, spowolnienie procesu starzenia się skóry, profilaktyczna ochrona narządu wzroku. Na pewno warto wprowadzić do swojej diety brukiew.


Brassica napobrassica -  Brukiew - Koolraap

Brassica oleracea - Kapusta ( odmiany ) - Kool ( variëteiten )     ( foto )
Przypisy:
Licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed]
https://pl.wikipedia.org/wiki/Brukiew
https://nl.wikipedia.org/wiki/Koolraap
https://en.wikipedia.org/wiki/RutabagaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz